.

23 Aralık 2015 Çarşamba

Ernest Asante

Fotoğraftan anlaşılacağı gibi bu yazımızda dünyanın en iyi 100 metre koşucularından birine yer vermek istedim. Hep futbol hep futbol nereye kadar değil mi ? Tabiki bu işin esprisi. Artık İskandinav futboluna ilginin artmaya başladığı dönemlerdeyiz. O yüzden mutlaka yukarıdaki arkadaşı tanıyanlar olmuştur. Koşucu değil belki ama dünyanın en hızlı oyuncularından olan Ernest Asante bu yazıda bizimle olacak. Asante, Gana'nın merkez şehirlerinden Sunyani'de 6 Ekim 1988 tarihinde dünyaya geldi. Fakir bir ailenin çocuğu olduğu için bir çok afrikalı oyuncu gibi futbolcu olarak kendini kurtarmalıydı. 12 yaşında Gana'da futbol akademisine başladı ve 13 yaşından itibarende trial gezileri başladı. Çünkü kendisinde herkeste bulunmayan bir koşu özelliği söz konusu, özel bir adale diyelim. Midtjylland başkanı Rasmus Ankersen'in Afrika'da yaptığı önemli bir araştırma var. Kısa mesafe koşucalarının genelde sabit bir köyden çıktığnı ve bu kişilerin öğrenim hayatlarında çok uzun mesafeler yürüyerek okullarına gittiklerini farketmiştir. Asante için bu durum geçerli miydi acaba ?

Asante adına futbol akademisine adım atmak daha düzenli bir hayata geçmek adına önemliydi. Tabiki en büyük hedefi ise futbolcu olup ailesine daha iyi bir yaşam sürebilmekti. Feyenoord'un Afrika'daki futbol kampları diyebileceğimiz Maxbees ve Feyenoord Ghana akademide bir süre eğitim aldı. Futbol akademisinde olması ailesinden uzak kalmasına neden olsada sonuçta 3 öğün yemek yiyebildiği ve gelişim yaşadığı bir ortamdaydı, yani katlanabilirliği yüksekti. İlerleyen dönemde Hollanda futbolu için yeterli gözükmesede yaşı 18'e geldiğinde Belçika ekibi Beveren keşfetti ve kadrosuna kattı. İşler orada istatistiksel anlamda iyi gitmese bile ilk yurt dışı deneyimini gerçekleştirmiş oldu. Ardından ise Norveç'e adım attı. Asante'nin oyun yapısıda hem o zamanki ismiyle Adeccoligaen hemde en üst seviye olan Tippeligaen'in yapısına uydu. Dünyanın en hızlı oyuncularından biri olduğunu söylemiştim, Start'a transfer olduğu ilk günlerde Gana tarafından Londra Olimpiyatlarına davet edildiğine dair 1 Nisan şakası yapmışlardı ve bir çok kişi inanmıştı. Start'ta yeteneklerini farkettiren Asante ülke futbolunun dikkat çeken isimlerinden biri haline gelmişti. Stabaek'e imza atmadan önce Tayland'tan bir kulüple ismi anılıyordu fakat Tippeligaen'e yenilikçi bir karakter katan Bob Bradley'in Stabaek'ine gitmeyi doğru buldu.

100 metreyi 11 saniye civarında koştuğu belirtilen Asante adına müthiş bir sezonun geride kaldığını söyleyebiliriz. Bob Bradley'in ona kattıklarıyla artık daha fazla sorumluluk sahibi ve özgüvenli bir oyuncu. Start'ta yaşanan ekonomik krizler onun yol ayrımı yaşamasına neden olmuştu fakat orada bu kadar ön planda bir oyuncu değildi. Burada Asante'nin de başrollerden birini oynadığı bir düzen vardı diyebiliriz. Nitekim 10 gol, 11 asistlik bir performans sergiledi ve 30 maçın tamamında kadrodaydı. Futbolculuk kariyerinin en güzel zamanlarında olan Asante'nin önünde artık daha geniş bir transfer opsiyonu olacaktır. Nitekim son günlerde Alman ekibi Köln'ün ilgi gösterdiği belirtiliyor. Gana Milli takımının geniş kadrosunda olduğuda belirtiliyor. Demeçlerinden anlayabildiğim kadarıyla Stabaek'te yaşanan bir takım değişimlerin (hocanın ayrılığı gibi) genel anlamda olumsuz etkileri olacağını düşünüyor. Artık en büyük beklentisi ileride daha rahat yaşam süreceği parayı kazanabilmek ve bununla orantılı olarakta doğru bir takımda istikrarlı şekilde forma giymek. Bunu ne zaman yapacak derseniz Ocak yada önümüzdeki yaz aylarında diyebilirim.Artı - Eksileri & Transfer Durumu

Yazı içerisinde sıklıkla belirttiğim için artık müthiş bir atlet olduğunu söylememe gerek yok sanırım. Açık saha futbolu oynamayı seven takımlarda durdurulması çok zor. Bu yıl Stabaek'te attırdığı bir çok golün son pasını çizgiye yada 18 içine inip, 6 pas üstü yada çevresindeki arkadaşlarına yaptı. Çünkü geniş alanda durdurmak için gerçekten şansınızın yanında olması gerek. Valerenga deplasmanında yaptığı bir koşu hatırlıyorum. 10 metre falan arkadan başlayıp önde bitirmişti. Asante adına işin dar alanına bakmak gerek. Yapabilir mi ? Neden olmasın diyelim. Çünkü dayananıklı ve çevik bir oyuncu. Ayrıca bu tip oyuncular genelde ilk kontrol ve topla dripling anında topa dokunuşlarda problemler yaşarlar fakat Asante'nin dengeli olduğunu ve az sorun yaşadığını söyleyebiliriz. Müthiş ayak özellikleri yok belki fakat ani dönüşleriylede kısa alanda adam eksiltebiliyor ve şut açısı yaratabiliyor. Negatif yön olarak 1.70 bir oyuncu için haliyle yüksek toptan bahsedemeyiz fakat iyi sıçradığına inanıyorum. En azından o tip pozisyonlarda rakibi bozmaya çalışıyor. Tabi Asante tipi savunma yönü çok gelişmemiş oyuncuların kadroya katacağı defansif riskler oluyor. B planını çizerek maça çıkmak gerekecektir. Stabaek ile olan sözleşmesi 2017'nin sonunda bitecek. Ülkemizde doğru takımlarda iş yapabileceğini düşünüyorum. Takibe değer.

4 yorum:

  1. son 4 yıl çok istikrarlı bir grafik çizmiş.son yıl ise coşmuş adeta.10 gol 11 asist müthiş istatistik.hem atıyor hem attırıyor aga :)

    http://www.transfermarkt.de/ernest-asante/detaillierteleistungsdaten/spieler/45622

    kulüp başkanı olsam sizi direk sportif direktörlüğe getirirdim :)

    YanıtlaSil
  2. çok iyi koşuyor ve dengelemeside güzel. Torku Konyasporda Aykut Kocaman ile sistem içerisinde daha fazla parlayabilir diye düşünüyorum. Umarım gören duyan olur.

    YanıtlaSil