.

11 Eylül 2015 Cuma

Henrik Bjørdal


Bu yazıda kaleme alacağımız oyuncu tam ismiyle Henrik Rørvik Bjørdal olacak. Aalesund formasını giyen Henrik Bjørdal, 4 Şubat 1997 doğumlu. Futbola Valder alt yapısında başlarken oynadığı dönemin kadro fotoğraflarını incelediğimde yaşıtlarından iyi bir fiziğe sahip olduğunu o zamandan söylemek mümkün. Aalesund akademisine geçiş yaparken kısa sürede A takım için denenebilecek duruma geliyor. 2012 yılında henüz 15 yaşındayken A takım ile idmanlara çıkarken ilk süresini 2013 yılında 7-1 kazanılan Lilleström maçında almıştı. Kulüpte son yıllarda simge haline gelen Michael Barrantes'in yerine girmekte Bjørdal adına yaşanan unutulmaz anlardan biridir muhakkak. İlk sezonunda sadece 2 maçta sonradan süre alan Bjørdal'ın ön plana çıktığı sezon geçen yıl oldu. 2014 sezonunda Aalesund'un genel olarak yaşadığı sakatlıklar bazı gençlerin süre bulmasını sağladı. Bunlardan en fazla oynayan isimse Bjørdal oldu. 14 maçta mücadeleye ilk 11 başlarken 8 defa sonradan dahil oldu ve 4 asistle sezonu tamamladı. Henüz 17 yaşında olan bir oyuncu adına gerçekten büyük fırsattı.

Geçen sezon iyice tecrübe kazanan Henrik Bjørdal adına bu yılın daha farklı olduğunu söyleyebilirim. Şimdiden 20 maç barajına ulaşırken takımın vazgeçilmezlerinden biri durumunda. A takımda yerini garantilediği süreçte Milli takım tecrübeleride yaşadı. 15 yaş altı Milli takımından beri sürekli olarak genç Milli formayı terletirken şu an 21 yaş altı takımında forma giyiyor. 2014'te Türkiye ile Yunanistan'da oynadıkları 17 yaş altı maçında Martin Odegaard ile beraber takımımıza karşı oynamıştı.

Bjørdal, Futbol Fedarasyonu ile yaptığı bir röportajda kendisini hırslı ve mütevazi biri olarak tanımlamıştı. Yine verdiği demeçlerden birinde

''Biz Odegaard ile 17 yaş altı Milli takımında beraber oynuyorduk. Onun yeteneklerinin farkındaydık fakat 1 yıl sonra Real Madrid'e transfer olacağını düşünmüyorduk. Bunu görmek benim için büyük bir motivasyon.'' 

diyerek Martin Odegaard'ın yükselişini kendisine örnek aldığını belirtmişti. Ayrıca her maç takımı için herşeyini vermeye çalıştığını, kendinle gurur duyduğunu belirtirken oyununun ofansif yönünü beğendiğini fakat defansif açıdan gelişmesi gerektiğini söylüyordu. Özeleştiri yapmasını bilen bir oyuncu.

Çoğu Norveç'li futbolcu gibi Bjørdal'ın hayalinde de İngiltere'de futbol oynamak var. Liverpool taraftarı olduğunu belirtirken sevdiği oyuncuların başında Liverpool efsanesi Steven Gerard geliyor.

Artı - Eksileri

Henrik Bjørdal'ın bence en önemli özelliği çok yönlü bir oyuncu olması. Forvet arkası ana pozisyonu olsada kanatlarda kullanılabilir yada 2. forvet olarak tercih edilebilir. Zaten Aalesund'ta sağa yakın oynadığını görüyoruz. İlk full sezonunda izlediğim Bjørdal ile bu yıl izlediğim arasında fiziksel açıdan önemli farklar olduğunu söylemem gerek. Saha içerisinde tecrübe kazanırken fiziksel açıdan iyi bir gelişim geçirdi. Takip ettiğim bazı Norveçli yorumcu ve analistler bu konuda benimle aynı görüşteler. İyi bir anatomisinin olduğunu düşünmekle birlikte fiziğini iyi kullanabilen bir oyuncu. Çabuk hızlanabiliyor ve topla arası oldukça iyi. Kısa ve uzun mesafede adam eksiltebildiğini söyleyebilirim fakat eksik yönlerinden birisi bazen fazla şekilde topla oynaması. Bu yaştaki bir oyuncu için düzeltilebilecek eksiklerden biri olduğunu söyleyebiliriz. Çerçeveyi görebilen ve şut atmaktan çekinmeyen bir oyuncu. Bazen çok ciddi bir şut tehtidine dönüşebiliyor ama bu konuda biraz daha çalışmalı, sayıyı arttırmalı. Fiziğiyle iyi top sakladığını ve oyunu iyi okuduğunu söylememiz gerek, yaratıcı bir oyuncu. Kendisinin söylediği gibi defansif açıdan ise gelişmesi gerekiyor. Ayrıca yüksek toplara daha fazla çalışması gerektiğini düşünüyorum. 97 doğumlu oyuncu modern bir ofansif orta saha görüntüsü verirken zamanla iyi olan yönlerinin üstüne koyabilecek kapasitede, bu arzu ve isteği onda görmek mümkün.

Onu Kuzey futbolu içerisinden örnekleyebileceğimiz oyuncu ise bu sezon Milli takım düzeyinde önemli işler yapan İzlanda'nın beyin oyuncularından Gylfi Sigurdsson.  Henrik Bjørdal'ın Aalesund ile olan sözleşmesi 2015 sonunda bitecekken (yeni bir sözleşme haberi görmedim) eğer uzattıysa bonservis değerinin 1 milyon euroları göreceğini tahmin ediyorum. Aalesund yönetiminin transfer görüşmelerinde eli genelde kuvvetli olur, bu yüzden ucuza oyuncu göndermezler. Uzatmadıysa Ocak ayınının serbest değerli oyuncularından biri olacağı ve isteyenin çok olacağını tahmin etmek zor değil. Takımlarımızın henüz 18 yaşında olan bu genç yeteneği takip etmesini öneririm.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder