.

30 Mayıs 2016 Pazartesi

Pierre Kanstrup


Pierre Kanstrup, 21 Eylül 1989'da Danimarka'nın başkenti Kopenhag'ta dünyaya geldi. Futbola Brondby alt yapısında başlarken profesyonelliğe de burada adım attı. Profesyonel olmadan önce alt yaş Milli takımlarda forma giyen, dikkat çeken bir oyuncuydu. Brondby A takımına yükseldiği dönemde bizlerinde yakından tanıdığı Konyaspor'lu Samuel Holmen'de Brondby formasını terletiyordu. Fakat akademisinden yetiştiği kulübün A takımında yeterli şansı alamaması sonrasında hocalarının karşısına çıkarak ayrılmak istediğini belirtmiş. Nitekim o dönemde futboldan soğudunu, antrenmanlara giderken futbol oynama isteğini kaybettiğini verdiği röportajların birinde belirtmiş. Elinden tutansa Bronshoj hocası Bo Henriksen olmuş. Futbol hayatı belirsizliğe kayan Kanstrup'u Bronshoj'a önce kiralık sonrada bonservisiyle transfer etti. Tabi orada farklı bir kültür söz konusuyken takım arkadaşlarınıda ap ayrı insanlar olarak değerlendirmiş.

Pierre Kanstrup'un verdiği bir röportajda diğer demeçleri şu şekilde ;
'' Futbol kariyerimde hiç gece hayatı olmamıştı, çok disiplinli davranıyordum ancak Bronshoj'da farklı bir kültür ile karşı karşıya kaldım. Perşembe, Cuma ve Cumartesi günlerinde gece hayatına çıkmak serbestti, kulübün tek bir şartı vardı o da maçlarda hazır olmaktı. Buraya gelene kadar hayatımda asla sigara içmemiştim, 1.5 sene boyunca kesintisiz şekilde sigara içtim. Belki profesyonel bir davranış değildi ama takımdaki atmosferin bir parçasıydı. Performansım etkilenmedi, tam tersine daha iyi oynamaya başladım. Profesyonel kariyerimde hayatımda belki bu kadar iyi performans göstermemiştim. ''
 Bronshoj'dan sonra Fredericia transfer olan Kanstrup, orda da düzenli olarak forma buldu. Ardından SonderjyskE'e transferi kiralık olarak gerçekleşti. Şu an Bundesliga 2'de forma giyen Rubin Okotie ile beraber takımı ligde tutan yüksek performanslardan birini gösterince kadroda tutulmasına karar verildi. Ardından her sezon daha fazla üstüne koyarak Superliga'nın istikrarlı oyuncularından biri haline geldi. SonderjyskE, eskiden 2 farklı isimle ülke futbolunda mücadele etmiş fakat bu isimle 12 yıllık bir kulüp geçmişine sahip. Bu 12 yıllık mazide en büyük başarılarınıda bu sezon yakalayarak ligi 2. sırada bitirip gümüş madalya kazanma başarısı yakaladılar. Pierre Kanstrup, bu parçanın en önemli oyuncularından olurken Danimarka Superliga'da sezonun en iyi 11'in de yer aldı. Zamanında defalarca genç milli takımlarda oynayan fakat profesyonel seviye kariyer başlangıcı sıkıntılı olan Kanstrup, zamanla kendini kabul ettiren bir oyuncu haline gelerek yeteneklerini sergilemeyi başardı. SonderjyskE A takımının saha içi organizasyonunda kilit rollerden birisi durumunda.


Pozisyon Özellikleri ve Transfer Durumu

Pierre Kanstrup, 1,88 boyunda - sağ stoper izlemeye alıştığımız bir oyuncu. Dengeli olduğu için sol stoper pozisyonunda da sıkıntı yaşamayacağını düşünüyorum. Bu kısma girişte kullandığımız fotoğrafla başlayalım öncelikle. Genelde duran toplarda yada ceza sahasına atılacak olan yüksek taçlarda stoperlerin 6 pas çevresinde pozisyon aldığını görürüz fakat Kanstrup tersi şekilde taç atışlarını kullanan isim olarak dikkat çekiyor. Mesafe taınımaksızın attığı uzun taçlarla dikkat çeken Kanstrup'un en ekstra özelliği bu olsa gerek. Oyunun savunma kısmında da pozisyon bilgisinin iyi olduğunu düşünüyorum. Rakibi karşılamada, mesafe almada ve hamle zamanlamalarında genelde iyi. Pozisyon içi sezileride dikkat çekerken, sakin şekilde pozisyonu takip ederek doğru yerde bitmeyi başarıyor. Yine atılan yüksek toplarda ortalamanın üstünde. Kuvvetli bir oyuncu olmasına rağmen oyununa biraz daha agresiflik kattığında çok daha iyi olacak. Oyun kurma kısmında da genelde sade oynar ama attığı iyi uzun paslar vardır, zaten Brondby alt yapısından genelde tekniği iyi oyuncular çıkar. (her pozisyonda diyebilirim) O açıdan da idare eder. Kanstrup adına söyleyebileceğim tek ciddi soru işareti hiç yurt dışı deneyiminin olmaması. İyi bir profesyonel olduğu izlenimini versede farklı bir ülkede adaptasyon durumu nasıl olur kestirmek zor.

SonderjyskE ile çok ciddi bir başarı kazanarak kariyerinin en iyi günlerini yaşayan Kanstrup, ülke futbolunda da takip edilen stoperlerin arasında yer alıyor. SonderjyskE ile olan kontratının bitmesine tam 1 yıllık süre varken tahmini bonservisinin 400-500 bin euro civarında olacağını düşünüyorum. Süperlig'te düşük bütçeli takımlar yada PTT 1. Lig'de üst sıralara oynayacak takımlar takip etmelidir.

Not : Yazı içerisinde yer alan danca röportajın çevrimine yardım ettiği için orada yaşayan Devran'a teşekkür ederim.

1 yorum:

  1. Torku Konyaspor için Vukoviç'in yanına çok uyumlu bir transfer olur diye düşünüyorum.

    YanıtlaSil