.

20 Aralık 2015 Pazar

Henok Goitom


Geçmiş yazılarımızdan biri takımlarımızı bilgilendirme amaçlı Norveç futbolu özelinde yazılan ' Serbestler Kulübü ' adlı çalışmamızdı. Norveç'te boşa çıkan oyuncuları listelemiş ve içlerinde değerli olanların olduğunu belirtmiştik. Nitekim blogumuzda bazılarının raporları mevcut. Henok Goitom, 22 Eylül 1984 tarihinde Stockholm'de dünyaya geldi.  Aslında blogta yazdığımız oyuncu raporlarında yaş olarak belirlediğim seviyenin üstünde fakat serbest olmasından dolayı tanıtıcı ve hatırlatıcı bir yazı yazmak istedim. Ocak transfer dönemi yaklaşırken bu tip örnekleri çoğaltıcam.

Henok Goitom, Eritre'den İsveç'e göç etmiş bir ailenin çocuğu. Inter Orhoy ve Essinge gibi alt yapılarda eğitim almış fakat sıçramasını sağlayan akademi ise Vasalund. Alexander Milosevic, Martin Mutumba gibi tanıdığımız bazı isimlerde bu kulübün değirmeninden geçmiştir. Goitom, hayatında babasının yerini ayrı tuttuğunu röportajlarında belirtir. Nitekim İsveç'in daha büyük akademilerine gitmemesini de babası tavsiye etmiş. Önemli olanın oynamak ve kendini geliştirmek olduğunu dile getirmiş. Oynadığınız ülke futbolunun en üst liglerinde forma bulup yeteneklerinizi gösterirseniz elit liglerden farkedilebilirsiniz fakat Goitom adına olayın erken gelişmesinde Roger Palmgren'in payı fazla. Bahsettiğimiz isim Afrika'lı futbolcular üstünde oldukça hakimdir. O dönem Vasalunds'u çalıştıran Palmgren, Goitom'u Portekiz'e Milli takımın deneme kadrosuna gönderdiği andan itibaren Eritre'li oyuncunun talihi değişiyor. Udinese scoutları izledikleri maçta Goitom'u beğenip kadrolarına katıyorlar. Sonuç olarak Allsvenskan yada Superettan oynamamış bir oyuncu kendini Serie A kulübünde buluyor. Daha az gelişen bir durumdur. Oyuncuların uluslararası seviyede kariyer yapması için bazen şans gerekir, ona en güzel örneklerden olsa gerek.

İsveç'te Vasalunds ile idman yaparken bir anda kendinizi Udinese kampında buluyorsunuz. Di Natale, Muntari, Jankulovski, De Santics gibi özel oyuncularla idman yapıyorsunuz. Goitom gibi bir oyuncu için haliyle formayı kapmak imkansız fakat idmanlarda onlardan çok şey öğrenmeye çalıştığını geçmişte verdiği röportajlarda dile getirmiştir. Yine bu süreçte iletişim sorununu azaltabilmek için yabancı dil öğrenmeye çalışmış. Bir oyuncu için yetenek kadar vizyonunda önemli olduğunu gösteren ufak bir detay. Henok Goitom'un biraz daha ön plana çıkmasını sağlayan olay ise Serie A'da oynadığı tek maç olan İnter karşılaşmasında 7 dakika süre alıp 1 gol atmasıydı. Bundan sonra İsveç u21 takımına davet edildi ve 13 maç oynadı. Udinese tecrübe kazanması için İspanya 2. Ligi'ne U.Murcia'ya kiraladı. Orada attığı 15 golle dikkat çekip Murcia'ya transfer oldu. Murcia'da beklentşleri karşılamayınca Valladolid'e geçti. Valladolid'te oynadığı dönemde 10 gol attığı sezonda takımın en skoreriydi, attığı gollerle takımını ligde tuttu diyebiliriz. Ardından Almeria transferi gerçekleşti. Genelde kenar oyuncusu oldu diyebiliriz. Piatti, Kalu Uche ve Ulloa gibi isimlerin yanında forma bulması kolay olmadı. İtalya ve İspanya'da yaşadığı önemli tecrübelerden sonra 28 yaşında İsveç'e olgun bir oyuncu olarak döndü. Son 3 sezonda AIK'te attığı gollerle tribünlerinde sevilen isimlerinden biri oldu. Ayrıca sevilmesinde en büyük paylardan biride sosyal medyayı kullanırken yarattığı pozitif havadır.


Özellikleri ve Transfer Durumu

Henok Goitom, 1.90 boyunda liderlik özellikleri barındıran bir forvet. Güçlü bir oyuncu olan Goitom ikili mücadelelerde ayakta kalmayı başarıyor. Tekniği iyidir ve oyun kuruculuk anlamında ciddi katkılar yapar. Sürekli hareket halinde olduğundan orta sahaya gelip top alıp dağıtıma yardımcı olur yada ters koşularla arkadaşlarına alanlar açar. Sırtını dayayarak klasik pivot forvet gibi oynamasada takımını bu şekilde ileri iter. Ceza sahası dışında topla buluştuğunda adam eksiltebiliyor ve arkadaşlarına kilit paslar atabiliyor. Bu açıdan oyun görüşününde fena olmadığını söyleyebiliriz. Yine atılan yüksek toplarda temasa girmekte sıkıntı yaşamaz fakat çok iyi sıçradığınıda söyleyemeyiz. Goitom, 18 içerisinde önemli bir tehlike. Hem ayakla hem kafayla bitirmek konusunda iyidir. Sert ve net vuruşlar yapar fakat 18 dışında şut konusunda etkisi daha düşüktür. Bu yıl AIK ile 29 Allsvenskan maçına çıkarken 18 gol, 5 asistlik performans gösterdi. 31 yaşındaki forvetin AIK ile sözleşmesi sona erdi ve uzatmayacağını açıkladı. Daha fazla para kazanacağı liglere gitmeyi düşünüyor. PTT 1. Lig'de üst sıralara oynayan ve Süperlig'te bazı Anadolu takımlarında katkı verebilir. Bu tecrübeye sahip ismin incelenmesini tavsiye ederim. AIK'lilerin sevgisini gösteren kısa videosu ile bitirelim.

Not : Henok Goitom son 6 ayda ciddi şekilde boşluk yaşadı. AIK'ten ayrıldıktan sonra bir süre boş gezen Goitom ardından Getafe ile kısa bir macera yaşadı. Şu an tekrar boşta gözüküyor ve son durumu belirsiz. Düşünecek takımların bu durumu göz önüne almasını tavsiye ederim. Bu 6 aylık süreçte gerilemiş olabilir. (Güncelleme : 11.06.2016)

2 yorum:

  1. hocam ndiaye nin performansını gördükten sonra bu blogun coşması lazımdı :)

    YanıtlaSil