.

12 Mayıs 2016 Perşembe

Thomas Delaney2015-2016 sezonu Danimarka futbolu adına tamamlanmak üzereyken, kupayı müzesine götüren ve ligde de mutlu sona yakın olan Kopenhag'ın kaptanı Thomas Joseph Delaney bu yazıdaki konuğumuz olacak. İrlanda ve Amerikan kökenleri olan Thomas Delaney, 3 Eylül 1991 (aynı gün doğduğumuz içinde ayrı bir sevme nedenim mevcut) tarihinde Kopenhag'ın Frederiksberg belediyesinde dünyaya geldi. Röportajlarından okuduğum kadarıylada hala o bölgede yaşamakta ve düzenli bir hayatı mevcut gözüküyor. Kariyerinde en büyük ideallerinden biriside Kopenhag kaptanlığına uzanmaktı ve o noktayada ulaştı. Yazının devamında anlatmaya çalışıcam.

Thomas Delaney için 5 yıl belki biraz daha uzun bir süre öncesine dayanan Kopenhag projelerinden birisi olarak bakabiliriz. En azından geçmişini biraz araştırdığımda benzer yorumları okuyabilmekteydim. Çok uzun yıllar Kopenhag akademisinde eğitim gören Delaney, kulübün gelecekte Avrupa'ya pazarlamayı planladığı oyuncular arasında yer alıyordu. Nitekim daha bir lise öğrencisiyken ilk maçını 2009 yılında kupada oynamıştı. 19 yaş altında da yılın oyuncusu seçilmişti. O dönemde Danimarka 18 yaş altı takımınında formasını giyiyordu. Aynı dönemde gurbetçi Şaban Özdoğan'da A takım yükselmişti fakat o tutunamadı. Delaney, çok doğru bir dönemde Kopenhag A takımına yükseldi. 2010'lu yılların başlangıç dönemleri benim izlediklerim içerisinde Kopenhag tarihinin en verimli dönemlerini içeriyor desem abartı olmaz. Delaney ilk sezon o kadroda belki çok fazla forma giymedi fakat şu an performansıyla Türkiye Ligi'nde parmak ısırtan Atiba Hutchinson, ülke futbolunun Atiba'sına örnek olabilir diyebileceğimiz Norregaard, William Kvist ve Jesper Gronkjaer gibi çok önemli profesyonellerle çalışma şansı edindi. Nitekim bu saydığımız isimler bir sonraki sezonda Kopenhag'a tarihinin en önemli başarılarından birini yaşatarak Şampiyonlar Ligi grubundan çıkmayı ve 2. turda Chelsea'ye kafa tutmayı yaşattı. Aynı kadrodan çıkan Pospech, Wendt, N'Doye gibi isimlerde en üst seviye liglerde mücadele ettiler yada hala oynuyorlar. Bu oyuncuların Delaney'e önemli unsurlar kattığına inanıyorum.

Stale Solbakken'in ayrılmasının ardından Thomas Delaney farklı hocalarla çalıştı fakat eksiklerini kapatması konusunda çok fazla adım atamadı. Forma giymesi sıklaştı fakat defoları göze batan bir oyuncu durumundaydı. Nitekim benimde sosyal medyada eleştirdiğim oyunsal yönleri oluyordu. Fakat Stale Solbakken'in takıma döndüğü 2013'ün ortalarından beri ciddi bir gelişim içerisinde. Genç Milli takımlarda defalarca oynayan Delaney, ilk A Milli tecrübesinide o dönemlerde yaşamıştı. Claudemir'in Belçika'ya gitmesinden sonra takımında tamamen değişilmezlerinden biri haline geldi. Aynı dönemde 1. kaptan Jacobsen ile de yollar ayrılınca teknik heyet tarafından 1. kaptanlığa layık görüldü. Doğrusu Delaney'in daha fazla ön plana çıkmaya başladığı dönemlerde bu zamanlara dayanıyor. Verilen ekstra sorumluluk bilincini hep daha fazla çalışarak ve sahada daha fazlasını vermeye çalışarak geri ödemeye çalıştı. Nittekim 2015 yılında Kopenhag'ta yılın oyuncusu seçilirken kazanılan kupa şampiyonluğunda da payı oldukça yüksekti. Vestsjaelland'a karşı oynadıkları o maçtada finalin en iyi oyuncusu seçilmişti.


