.

3 Temmuz 2016 Pazar

Bubacarr Sanneh

Gambiya, CAS sıralamasında bir çok Afrika ülkesinden geri kalmış ve başarısız bir ülke gözükse bile son yıllarda fena oyuncular çıkarmadıklarını düşünüyorum. Bunların bir çoğuda teknik özelliklerinin gelişimime uygun gözüken İskandinav Ligleri'nde forma giyiyorlar. Östersund'ta oynarken Swansea scoutlarının dikkatini çeken Modou Barrow, kariyer gelişimi en fazla ve çabuk oyuncuları olurken potansiyelli olarak değerlendirilen isimlerde Djurgarden'li Omar Colley, İsrail'de forma giyen Hamza Barry olarak gözüküyor. Tabi bana göre henüz fazla göz önünde olmayan ama sıçrama yapabilecek bir isim daha söz konusu. Bu oyuncu ise Danimarka'da Horsens formasını terleten Bubacarr Sanneh.

Bubacarr Sanneh, 14 Kasım 1994 tarihinde Gambiya'da dünyaya geldi. Çok küçük yaştan itibaren futbol oynamaya başlamış olsada ilk zamanlarda herhangi bir kulüp çatısı altında olmadan arkadaşlarıyla oynamayı tercih etmiş. Horsens'e gelmeden önce 10-11 yıl kadar bir süre tek kulübü olan Real de Banjul kulübünde eğitim almış. O yıllarda başka bir spora yatkınlığının olmadığını ve futboldan büyük zevk aldığını belirtiyor. Real de Banjul kulübünde 2010 yılında A takım seviyesine yükselirken 2 defa gümüş madalya sevinci yaşarken 1 defada şampiyonluk sevinci yaşadı. Kulübün başkanıda Horsens'in Sanneh'i farketmesini memnuniyetle karşılarken ülke futbolunun önemli savunmacılarından biri olduğunu savunuyordu. İlk önce kiralık sürecinin ardından 40 bin euro bedelle Horsens'e transfer oldu.

Nitekim Sanneh başkanını yanıltmayarak iyi bir Horsens başlangıcı yaparak ilk yılında 17 maçta forma giymişti ve taraftarın sevdiği bir oyuncu haline gelmişti. O sezon içerisinde bir maç öncesinde takımın savaşçı oyuncu olarakta gösterilecek çiçek verilmişti. Sanneh, Horsens'e katıldığından beri 43 Danimarka 2. Ligi maçı oynamış durumda. Bu sezon şampiyonlukta çok büyük bir payı söz konusuydu. Hatta sezon sonunda son 2 yılın yılın oyuncusu verilirken 2014/2015 sezonunki Bubacarr Sanneh'in olmuş oldu. Sanneh, Gambiya Milli takımının U20 ve U23 takımlarında geçmiş dönemde ter dönerken son dönemde A Milli takım içerisinde de yer alıp Afrika Kupası elemelerinde forma giydi. Afrika futbolu ile Danimarka futbolu arasında çok önemli farklar olduğunu belirtirken dil açısından zorlandığını fakat İngilizce ile telafi ettiğini ve daha iyi noktaya götürdüğünü belirtiyor.


Pozisyon Özellikleri ve Transfer Durumu

Bubacarr Sanneh, savunmanın merkezinde görev alıyor. 1.83 civarında bir boya sahip olan atlet bir stoper. Bir merkez defans için kısa sayılabilecek boyuna rağmen hava toplarında ciddi bir üstünlük kurduğunu ve bunu güçlü bacaklarıyla iyi sıçramasına borçlu olduğunu söyleyebiliriz. Yüksek topun fazlaca kullanıldığı ligimizde oynayabilmesi adına ciddi bir avantaj. Yine adam markajı ve hamle konusunda iyi olduğunu söyleyebileceğim sert bir oyuncu. Oyunu yönetme konusunda henüz eksikleri var ve bu konuda ne denli öne çıkabilir tartışılır. Bu yüzden lider bir stoper olmadığını, tamamlayıcı rolde olduğunu söylemek gerek. Yine hız konusunda ortalamanın üstünde olan, çabuk hareket ederek pozisyon içerisinde sakinliğini koruyan bir isim. Pozisyon alma konusunda da tecrübe ile ilerletmesi gereken eksikleri söz konusu. Sezonu Kasımpaşa'da kiralık geçiren ve ismi Beşiktaş ile anılan Kenneth Omeruo'yu andıran bir tarza sahip olan Bubacarr Sanneh, yatırım yapılırsa iyi para kazandırabilecek bir oyuncu. Bubacarr Sanneh'in Horsens ile olan sözleşme bitimine 1 yıllık süre var. Muhtemel bonservis bedelinin 150-200 bin euro bandında olacağını tahmin ediyorum. Danimarka Ligi'nin üst seviye takımlarının takip listesine girmiş durumda. Ucuz ve potansiyelli bu ismin takip edilmesini öneririm.


Not : Murat Ekim hocayla ortak yazımızdır. Oyuncuyu izlemem konusunda bana özel olarak tavsiyede bulunan Feti Kilic hocaya ayrıca teşekkürlerimi sunarım. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder