.

25 Aralık 2015 Cuma

Kristoffer Ajer


Kristoffer Ajer, 17 Nisan 1998 tarihinde dünyaya gözlerini açtı. Futbola 5 yaşında Raelingen FK alt yapısında başladı. Raelingen, Lilleström'ün bulunduğu Skedsmo'nun komşu belediyelerinden birisi. Hem okuyan hemde futbol eğitimi alan Ajer, bulduğu boş zamanlarda da ilk antrenörüm dediği babasıyla çalışmalar yapmış. Kısa süre sonra komşu belediye olan Skedsmo'nun bölge takımı Lilleström'ün akademisine geçti. Kristoffer Ajer, Martin Odegaard gibi Norveç futbolunun çok büyük beklentilerinin olduğu yeteneklerden birisi. Gün geçtikçe popülaritesi yükseliyor fakat aslında onun özel bir oyuncu olacağı akademi performansından belliydi. Her ne kadar Start'a imza atar atmaz parlayan bir yetenek muamelesi görse bile aslında Lilleström alt yapısında kazandığı başarılar onun zaten iyi bir oyuncu olacağını gösteriyordu. Ajer, 14-15 ve 16 yaş kategorilerinin tamamında takımıyla final oynarken bu maçlarında adamı olmayı başarmıştı. Kısacası adam olacak çocuk kendini yine en başta belli etmişti aslında.

Kristoffer Ajer'in Start'ta ön plana çıkması aslında tamamen tesadüf. Lilleström A takım oyuncusu olması bekleniyordu fakat ailesinin Kristiansand'a taşınmasından dolayı Start'a kısmetmiş. Doğrusu büyük ekonomik problemleri olan Start için yoklukta bulunmuş bir ganimet oldu. Bir önceki sezon Ajer adına ısınma dönemleriydi. Start'ta o dönemde kadro olarak daha derli topluydu. Son yazıda raporunu paylaştığımız Ernest Asante'de o takımın parçalarından biriydi mesela. Para kalmayınca Start kadrosu toplama ve gençlerin forma bulduğu bir yapıya büründü. Kristoffer Ajer için forma şansı otomatik olarak arttı ve o da bu şansı oldukça iyi değerlendirdi.Her ne kadar sezonu tamamlayamasa bile 4 yıl Start'ı çalıştıran menajer Mons Ivar Mjelde'nin bunda payı fazla. Takımda çok fazla tecrübeli oyuncu olmasına rağmen 16 yaşındaki Ajer'e kaptanlık pazubandını vererek ona olan güvenini gösterdi. Bir anlamda oyuncusuna özgüven eşiği atlatmış oldu. Tabi bu kaptanlığın çok ilginç bir hikayesi daha var. Lilleström alt yapısında oynayan oyuncular için idol oyuncuların başında kaptan Frode Kippe gelirdi. Bu durum Ajer içinde geçerliydi, sonuçta o daha dünyaya gelmediğinde Kippe Lilleström formasını terletiyordu. Tippeligaen 2015'te sezonun ilk maçında Lilleström ile Start kozlarını paylaşırken, Ajer idol olarak gördüğü Frode Kippe abisine karşı kaptan olarak maça çıktı. Ajer bu durum için şu yorumu yapmıştı.

''Frode Kippe benim çocukluk kahramanımdı. Ona karşı kaptan olarak oynamak inanılmazdı.'' 
Start, Tippeligaen'e playoff maçlarıyla tutunmayı başarıp derin bir nefes almıştı. Sıkıntılı bir sezonu geride bıraktılar belki ama Kristoffer Ajer gibi çok özel bir yeteneği Avrupa futbolunun hizmetine sundular. Geçmişte Roma ile 1 hafta deneme idmanı gören Ajer'in önünde uzun bir futbol kariyeri bulunuyor. Şimdiden üst seviye kulüplerin ilgi odağı haline gelmiş durumda. O da daha önce yazdığım Henrik Bjordal gibi Martin Odegaard'ı rol-model görüyor belki ama üst seviyeye ondan kolay tutunabileceğine inanıyorum. Çünkü daha vizyonel düşünen, olgun oyuncu profili çiziyor.

Artı-Eksileri ve Transfer Durumu

17 yaşında oyuncu için müthiş bir fiziğe sahip olduğunu söyleyebiliriz. 1.96'lık boy, geniş bir çatı ve güçlü bir yapı. Yaşıtlarında kolay kolay görülmeyecek bir anatomiye sahip kesinlikle. İdol olarak gördüğü Patrick Viera'nın seviyesine çıkabilmesi için denge-çeviklik yönünde gelişim göstermeli. Yine orta seviye bulduğum oyun agresifliğininde yüksek kalite maç oynadıkça artacağına inanıyorum. Zamanla daha iyi noktalara çıkacaktur bu özelliklerde. Ajer'in yüksek bir pozisyon bilgisinin olduğunu söylememiz gerek. Uzun bacakları ve fizik kalitesinin defansif yönde artılarında önemli bir payı var. Yine topu oyuna sokma ve doğru bölgeye aktarma aktarma konusunda oldukça başarılı, bu boyda bir oyuncu için fazlasıyla yumuşak ayaklara sahip diyebiliriz. Bu meziyetlerini gösterebilmesinin altında ise çok sakin olması yatıyor. Adam eksiltmeleri, ceza sahası dışı şutları ve sürpriz 18 koşularıyla önemli bir skor opsiyonu halinede gelebiliyor.

Kristoffer Ajer, Norveç futbolunun potansiyeli en yüksek oyuncularından birisi. Geleceğin yıldızlarından ve idol olarak gördüğü Patrick Viera gibi bir oyuncu olmaya aday. Start ile olan sözleşmesi Aralık 2016'da sona erecek. Muhtemel bonservis ücreti 2-3 milyon civarında olacaktır. Ülkemize getirmek oldukça zor olsada takibe değer.1 yorum:

  1. bu yaşta norveç ligine müthiş bir başlangıç yapmış.8 gol 4 asist ile.yeni bir yaya toure mi hocam :))

    http://www.transfermarkt.de/kristoffer-ajer/detaillierteleistungsdaten/spieler/328658

    YanıtlaSil