.

26 Eylül 2015 Cumartesi

Christoffer Nyman

Kısıtlı imkanlara sahip kulüplerin sağlıklı sistemler kurup 'Para' odaklı düzene karşı gelerek başarı kovalaması her zaman ilgiyle dinlenecek hikayelerdendir.. İsveç Allsvenskan'da bu hikayeyi yazmaya çabalayan kulüp ise namı değer Peking, yani Norrkoping. Göteborg, AIK ve Malmö gibi büyük kulüplerle beraber Allsvenskan'ın sürpriz zirve adaylarından olan Norrkoping'in bu hikayesinde ön plana çıkan isimlerden olan Christoffer Nyman'a bu yazımızda yer vericez. 5 Ekim 1992 yılında Norrkoping'te dünyaya gelen Nyman, 5 yaşından bu yana şehrin kulübünün çatısı altında yer alıyor. Kulüp ile olan ilişkisini ''Norrkoping'te büyüdüm, bu şehir benim bir parçam ve çok seviyorum.'' diyerek açıklamıştı. Çocukluğunu geçirdiği, eğitim aldığı ve futbola başladığı yere farklı gözle bakması kadar doğal bir şey yok. 

2009-2010 sezonunda yani 17 yaşındayken Norrkoping A takımına yükselen Nyman, ilk sezonunda Superettan'da 3 maçta forma giyip 3 gol üretiyor. Özellikle 29. hafta Angelholm deplasmanında 80. dakika oyuna girerken, 9 dakika sonra attığı golle şampiyonluğu getirmesi büyük yankı uyandırmıştı. Kısa sürede yeteneklerini ispat eden Nyman, o sezonun genç oyuncusu seçilmişti. Bir sonraki sezonda Allsvenskan'da 11 maçta forma giyerken sadece 1 defa 11'de başladı. Aynı sezon içerisinde Silvia kulübünde kısa bir kira dönemi geçiren Nyman, 2011-2012 sezonundan itibaren takımın değişilmezleri arasına adını yazdırıyor. İlk sezonunda 8 gol, 4 asistlik performans gösteren Nyman, ikinci sezonunda 4 gol, 4 asistle oynadı. 2013-2014 sezonunda oynanan maçların tamamında forma bulan Nyman, 4 golle sezonu tamamlarken bu yıl maçların tamamına 11 çıkıp şimdiden 9 gol, 3 asistlik performans sağladı. Yaklaşık 4 yıl önce İsveç 19 yaş altı Milli formasını terleten Nyman, ilk A Milli takım davetini 2013 Ocak ayında yapılan turda almıştı. Yine son dönemde ciddi başarılar elde eden 21 yaş altı takımının kadrosuna aynı yıl içerisinde girmişti.

Nyman adına söyleyebileceğim pozitif yanlardan birisi akılda kalan ağır bir sakatlığının olmaması. 2013 sezonun başında ufak bir mide problemi geçirmişti fakat etkisi çok uzun sürmedi. 22 yaşında 100'den fazla Allsvenskan maçına çıkan genç ismin kariyerinde kırmızı kart görmediğini belirteyim. Yakışıklılığıyla Norrkoping şehrinin kızlarının ilgisini çeken Nyman'ı ünlü Justin Bieber'e benzetiyorlarmış. Şehrin idollerinden biri diyebiliriz..Gelecek adına hedeflerinden birini her oyuncu gibi yurt dışında oynamak olarak koyan Nyman, üst seviye forvet oyuncularını özenle izlediğini belirtip örnek aldığı oyuncular arasında İniesta'yı gösteriyor. Roma şehrini çok sevdiğini, boş zamanlarında video oyunu oynamayı sevdiğini ve özellikle Call of Duty oynamaktan hoşlandığını geçmiş röportajlarından birinde söylemişti. 


Pozisyon Özellikleri

Nyman'ın ana mevkisi ileri uç olsada kanat forvet olarakta kullanılabilir. Karakter olarak sakin bir oyuncu. Az önce kariyerinde kırmızı kartı olmadığını söylemiştim. Genelde pozisyon için yaptığı faullerle kart görür, kolay kolay sertlik uygulamaz. Fakat oyun içinde enerjisinin çok yüksek olduğunu ve bunu hissettirdiğini söyleyebiliriz. Ön alan presini seviyor, savunmayı kovalayarak orta sahaya kadar yardıma gelir veya kaleciye kadar pres yapar. Rakibin oyun kurmasına mümkün olduğu kadar engel olmaya çalışıyor. 

İki ayağınıda iyi kullanabiliyor. Bu yüzden ceza sahası içi ve dışında önemli bir şut tehtidi fakat genelde yay üstünden attığı şutlar etkili. Uzun şut konusunda çok fazla denemeye girdiğini söylemek zor.  İki ayağınıda iyi kullanması rakip stoperlerin karşısında hamle yapmasınıda zorlaştırıyor. Çabuk yön değiştirebilmesi ve ayak özelliklerini bu anlarda kullanabiliyor. Topla mesafede kat edebilen bir oyuncu.

Bazı forvetlerde göremediğimiz bağlayıcı rolüde sıklıkla yapar. Uç bölgeden orta sahaya yanaşarak bolca top alıp oyunu çizgiye yayar ve takımının 3. bölge yığılmasına yardımcı olur. Aldığı topları rakip ceza sahasına taşıyarak savunmalara zor anlar yaşatabilir. Top alamadığı anlarda çizgilere devrilerek o bölgede topla buluşabilir. Bu sefer rakibi karşısına alarak 1'e 1 oynamaya çalışır. Bu yüzden sağ forvet olarakta kullanılabildiğini görüyoruz. 1.83 boyunda olmasına rağmen iyi zıpladığı için hava toplarının çoğunda temasta görürüz.. Müthiş bir hava hakimiyeti olduğunu söylemek zor fakat topa girmekten çekinmez ve topu indirdiği anlar olur. Nyman'ın sıkıntılarından en belirgin olanı top kontrolünde. Bazen bu yüzden top kayıpları yaşayabiliyor. Çevre kontrolünün oldukça iyi olması ve pozisyon içinde sakin kalması bağlayıcı rol üstlendiği anlardan başarıyla çıkmasını sağlıyor. Takipçiliğini hem hücumda hemde savunmada görmek mümkün. Fiziksel açıdan ise kuvvetli olduğunu söylesek bile biraz daha dayanıklılık konusunda gelişim göstermeli. Yine son vuruş konusunda çalışmalar yapmalı. 

Görüntü Analiz

Örnek 1 : Set Hücumu Katkısı

Djurgarden savunması yüksek posta çıkarak 4'lü çizgi halinde. Orta sahada benzer pozisyonda. Nyman ve Kujovic orta sahaya yaklaşıyorlar. Topu taşıyan Sjölund önce yuvarlak içinde olan Nyman'a pası yapacak. Genç oyuncu vakit kaybetmeden Kujovic'e atacak (2. pas yazılı mavi ok) ve duvar pası yapacaklar. Kaleye dönen Nyman rakipler karşı karşıya kalıyor.

Omar Colley'in pozisyon alışı ortada. Ağır oyuncu olduğunu düşünürsek burada aslında savunduğu tek taraf sağ stoperin olduğu pozisyon. Colley'in dengesiz yakalandığını farkeden Nyman, siyah okla gösterdiği alana doğru ani bir dönüşle savunmayı tamamen dağıtıyor. Ceza sahası içine girerek şutla pozisyonu tamamlayacak. Gol olmasada topu alması, alışverişleri ve pozisyona gitmesini gösteren önemli bir organizasyon.

Örnek 2 : Set Hücumu Katkısı

3ülkemizde forma giyen Kujovic) yanında oynayan oyuncunun biraz daha gezici, orta saha ile yardımlaşan, çabuk ve arzusu yüksek bir oyuncunun olması önemli. Kilit anlarda rol alarak oyunun açılmasına yardımcı olabilmeli. Nyman'da bunları yapabiliyor. Norrkoping hücumunda oyun sıkışmış durumda. Merkez orta sahanın elinde oyunu geriye çevirmek yada çizgideki oyuncuya uzun bir top atmak olacak. İlk resimde altı çizgili şekilde gösterdiğim Nyman biraz merkeze yanaşacak ve Sjölund ile duvara giriyor. Savunmasını üstüne çektiğinden dolayı sol bekin olduğu yerde boşluk artıyor. Sjölund'ta hiç bekletmeden çizgiye oynayınca pozisyonun hali son fotoğraftakine dönüşüyor. Oyunun çizgiye dağılımında Nyman'ın katkısını görmüş olduk.

Örnek 3 : Geçiş Hücumu

Djurgarden yaptığı hücumdan sonuç alamayınca oyunun kontraya döndüğü anlardan. Fotoğrafta gözüken 5 oyuncu, gözükmeyen 1 oyuncuyu daha eklersek 6 isim oyundan düşmüş durumda. Topun boşa düştüğü yere A.Johansson hareket ederken öndende baskı geliyor fakat arkadaşıyla yardımlaşan kaptan topu orta sahaya geçirmeyi başarıyor. 5 numaralı formayı giyen Nyman bu andan itibaren boşluğa doğru koşuya başlıyor ve Johansson pasını ona doğru atacak. Topla buluştuktan sonra rakibin biraz üstüne gidip orta sahadan yardıma gelen oyuncuyıda eksiltere içe dönüş yapıyor ve sol ayakla şutla pozisyonu tamamlıyor. Az önce set hücumunda sağ ayakla şutunu görmüştük.

Örnek 4 : Takipçilik 

Sundsvall maçından bir örnek ile devam edelim. 37. dakika gerçekleşen hücumda topun dışarı çıkacağı düşünülürken Nyman arkadaşının topa yetişeceğini sezince görüldüğü gibi 6 pasa hareketlenmeye başlıyor. Sundsvall stoperi Norrkoping'li topu çevirse bile rahat şekilde uzaklaştıracağını düşünüyor ve hatta orta geldikten sonra uzaklaştırmak adına topa hamle yapıyor ama ondan önce topa uzanan Nyman golü yapıyor. Çabukluğu ve takipçiliğini görmek adına önemli bir pozisyon. Ayrıca bu pozisyonları savunma arkasına atılan toplarda rakiplerinin farklı taraflarından giderek hataya zorlamaya çalıştığınıda görüyoruz.


Örnek 5 : Savunma Yardımı 

İlk fotoğrafta gözüktüğü gibi Norrkoping takım halinde savunmada. İleride kalan tek oyuncuları uzun forvetleri Emir Kujovic. Yuvarlak içine aldığım Nyman savunmasına yardıma gelmiş durumda. Pozisyonu takip ederken topa sahip olan oyuncu kayıp yaşamasın diye geriye doğru açılırken Nyman'ın baskısı geliyor ve kazandığı topla takımını açık alan hücumuna çıkarıyor. Fazla sayıda Sundsvall oyuncusu oyundan düşüyor.

Örnek 6 : Ön Alan Baskısı - Top Çalma

Norrkoping sonuca dönüşmeyen hücumdan dönüşte ön alan baskısı yapıyor. Nyman topa yakın olan oyunculardan. Topa sahip olan Djurgarden oyuncusunundan gecikmesinden faydalanıp topu attığı savunma oyuncusuna prese gidiyor ve topu kazanıyor. Kazandığı topuda merkezden gelen arkadaşına aradan atacak ve baskı hücuma dönüşecek. Özelliklerinde söylediğim gibi takım halinde baskı yapmadıkları anlardada stoperlere baskıyı uygulayan bir hücumcu Nyman.

Transfer Durumu 

Norrkoping'in son yıllarda çıkardığı en önemli yetenek Isaac Kisse Thelin. Onun üstünden adam akıllı para kazanamamışlardı. Malmö sadece 110 bin euroya satın alıp 1 sezon parlattıktan sonra 4 milyon euroya Bordeaux'a pazarlamıştı. Christoffer 'Totte' Nyman farklı tipte bir oyuncu ve belki o potansiyelde değil ama Türkiye'de özellikle Anadolu takımları için ideal bir oyuncu. Eski dönemlerinde daha seviyeli olduğum bir oyuncuydu (gelişim aşamasında olduğundan) fakat son dönemde oyununa seviye atlattığı gerçek. Sezon başı transfer döneminde adı bir dönem Osmanlıspor ile anılmıştı. Yine aynı dönemde Eredivisie ekibi Groningen talip olmuştu. Farklı özellikleri Nyman'ın oyun karakterinde görmek mümkün. Kontratı 2016'nın son günlerinde bitecek. Ocak transfer döneminde Norrkoping'in eli biraz daha zorlaşacaktır. Tahmini bonservis bedeli: 500-750 bin euro arası. Anadolu ekiplerinin takip etmesini tavsiye ederim.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder