.

30 Haziran 2016 Perşembe

Pa KonateAllsvenskan'ın ve Malmö'nün underrated oyuncularından birinden bahsetmeye çalışıcam. Futbol skor oyunu olduğu için şampiyonluğa koşan Malmö'de de haliyle skora etki eden oyuncular öne çıkıyor fakat kadro içerisinde gizli kahraman rolünde olan isimlerin başında da Pa Konate geliyor diyebiliriz. Konate, 25 Nisan 1994 yılında Malmö'de dünyaya geldi ve tüm eğitimide burada aldı. Babası Gine'liyken annesi Gambiya vatandaşı olan Konate'nin bir kısım akrabası hala Gambiya'da yaşasa bile hayatında sadece 2 defa gitmiş. Pa Konate, futbol dışında eğitiminide yaklaşık 2 yıl önce tamamlayarak Ticaret ve Yönetim bölümünden mezun olmuş.

Pa Konate, tüm alt yapı ve normal eğitimini Malmö'de alırken ilk profesyonel olduğu dönemleri hatırlıyorum. Fiziksel anlamda kas kütlesi daha düşük olan, çelimsiz ve tecrübesiz bir oyuncuydu. İlk çıktığı dönem zaten takımın bek pozisyonlarında kaliteleri belli olan şu an Hannover forması giyen Miiko Albornoz ve Brezilya'lı Ricardinho oynuyordu. 2014'ün başında yedek oturmanın Konate'ye fayda getirmeyeceği kendisi tarafından da onaylanınca Osters'e kiralandı ve geri dönüşte son 9 maçta forma şansı buldu. Önünde görev alan iki oyuncunun hatta sol bekin ekstra alternatiflerinden olabilecek Mahmut Özen'in gitmeside Konate'nin forma şansını arttırmıştı fakat Malmö'nün yatırım yaptığı Peru Milli oyuncusu Yoshimar Yotun formayı daha fazla giydi. Konate adına mental anlamda dirençli olduğunu gördüğümüz süreçte burasıydı. Asla çalışmayı bırakmadı ve forma verildiğinde elinden geleni yaptı. Özellikle Juventus deplasmanında Stephan Lichtsteiner karşısında gösterdiği iyi performans izleyenlerin dikkatini çekmişti. Bu sezon ise Konate'nin emeklerinin karşılığını almaya başladığı yıl diyebiliriz. Defansif defoları fazla olan Peru'lu Yotun'dan formayı kapmış durumda. İsveç u21 Milli formasınıda 8 defa terleten Pa Konate'nin A Milli takıma davet edilmesi gerektiğini düşünen bir kesim söz konusuydu. Aslında 2016 başında İskandinav Ligleri'nde oynayan oyunculardan oluşan kadroda yer alsada ana kadroya hiç çağırılmamıştı. Olimpiyatlarda yer alacak olan İsveç kadrosuna davet edilerek bu alanda da yeni bir başarı elde etmiş oldu.


Pozisyon Özellikleri ve Transfer Durumu

Aslında Pa Konate'nin mental olarak iyi bir oyuncu olduğundan yazı içerisinde bahsetmeye çalıştık. Gelişimi ne denli ileriye gidecek zaman gösterecek belki ama yapabildiklerinin en iyisini yapmaya çalışan bir oyuncu olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Her şeyini vererek oynamaya çalışıyor. Pa Konate'nin gelişimi konusunda net olarak yorum yapabileceğimiz en önemli konu fiziksel açıdan daha dolu bir oyuncu haline gelmesi. İlk profesyonel olduğu yıllarda zayıf bir fiziğe sahipti, zaman geçtikçe bu konuda gelişim sağlıyor ve bunu ikili mücadelelerde hissediyor. Konate'nin en beğendiğim özelliği ise savunma dengesi. Adam takibi oldukça iyi, 1'e1 savunmalarda kıvraklığını kullanarak çabuk yön değiştirme ve ani hızlanmayla rakibinin karşısında kalmayı başarıyor. Bu da doğru zamanda hamle yapma konusunda ona yardımcı oluyor.

Pa Konate, oyunun ofansif kısmında da katkı vermeyen çalışan bir oyuncu. Ofansif beklerin çıktığı İskandinav Ligleri'nden yetişen diğer oyunculara göre bu konuda şimdilik geride olsa bile hücumda yer almaya çalışıyor. Malmö'nün Shakhtar Donetsk'i yendiği Şampiyonlar Ligi maçında çabukluğunu konuşturarak Rosenberg'e yaptığı asist, PSG maçında kıvraklığını kullanarak attığı çalımlarda aklımızda kalmış ve bu konuda da bir yeteneğinin olduğunu göstermişti. Nitekim diğer maçlarda da aynı standartta katkı vermeye çalışıyor. Çabuk, savunma yönü iyi olan Pa Konate'nin orta konusunda biraz daha gelişim göstermesi gerekiyor, oyunundaki en büyük eksiklerden biriside yeterince agresif olmaması. Görsel olarakta çok sakin gözüken Pa Konate'de bu durum oyununa da yansımış durumda. Biraz daha agresif olması gerektiğini düşünüyorum. Ek olarak söyleyebileceğim handikaplardan biriside henüz 1 sezon full olarak oynamamış olması fakat bu sezonun sonuna kadar o konuda da bir tecrübe kazanacaktır.

Pa Konate'nin Malmö ile olan sözleşmesi 2017'nin Aralık ayına kadar devam etmekte. Tamamen Malmö'nün 0'dan eğittiği ve A takımda sergilediği oyunculardan birisi. Maliyetinin de çok yüksek seviyede olmadığını düşünürsek Anadolu kulüplerimiz tarafından takip edilmesi ve önümüzdeki süreçte analizlerinin yapılmasını tavsiye ederim. Allsvenskan'ın yükselişte olan isimlerinden. Takibe değer.

1 yorum:

  1. Kardeşim sence Delaney ve Stefan Johansen Galatasaray da iş görür mü? Özellikle Delaney Melo nun boşluğunu doldurur mu ?

    YanıtlaSil