.

13 Ekim 2015 Salı

Ole Selnæs


Ole Kristian Selnæs, 7 Temmuz 1994'te Norveç'in Trondheim şehrinde dünyaya geldi. Fakat babası Ivar Selnæs, Skjetten takımının antrenörlüğünü yaptığı için yaşamını Lilleström'de sürdürdü. Ole Selnæs'in babası Rosenborg'un eski kalecilerinden. Selnæs'in futbol kökenli bir aileden yetiştiğini söyleyebiliriz. Futbol eğitimine Skjetten takımının alt yapısında başlarken ailesi Trondheim şehrine dönüş yapınca Sverresborg kulübüne katıldı. Müthiş sol ayağı ve orta sahada defansif meziyetleriyle dikkat çeken Selnæs, 2009'ta Rosenborg alt yapısına katıldı. Doğduğu şehrin takımına yükselmesi önemliyken 2011'de u19 liginde Norveç şampiyonluğu yaşayarak kariyerinin ilk büyük sevincini yaşadı. Yine aynı dönemde Next Gen Series turnuvasında Rosenborg takımının Mushaga Bakenga ile beraber dikkat çeken isimlerinden biriydi. O turnuvada Aston Villa stadyumu Villa Park'ta oynadığı maçı unutamadığı anların arasında saymayı unutmuyor. Yeteneklerini Rosenborg akademisinde geliştiren Selnæs, 2012'de önce pre season çalışmalarında yer alırken ardından profesyonel yapıldı. Onu A takıma layık gören hoca ise şu an Halmstad'ı çalıştıran Jan Jönsson.

''Çok hızlı gelişim gösterdi. Beni şaşırtmadı.'' Bu sözler İsveç'li teknik adamın ağzından döküldü. Jönsson'un çok başarılı bir Rosenborg kariyeri olmasa bile cesaretli bir koçtu. 1 hafta önce prof yaptığı Selnæs'e Lilleström deplasmanında ilk defa süre tanımış, yine bu maçtan 1 hafta sonrada 11 başlatmıştı. Kadroda şans almaya başladıktan sonra yaşadığı sakatlıklar formadan bir süre uzak kaldı. Önünde Markus Henriksen ve Issah gibi iki önemli kozun olduğunuda hatırlatmamız gerek. Yinede sezon içerisinde bolca süre alan Selnæs, geçen yılın ortalarından beri (Kare İngebrigtsen'in göreve geldiği tarihlere denk gelmesi gerek) takımın değişilmezlerinden biri olmuş durumda. 16 yaş altı Milli takımından itibaren Norveç Genç Milli formalarını düzenli olarak giyen Selnæs, 19 yaş altı takımında kaptanlık yapma şansı da edinmişti. Rosenborg'ta ki başarılı performansı sonrası A Milli formaya layık görülen yetenekli ismin devamını getirmesini bekliyorum.

Bu süreç içerisinde Ole Selnaes'in kazandığı başarılardan biriside Statoils Genç Yeteneği ödülünü alması. Bu ödül TV2, Norveç Futbol Federasyonu ve Statoils tarafından organize edilmekte. 2013'ün Haziran ayında bu ödüle layık görülen Selnæs, gelişimi adına kullanması için verilen 50 bin kronluk ödülüde Trondheim'da yetiştiği kulüp olan Sverresborg'a bağışlamış. Vefasını gösteren Ole Selnæs'in idol olarak gördüğü oyuncuların başında Xabi Alonso geliyor. Çoğu Norveç'li gibi bir İngiliz takımını seven Selnaes'in Premier Lig'ten tuttuğu takım Manchester United, sevdiği oyuncu ise Rooney. Arkadaşlarıyla FIFA oynamayı sevdiğini söyleyen Selnæs'in ufakken en çok hoşlandığı şey ise Hotel Caesar televizyon dizisini seyretmekmiş. Hatta iş farklı boyutlara gitmiş ve ufak bir rol alması dahi düşünülmüş. Kendini açık ve meraklı biri olarak tanımlayan Ole Selnæs'in oyun karakterinden bahsetmeye çalışalım.

Özellikler - Transfer Durumu

Avrupa futbolunun fazla takip edilen ligler arasında Norveç olsa, Rosenborg en formda takımlar arasında top 5'te gösterilirdi. İzleyenlere zevk veren, üstelik hedef odaklı müthiş futbol oynadıklarına inanıyorum. Lig şampiyonluğunu almak üzerelerken, Norveç Kupası'nda finale yükselip Avrupa Ligi gruplarına kalmayı başardılar. Ole Selnæs'te bu yapının en önemli parçalarından biri durumunda. İyi bir anatomiye sahip, 1.90'a yaklaşan bir boy, kuvvetli ve orantılı bir vücut yapısı. Ligin en iyi pasörlerinden biri olduğunu söylememiz gerek. Raket gibi bir sol ayağı var. Ayrıca pozisyon içerisinde sakin kalmayı başarabiliyor, yaşına göre olgun. Uzun, kısa veya çapraz toplarda başarısı oldukça fazla. Takımı 4-3-3 oynarken sahanın enine doğru yayılmada attığı uzun pasların faydaları hissediliyor. Bu konuda istatistiklere ulaşabilsek eminim çok iyi seviyelerde çıkardı. Ceza sahası dışından önemli bir şut tehtidi. Tekniği yüksek ve oyun görüşü iyi olan bir yetenek. Kuvvetten bahsettik fakat oyunundaki en büyük eksiklik saldırganlığının yeterli düzeyde olmaması. Milli takıma yükseldiği ve Avrupa Ligi oynadığı bu süreçte agresifliğini arttırması gerekiyor. Pozisyon alma konusunda iyi olduğunu düşünsemde markajda özel meziyetleri yok. Biraz daha saldırgan oynadığında bu konuda gelişim gösterebilir.. İdol olarak gösterdiği Xabi Alonso'ya göre kuvvet ve hız konusunda daha iyi olsa bile teknik anlamda henüz o seviyelerden geride. Tabi henüz 21 yaşında olduğunu ve gelişime açık olduğunu unutmamak gerek. Zaten karşılaştırma yaptığımız oyuncu da elit seviyede bir isimdi. O seviyelere gelmek kolay değil fakat Avrupa futbolunun yüksek kalite liglerinde forma bulabilir. Mevcut eksikleri az ve kapatılabilecek düzeyde. Takibe değer bir isim olduğuna inanıyorum. Rosenborg ile kontratı 2017 sonunda bitecekken muhtemel değeri 2-3 milyon euro arası.

1 yorum:

  1. salnes saint etienne e transfer olmuş.hocam bu aralar resmen 12 den vuruyorsun.takır takır transfer yapıyorlar incelemeye aldığın oyuncular :)

    http://www.transfermarkt.de/ole-selnaes/profil/spieler/175961

    YanıtlaSil