Kopenhag kaptanlığına yükselen, 200 maç barajını aşarak kulüp adına simge oyunculardan biri haline gelmeye yaklaşan, Milli takımın geniş kadrosunda olan, Şampiyonlar Ligi tecrübesini yaşayan, bu süreçte 3'ü kupa 3'ü ligde olmak üzere 6 şampiyonluk yaşayan ve 7.'sine koşan Thomas Delaney'in kariyer özeti böyleyken birazda pozisyon bilgisi hakkında konuşmak istiyorum.

Pozisyon Özelllikleri - Transfer Durumu

Yazının önceki kısımlarında da belirttim, Thomas Delaney takımı için her şeyini vermeye çalışan karakterli bir oyuncu, tekmeye kafa sokar tabini kullanabileceğimiz bir isim. Merkez orta saha olarak görev yapmakta fakat stoper olarak görev yapmasına şahit oldum. Kuvvetli, agresif, dayanıklılık seviyesi yüksek ve hız olarak fena olmayan bir isim. Bire bir mücadelelerde iyi olduğu için Kopenhag sıkıntıya düştüğünde stoper olarak kullanmıştı. Fiziksel meziyetlerinin yanında teknik anlamda da iyi bir isim, zaten solak bir oyuncu. Geçmiş yıllarda takıma tempo kazandırma konusunda sıkıntıları olduğunu düşünüyordum fakat son dönemde bu açıdan da gelişim gösterdi. Taktik algısıda oturmuş durumda. Hücumda iyi bir pasör durumuna geçerken savunmada da doğru pozisyon almaya dikkat ediyor. Nitekim bu sezon ligin en fazla ikili mücadeleye giren ve top kazanan oyuncularının arasında yer alıyor. Bu arada ilginç istatistik henüz kırmızı kart görmemiş olmamasıdır.Delaney'e yazabileceğimiz en büyük artılardan biriside yüksek top başarısı. 1,80'lik bir oyuncu olmasına rağmen iyi zıplayan ve havada temasta direnç gösteren Delaney ceza sahası içerisinde rakipler adına ciddi bir tehlike. Attığı gollerin bu şekilde oluştuğunu ve skor yapmasa dahi ceza sahasını fazlasıyla karıştırdığını söyleyelim. Hareketli oyunda sürpriz ceza sahası içerisi koşularıyla ekstra skorer konumuna geçebiliyor. Ayrıca bu durumun defansif anlamda da artıları var. Karşıdan gelen yüksek topları kazanarak savunmaya yardımları olabiliyor. Eksik olarak ise çok fazla göze batan bir durum olduğunu düşünmüyorum. Maç istikrarı arttıkça eksiklerini kapatarak tecrübeli ve iki yönlü iyi bir oyuncu haline geldi. Yurt dışına hiç çıkmamış olması belki mental soru işaretlerinden biridir.

Thomas Delaney'in Kopenhag ile olan sözleşmesi Haziran 2017'de sona erecek. Artık Avrupa'nın üst sınıf liglerinde kendisini deneme sırasının geldiğini düşünüyorum. Tahmini bonservis bedeli 2.5 milyon euro civarında olacaktır. Türkiye'de tüm takımların kadrosunda yer alabilecek ve bir çoğunda da direk oynayabilecek yetenekte bir isim. Onun kariyer çizgisi olarak ise Bundesliga yada Premier Lig'in daha uygun olacağını düşünmekteyim.

Bu arada kulübün simge oyuncularından biri haline gelmeye başladığını söylemiştim, nitekim Kopenhag taraftarı 6-2 kazandıkları Aalborg maçında William Kvist ve Thomas Delaney için koreografi yapmışlardı. Aşağıdaki videoda kısa sürede olsa izlemek mümkün.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder