.

15 Ekim 2015 Perşembe

Bjørn Inge UtvikRekabetin saha dışına içinden dışına taşındığını hissettiren hikayelerden birinin başrolünde yer alan oyuncudan bahsedicez. Haugesund-Sogndal birbirlerine yakın şehirler ve özel seviyede olmasa bile arada bir rekabet söz konusu. Bjorn Inge Utvik, Haugesund alt yapısında yetişirken profesyonel seviyede sadece 1 maç yapıp (kupa maçı) Sogndal'a Fosshaugane Campus'ün yolunu tutmuştu. Haliyle bu transfer o dönemlerde Norveç basınında yer edinmişti, Türkiye'de bu tip olaylar yaşandığında çıkan patırtıyı düşündüğümüzde burdaki kıvılcım seviyesinde tabi ama önemli bir transfer gelişmesiydi. Utvik'i keşfeden, gençleri oynatmaktan çekinmeyen anlayışıyla bilinen eski Göteborg menajeri Jonas Olsson. Zaten transfer tamamlandıktan kısa bir süre ilk 11 şansı vermeye başladı ve 2. maçında Haugesund deplasmanında oynatarak bir nebze oyuncusunu mental olarak test etme şansı buldu. Utvik'in zihinsel olarak sıkıntı yaşamaması oyununa pozitif etki etmiş ve alınan galibiyette ödülü olmuştu. Utvik bu galibiyeti henüz başında olduğu futbolculuk kariyerinin önemli yerlerinden birine koyduğunu belirtiyor.

28 Şubat 1996 doğumlu genç yetenek böyle bir transfer hikayesinin içerisinde yer alırken yaptığı seçimden asla pişman olmadığını söylemişti. Ayrıca Sogndal'ın geçmişte Per Egil Flo ve Even Hovland gibi isimleri pazarlaması ayrı bir etki yaratmış. Onun futbol oynama hayali kurduğu Bundesliga için Sogndal'ın ilk basamak olabileceğine inanıyor. Devamlılık kazandığı bir kulüpte oynaması büyük avantaj. 19 yaşında olan yetenekli savunmacı şimdiden 64 maçta görev almış durumda. Ayrıca 2011'den itibaren 15-21 yaş milli takımlarında 37 defa görev aldı. Bu yaştaki oyuncu için önemli tecrübeler. Yazının başında Haugesund'ta sadece 1 resmi maç oynadığını yazmıştım. Onu da ilk kulübü olan Avaldsnes'a karşı oynaması ilginçti. İngilizce kaynaklarda pek rastlamadım ama Utvik Haugesund'tan önce Avaldsnes'ta da eğitim almış. Kendisini sadık, sakin ve kararlı düşünce yapısına sahip olarak görüyor. Gerçekten bunu oyununda hissetmek mümkün. Norveç Ligi'nde izlediğim agresif oyunculardan biri ve pozisyon içerisinde kararlı. Henüz kırmızı kartla tanışmadığınıda aktarayım. Utvik'in favori takımı Chelsea iken rol modeli ise Thiago Silva. Bu arada daha önceki yazılarımızda bahsettiğimiz MOT Prisen ödülüne aday gösterilmişti. 18 yaş milli takımıyla kazandıkları İskandinav master ünvanı dışında kariyerinde yer alan en önemli anlardan biriside budur.
Özellikler-Transfer Durumu

Öncelikle yaşının üstünde olgunluk ve sakinliğe sahip olduğunu söylememiz gerek. Ayrıca lider özelliğine fazlasıyla sahip. Takımın savaşan ve arkadaşlarını motive eden oyuncularından. Düşünün Hannu Patronen veya Azar Karadas gibi bu seviyelerde artık papazın tecrübelisi durumuna gelen isimlerle yan yana oynadığı dönemde saha içi varlığını hissettirmişti, kolay bir şey olmadığını düşünüyorum. Liderlik özelliklerinin yanına agresiflik ekleyebiliriz. 1,83 boyunda olan Utvik'in yüksek toplarda etkili olabildiğini söyleyebiliriz. Duran toplarda 6 pas ve çevresinde joker oyuncu olabiliyor. Temastan kaçınmayan ve her topa kafa, tekme koymaya çalışan bir görüntüsü var. Güçlü ve hızlı bir oyuncu olduğunu söyleyebiliriz fakat fiziksel gelişimini sürdürmesi gerekiyor. Bahsettiğimiz pozitif durumlar önemli olsada çatısını kuvvetlendirmediği sürece daha üst sınıf liglerde sıkıntı yaşama ihtimali artacaktır. Aynı zamanda topla ilişkisi daha iyi seviyelere gelmeli ve sol stoper oynatıldığını düşünürsek sol ayağı üstüne biraz daha eğilmeli. Özellik ve saha içi tecrübesi olarak atlaması gereken eşikler olduğunu düşünmekle birlikte gelişime açık, potansiyelli bir oyuncu olduğu gerçek.Sogndal ile olan sözleşmesi 2015 sonunda bitecek. Takip edilmesini tavsiye ederim.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder