.

26 Mart 2015 Perşembe

Başlıyoruz | Allsvenskan 2015Valla yalan yok, özledik. Çoğul konuşuyorum zira biliyorum ki zaman içinde ister istemez benden başka da özleyenler olmaya başladı. Öyle ya da böyle sevdirdik diye düşünüyorum İsveç'i hatta kuzey futbolunu. Bu yıl da elimizden geldiğince takip edeceğiz kuzey futbolunu. Güzel bir sezon olsun diyerek, sezon öncesi yazımıza girişi yapalım...


Hoca Değiştirenler

Göteborg > Mikael Stahre ile yollarını ayırdı takım. Göreve Elfsborg’u 2012’de şampiyon yapan Jörgen Lennartsson getirildi.

Elfsborg > Geçen yıl Janne Mian ile Klas Ingesson görevi ortak yürütüyordu. Ingesson kanserden vefat edince Mian sezonu tamamlamıştı. Bu yıl ise Mian yardımcı olarak görevde olacak. Takımın başına ise tanıdık bir isim Magnus Haglund geldi. 2006’da takımı şampiyon yapmış ve 2004 ile 2011 yılları arasında takımı çalıştırmıştı Haglund.

Atvidabergs > Peter Swardh ile yollar ayrıldı. Helsingborg’da beklentilerin altında kalan Roar Hansen takımın başına getirildi.

Helsingborg > Takımın başındaki Roar Hansen yardımcı antrenör olarak takımda kalmayı kabul etmeyince ayrıldı ve göreve efsane isimlerden Henrik Larsson getirildi.

Halmstad > Kısıtlı kadroyla iyi işlere imza atan Jens Gustafsson ile sürpriz şekilde yollarını ayırdı takım. Görevi, son olarak Aalesund’u çalıştıran Jan Jönsson devraldı.

Kalmar > Uzun yıllar Bergstrand ile çalıştıktan sonra geçen yıl Hans Eklund’a emanet edilmişti takım ancak yollar çabuk ayrıldı hoca ile. Göreve Atvidabergs’den Peter Swardh geldi.

Falkenberg > Henrik Larsson yönetiminde zoru başarıp ligde kalan Falkenberg’de göreve, 2 sene önce takımı Allsvenskan’a çıkaran Hans Eklund getirildi.


Suni Çim / Doğal Çim


Malmö > Swedbank Stadion > Doğal Çim

Göteborg > Gamla Ullevi > Doğal Çim

AIK > Friends Arena > Doğal Çim

Elfsborg > Boras Arena > Suni Çim

Hacken > Gamla Ullevi (Haziran’a kadar) > Doğal Çim > Bravida Arena (Haziran’dan sonra) > Suni Çim

Örebro > Behrn Arena > Suni Çim

Djurgarden > Tele 2 Arena > Suni Çim

Atvidabergs > Kopparvallen > Suni Çim

Helsingborg > Olympia > Doğal Çim

Halmstad > Örjans Vall > Doğal Çim

Kalmar > Guldfageln Arena > Doğal Çim

Falkenberg > Falkenbergs IP > Doğal Çim

Norrköping > Nya Parken > Suni Çim

Hammarby > Tele 2 Arena > Suni Çim

Sundsvall > Norrporten Arena > Suni Çim

Gefle > Gavlevallen (Yeni Stadyum) > Suni Çim (Eski stadyumları da suni çimdi)

Malmö ve Diğerleri

90’ların ortasındaki Göteborg’dan açayım konuyu. Ligde 4 sezon üst üste kazanılan şampiyonluk Avrupa’da kazanılan başarılar... Önlenemez yükseliş ve diğer rakipleriyle arasında ciddi bir fark oluşturan takım. O dönemin en iyilerinden biriydi Göteborg. İşte 2013 ve 2014’deki Malmö o Göteborg olma yolunda adımlar attığını gösterdi bizlere...

Allsvenskan tarihinde üst üste 3 sezon veya üstünde şampiyonluk yaşamış sadece 3 takım var. 82-84 ile 93-96 arasında Göteborg, 49-51 arasında Malmö ve 45-58 arasında Norrköping. 96’dan sonra buna ilk kez yaklaşan takım, son 2 sezonun şampiyonu Malmö FF...

Şampiyonlar Ligi gruplarına kalarak ciddi bir gelir elde etti takım. Diğer takımlarla arada ciddi bir ekonomik fark da oluşmaya başladı bu yüzden. Kadrodan her sezon önemli isimler kaybetmelerine karşın, yerinde ve doğru hamlelerle gidenlerin yerini bu ekonomik şartlarla çok rahat şekilde doldurabiliyorlar. Paranın artık daha değerli olduğunu da hesaba katarsak Malmö’nün zirvede yalnız olduğunu rahatlıkla dile getirebiliriz. Zaten sezon öncesi organizasyonunda yapılan oylamada da takımın %47.2 ile favori çıktığını görüyoruz. O oylamada onlara en yakın oy alan takım Göteborg. Oy yüzdesi ise %16...

Genel hatlarıyla bakacak olursak ligin kalitesi yüksek diyemeyiz ancak son 1-2 yıldır takımlar şaşırtıcı ve kaliteli transferler yapmaya başladılar. Malmö’nün Şampiyonlar Ligi bileti alarak dikkat çekmesi, ciddi bir taraftar desteği olan Hammarby’nin 2009’dan sonra ilk kez Allsvenskan’a yükselmesi ve bu bahsettiğimiz transferler bu sezonki ortalama seyirci sayısını da arttıracak gibi. Bundan 59 yıl önce, yani 1956’da 13.369 seyirci ortalaması olan ligin geçen sezonki ortalamasının 7132 olması büyük hayal kırıklığı ama bu yıl daha umutlu olabiliriz..

Hammarby’nin 6 yıl aradan sonra lige dönüşünün lige farklı bir hava katacağı kesin. Geçen yıl AIK, Hammarby ve Brommapojkarna gibi 3 Stockholm temsilcisi vardı ligde ama Brommapojkarna bu şehrin ufak çocuğu olduğundan derbi havasını bir tek AIK vs Djurgarden eşleşmelerinde görüyorduk. Hammarby’nin derbi anlamında lige katacağı çok şey olacak. Ateşli taraftarlarının kötü gidişat durumunda bazı maçları tamamlatmayacağını ise şimdiden kestirebiliyorum...

Şu şunu aldı, bu bunu aldı kısımlarını detaylıca yazıp başınızı ağrıtmak istemiyorum. Genel hatlarıyla sezon öncesi görüşlerimi paylaşmam daha doğru olur diye düşünüyorum. Zirveden en alta doğru gidelim...

Zirve Adayları

Sezon öncesi yapılan oylamaya katılıyorum. Malmö gerek kadro kalitesi, gerekse ekonomik durumuyla zirvenin en büyük adayı. Hareide hoca yönetiminde bu yıl da şampiyon olacaklarını düşünüyorum. Şayet bir sürpriz olacaksa da bunun Göteborg tarafından yapılması muhtemel.  Stahre ile gelmeyen başarıyı, 2012’de Elfsborg’u şampiyon yapan Lennartsson ile yakalamaya çalışacaklar. Kupada finale kalarak ilk adımı attılar. Tabii bu iki takım şampiyonluk için yarışırken, Rosenberg ile Vibe de gol krallığı  yarışına girecek. AIK’i Göteborg’dan daha geride tutmamın sebebi kötü defansı ve geniş olmayan kadrosu. Milosevic, Moro, Borges ve hatta Kennedy’nin yeri öyle kolay dolacak gibi değil. Etuhu gibi bir yıldızı kadrolarına katmalarına karşın yine savunmada güven vermeyecekleri ve hücumda da bence daha çok zorlanacakları bir sezon onları bekliyor. Elfsborg’un dinamizmi onları daha arkaya dahi itebilir ki Elfsborg’un Haglund gibi bir avantajı da var. Haglund hoca bu takımın her şeyini bilen birisi. Ingesson’un ölümü sonrası onun takımın başın gelişi, gençler için de avantaj. Klasik hücumu düşünen bir Haglund takımının bu yıl özellikle iç sahada keyif vereceği kanaatindeyim..

Örebro & Hacken

İlk 4’ü kim zorlayabilir noktasında değişken fikirlerim var. Misal Hacken’ın seveni çoktur ama bu yıl biraz daha farklı olabilir zira teknik direktör Gerhardsson savunma kurgusuna bu yıl daha fazla ağırlık vereceğe benziyor. Zaman zaman 3’lü savunma da denedi sezon öncesi ama bu tarz denemelerin oturması zaman alacak gibi. Kaldı ki Lewicki gibi bir orta saha dinamiğini kaybetti takım. As kaleci Kallqvist sezona sakatlıkla girecek, stoperin önemli ismi Atta da 1-1.5 ayı kaçıracak. Hücumda yine akıcı takımı izleyeceğimiz kesin ama savunma için çok iyimser değilim. Örebro’nun forvet noktasında atacağı adımlar onları ilk 4 yolunda daha da zorlayabilir zaten. Axen yönetiminde muhteşem bir 2014 ikinci yarısı yaşayan takımda Kamara sezona yine sakatlıkla gireceğinden gol sorunu yaşanabilir. Pode ve Holmberg her ne kadar iyi niyetli olsalar da takviye şart. Kupada finale kadar yükselmeleri kafaları karıştırmamalı bu noktada. Sevilecek takımlardan biri Örebro ama 1-2 rötuşun gerektiğine de katılmıyor değilim.

Henrik Larsson ve Oğlu

Helsingborg’a ayrı bir paragraf açmamak Henrik Larsson gibi bir efsaneye ayıp olur diye düşünüyorum. Falkenberg’i o kadroyla ligde tutan hoca, Landskrona’da yaşadığı ve yaşattığ hayal kırıklığını çabuk unutturdu. Efsanesi olduğu kulübe geldi zaten hemen. Burada da ekonomik şartlar çok iyi değil doğru ama kadro bu kez daha kaliteli. 97 doğumlu oğlu Jordan’dan alacağı verim, kaleci konusunda yaşayacağı sıkıntılara göstereceği reaksiyon hep merak konusu. Olympia’da uzun süredir pozitif hava esmiyor olsa da, Henke sonrası bazı şeylerin daha güzel olacağını düşünen çok kişi var. Landskrona macerasına epey atıp tutmuşumdur ama Henrik Larsson düştükten sonra gösterdiği reaksiyonla beni de şaşırttı. Umarım güzel bir sezon bekler onu...

Sürpriz Takım: Norrköping

Orta sıralara aday olan ama üst sıralara da adım atabilecek takımlardan biri olarak Norrköping’i görüyorum. Geçen sezonun sonlarına kadar alt sıralarda kalması şaşırtıcıydı takımın. Janne Andersson hoca bir ara kadro tercihlerinde şaçmalamaya da başlamıştı ama o hamlelerin birinde yine istediğini yaptı ve takımı çıkışa geçirdi. Bu da takımı ligde tutmaya  yetti. Sjölund, Barkroth ve Enarsson gibi bence çok yerinde 3 hamle yaptılar. Giden önemli bir isim yokken kadro daha da kuvvetlendi. Atvidabergs ile yaşayacakları yerel rekabette de ciddi avantajları olacak bu yıl ki Atvidabergs’in de yaşadığı ekonomik sıkıntılar ortada. Santos’u sattılar bu yüzden ama o bile yetmedi. Geniş olmayan yetersiz kadro ile ciddi sıkıntılar yaşayabilirler sezon boyunca.

Tele 2 Arena'nın Sahipleri

Stockholm’ün diğer iki temsilcisi, aynı stadyumu paylaşan (Tele 2 Arena) Djurgarden ile Hammarby’e gelelim. Djurgarden birçok transfer yaptı. Kadro umut vadediyor ancak sezon öncesi oynanan futbol bunun tersi şeklindeydi. 4-4-2 üzerinden gidecekler yine fakat hoca Olsson’un Gefle sonrası burada eldekilerden iyi bir verim alamaması söz konusu olabilir yine. Normal şartlarda bu kadronun ilk 4 adayı olması lazım ama bakalım. Hammarby için ise bu kadar dahi umutlu konuşamam. İç sahada ciddi taraftar destekleri olacak tamam ama kadroya ciddi bir takviye yapılmadan ilerleyecek olmaları ciddi dezavantaj. Kennedy Bakırcıoğlu önderliğinde, Nanne Bergstrand gibi bir hoca yönetiminde ilerlemeye çalışacaklar.

Zayıf Halka

Halland bölgesinin iki temsilcisi Falkenberg ile Halmstad ise düşme adayı iki takım. Falkenberg en büyük aday zaten alt lig için. Henke yönetiminde zoru başardılar ama eski hocaları Eklund bunu başarabilir mi? Kadroya yapılan yetersiz takviyeler de tutmazsa zaten işleri daha da zor. Anton Wede, Ingelsten ve Henke’nin ayrılışı sonrası en dipte olmaları şaşırtmaz. Halmstad ise yerel rakibine kıyasla biraz daha umutlu olabilir. Onlarda da Gustafsson gibi hakkı ödenmeyen hoca görevinden ayrıldı, Jönsson geldi. Takımın demirbaşları ayrılınca epey umutsuz bir tavırdaydım takımla alakalı ama iyi hamleler yaptılar açıkçası. Barny, Andersson, Khan ve Karikari ile alt sıralardan kurtulabilirler. 98 doğumlu Haksabanovic bu sezon forma giyerse Ljungberg sonrası forma giyen en genç futbolcu olacağını da hatırlatalım.

Elm Kardeşler

E arkadaş 2008 yılında Elm kardeşler ile esen Kalmar’ı niye yazmadın hala diyenlere de bu paragraf ile selam verelim. Hem de o 2008’de takımı şampiyon yapan kardeşleri yine bir arada görebilirsiniz diyerek. David  Elm zaten takımdaydı, Rasmus Elm geldi bu yıl CSKA’dan. Midesindeki rahatsızlığı etken tabii biraz da bunda. AZ’den de Viktor’un takıma dönme olasılığı yüksek sesle konuşuluyor. He gelecek de ne olacak diyerek umutlu olmadığımı şimdiden söyleyeyim. Niye sorusuna verilecek cevaplarım net. Hoca Swardh’ın geçmişte  oynattığı futbolu beğenmezdim o geldi göreve. Kaleci konusunda sıkıntıları var. Stopere Nilsson geri geldi ama alternatif noktasında şüpheler var. Forvetler istikrarlı değil vs vs vs. İzleyelim kardeşleri tamam da umutlu olmayalım.

Düş Artık Gefle

Gefle’yi yazmaktan bıktım ama yine yazacağım, yazmak zorundayım. Senelerdir düşme adayı olup düşmeyen takım geçen yıl da ligde kalmayı başardı. Bu yıl da kalabilirler, aday çok çünkü ama yine keyif alabileceğimiz takımlara arasında değiller. Kan kayıpları sürdü, takviyeler yine kısıtlı oldu. Tek pozitif noktaları geçiş yapacakları yeni stadyumları. Ekstraları yok lige katacakları. Falkenberg ve Sundsvall gibi iki ciddi düşme adayının olması avantajları olacak yine. 

Aynı Tas, Aynı Sundsvall

Falkenberg’i anlattık Sundsvall’dan da bahsedelim. Onlar da pek takviye yapmadı. Dibba ile Eklund’un skora katkı noktasında yapacakları önemli olacak onlar için. Hocalar Franzen ile Cedergren zaten sezon öncesi daha çok savunmaya önem verdiklerini açıkladılar ki onların sezon boyunca ne şekilde puanlar toplamaya çalışacaklarının göstergesi bu açıklama.

Şimdiden sıralama yapmak çok abes ama ben fikir vermesi açısından sıralama aralıklarımı belirteyim. Sezon sonunda arşivden çıkarırız duruma göre.

1) Malmö
2) Göteborg
3) Elfsborg
4) AIK
5) Norrköping
6) Örebro
7) Hacken
8) Helsingborg
9) Djurgarden
10) Kalmar
11) Halmstad
12) Hammarby
13) Gefle
14) Atvidabergs
15) Sundsvall
16) Falkenberg

Yetenek Adayları

Noah Sonko Sundberg (AIK, Stoper, 1996)

Milosevic’i Beşiktaş’a gönderen AIK’in yeni Milosevic adayı. Geçen sezon ara ara oynama fırsatı buldu ve hatta gol de attı ama çok güvenilir değil henüz. Topla ilişkisi iyi olsa da, pozisyonunu sık sık kaybediyor ve bu açıdan güven vermiyor. Hava toplarındaki hırçınlığı ile topu oyuna sokuşu noktalarındaki farkına katacağı ekstralarla, bu yıl daha fazla şans bulma fırsatını kaçırmayabilir. O bölgedeki eksiklik onun için büyük fırsat.

Sam Lundholm & Niclas Eliasson (AIK, Kanat, 94 & 95)

İkisi de hala 11 oyuncusu değil maalesef ama bu yıl daha fazla şans bulacakları kesin. Kamp döneminde bu fırsatı ikisi de iyi kullandı zaten. Tarzları benzer ancak Eliasson Lundholm’a göre daha seri. Lundholm daha ziyade sol ayağını efektif kullanmasıyla dikkat çekiyor. Pasları ve ayak içi ile onun hayranlarından biriyim. Eliasson’un savruk futboluna akıl katmaya başlaması ile bu yıl daha fazla fark yaratacağını da söyleyebilirim.

Simon Gustafson (Hacken, Orta Saha, 95)

Onu buraya hala yazıyor olmamız saçma belki ama yine de yazalım. Hacken’ın en önemli yetenek adayı. İtalya’ya transfer  yapacağını epeydir duyuyoruz. Oyun görüşü, raket gibi sol ayağı ve hücuma kattığı enerji ile bu yıl da adından fazlasıyla söz ettirebilir. Umarım geçen sezon sonlarına doğru girdiği şımarıklıktan bu yıl uzak kalır.

Joel & Adam Andersson (Hacken, Sağ Bek & Sağ Açık, 96)

Bu yıl A takım ile sözleşme imzalayan ikiz kardeşlerden umutluyum şahsen. Joel sağ bekte epeyce forma şansı bulacak gibi ama Adam’ın biraz daha zamanı var. Adam Andersson benim daha fazla umutlu olduğum isim olsa da, Joel’in de sağ bekte göstereceği performansı merakla bekliyorum.

Gustav Berggren (Hacken, Orta Saha, 97)

Lewicki’yi gönderen Hacken’ın yeni defansif orta saha adayı. Lewicki’den alınan defansif katkının ilerleyen dönemde ondan beklendiğini söyleyebilirim. Alt yaş kategorisinde dikkat çeken performansı sonrası bu yıl A takıma yükseldi. Fizikli, topu iyi saklıyor ve defansif meziyetleri üst düzeyde. Yiyeceği ekmek sayısı daha çok ama notunu buraya düşelim.

Tshutshu Wa Tshakasua (Gefle, Forvet, 97)

İsmi gibi değişik bir arkadaş. Henüz çıktı A takıma ve bu dar Gefle rotasyonunda şans da bulacak gibi. Çok izleyemesek de kendisini, yazılanlar genelde pozitif şeyler. Merakla bekliyorum açıkçası forma giydiğinde yapacaklarını.

Jesper Karlström (Djurgarden, Orta Saha, 95)

Brommapojkarna küme düşerken alınacak 2-3 adam vardı. Onlar da transferini yaptı zaten ki Karlström de onlardan biriydi. Djurgarden iyi bir transfer yaptı fakat Karlström’ün 11 için biraz çalışması şart. Ciddi adaylar var önünde. O yetenek onda var ve zamanla takımın önemli isimlerinden olacağını düşünüyorum. Oyun görüşü ve her iki tarafı da oynayışıyla sizin de dikkatinizi çekebilir.

Sead Haksabanovic (Halmstad, Orta Saha, 98)

Çok umutlu herkes ondan. A takımla profesyonel sözleşme imzalaması epey yankı uyandırdı çünkü önemli takipçileri de vardı kendisinin. Forma şansı bulursa Allsvenskan’da forma giyen en genç oyuncu olacak ki Halmstad tarihinin de Ljungberg’den sonra gelen en büyük yeteneği olarak gösteriliyor. Merakla bekliyoruz.

Jordan Larsson (Helsingborg, Forvet, 97)

Högaborgs’da babası Henrik Larsson ile kısa süre forma giymesiyle dikkat çekmişti Jordan ama ondan daha önemlisi de olacak bu sezon. Babası Henrik Larsson teknik direktörü olacak Helsingborg’da. Onunla yeteneğini daha fazla öne çıkaracağını düşünen çok. Kupada attığı bir golle Avrupa basınının da dikkatini çekti zaten. Stili ile Henke’den çok farklı. Yolu açık.

Arber Zeneli (Elfsborg, Kanat, 95)

Geçen sezon yedekten girerek forma şansı buluyordu fakat bu sezon daha fazla şans bulacak gibi Zeneli. Sezon öncesi performansıyla da epey dikkat çekti. Haglund gibi bir hocayla çalışacak olması ciddi avantaj. Umarım bu fırsatı geri çevirmez.

Filip Dagerstål (Norrköping, Orta Saha, 97)

Sezon öncesi Janne Andersson’un şans verdiği gençlerden birisi Dagerstal. Gerek yerel basında yazılanlardan gördüğüm kadarıyla, gerekse hazırlık kampında takip ettiğim kadarıyla bu yıl daha fazla şans bulacak gibi. Henüz stili ve oyunuyla alakalı fikir sahibi olamasak da, Dagerstal’ın da notunu düşelim.

Andreas Vindheim (Malmö, Sağ Bek, 95)

Açıkçası izleyenlerden birisi değilim Brann’da ama hem Malmö’nün kendisinde ısrarcı olmasından, hem de bilenlerden dinledikten sonra anladığım kadarıyla Tinnerholm için ciddi bir rakip sağ bekte. Kolay olmayacak görevi devralması ama parlayabilir formayı kapması durumunda.

Erik Andersson (Malmö, Orta Saha, 97)

Skane bölgesinden çıkmadı Andersson ama kendisini geliştirebileceği bir takıma geldi. 97’li olmasına rağmen 2013 başından beri düzenli oynuyordu Landskrona’da. Malmö’de hemen şans bulamayacak fakat 1-2 sene içinde ciddi bir transfer yatırımı olarak kullanılacağına şüphe yok.

Malmö FF

Gelenler

Erik Andersson (Orta Saha / Landskrona)
Oscar Lewicki (Orta Saha / Hacken)
Tobias Sana (Kanat / Ajax)
Jo Inge Berget (Orta Saha – Forvet / Celtic)
Magnus Eikrem (Orta Saha / Cardiff)
Yosimar Yotun (Sol bek / Sporting Cristal)
Andreas Vindheim (Sağ Bek / Brann)
Rasmus Bengtsson (Stoper / Twente)

Gidenler

Ricardinho (Sol Bek / Sözleşme Uzatılmadı)
Magnus Eriksson (Forvet / Guizhou Renhe FC)
Simon Thern (Orta Saha / Heerenven)
Matias Concha (Sağ Bek / Futbolu Bıraktı)
Emil Forsberg (Kanat / Leipzig)
Markus Halsti (Orta Saha / DC United)
Isaac Kiese Thelin (Forvet / Bordeaux)
Amin Nazari (Orta Saha / Fredrikstad)
Deniz Hümmet (Forvet / Troyes)
Sixten Mohlin (Kaleci / Vasteras)
Alexander Blomqvist (Stoper / Varnamo)
Piotr Johansson (Orta Saha / Angelhoms)
Johan Hammar (Stoper / Fredrikstad)
Benjamin Fadi (Forvet / Mjallby)

IFK Göteborg

Gelenler

Jörgen Lennartsson (Teknik Direktör)
Tom Pettersson (Defans & Orta Saha / Atvidabergs)
Mikael Boman (Forvet / Halmstad)
Haitam Aleesami (Sol Bek / Fredrikstad)
Billy Nordström (Defans / U21) 
Karl Bohm (Orta Saha / U21)
Sebastian Eriksson (Orta Saha / Cagliari)
Kasim Prosper (Orta Saha / Gana)
Heath Pearce (Defans / Montreal Impacts)
Jacob Ankersen (Kanat / Esbjerg)
Thomas Mikkelsen (Forvet / Odense)
Thomas Rogne (Stoper / Wigan)

Gidenler

Mikael Stahre (Teknik Direktör)
Jakob Johansson (Orta Saha / Sözleşme Uzatılmadı)
May Mahlangu (Orta Saha / Sözleşme Uzatılmadı)
Kjetil Waehler (Stoper / Sözleşme Uzatılmadı)
Ludwig Augustinsson (Sol Bek / Kopenhag)
Kenneth Zohore (Forvet / Kirası Bitti) 
Diego Calvo (Orta Saha / Kirası Bitti)
Joel Allansson (Orta Saha / Randers)
Philip Haglund (Orta Saha / Hammarby)
Malick Mane (Forvet / Honefoss)
Nordin Gerzic (Orta Saha / Örebro)
Daniel Sobralense (Kanat – Forvet / Sözleşme Feshedildi)

AIK

Gelenler

Johan Blomberg (Kanat / Halmstad)
Dickson Etuhu (Orta Saha / Boştaydı)
Fredrik Brustad (Forvet / Stabaek)
Heidar Hauksson (Sağ Bek / Reykjavik)
Mohamed Bangura (Forvet / Boştaydı)
Christos Gravius (Orta Saha / AIK U19)
Alex Pereira (Sol Bek / AFC United)

Gidenler

Martin Lorentzson (Sağ Bek / Sözleşme Uzatılmadı)
Ibrahim Moro (Orta Saha / Kairat)
Lalawele Atakora (Kanat / Helsingborg)
Kennedy Igboananike (Forvet – Chicago Fire)
Edward Owusu (Defans / Akropolis)
Alexander Milosevic (Defans / Beşiktaş)
Celso Borges (Orta Saha / Deportivo)
Kwame Karikari (Forvet / Halmstad)

Elfsborg IF

Gelenler

Magnus Haglund (Teknik Direktör)
Jesper Manns (Sağ Bek / Jönköpings)
Simon Lundevall (Kanat / Gefle)
Arjan Mostafa (Forvet / Elfsborg U19)
Viktor Nilsson (Defans / Elfsborg U19)
Viktor Götesson (Forvet / Mjallby)
Emir Bajrami (Orta Saha / Panathinaikos)

Gidenler

Mikkel Beckmann (Forvet / Sözleşme Uzatılmadı)
Johan Larsson (Sağ Bek / Brondby)
Alibek Aliev (Forvet / CSKA Moskova)
Ronald Mukiibi (Defans / Östersunds)
Victor Rotting (Forvet / Örgryte)

BK Hacken

Gelenler

Mohammed Abubakari (Orta Saha / Atvidabergs)
Dardan Rexhepi (Forvet / Brommapojkarna)
Alexander Nadj (Kaleci / Öster)
Jasmin Sudic (Stoper / Mjallby)
Joakim Olausson (Orta Saha / Atalanta)
Joel Andersson (Sağ Bek / U19)
Gustav Berggren (Orta Saha / U19)
Adam Andersson (Kanat / U19)
Tom Söderberg (Stoper / Elfsborg)
Diego Lugano (Stoper / Boştaydı)

Gidenler

Oscar Lewicki (Orta Saha / Hacken)
Augustine Okrah (Forvet / Kira Sonu)
Richard Donkor (Forvet / Kira Sonu)
Björn Anklev (Orta Saha / Örgryte)
Fredrik Björck (Stoper / Örgryte)
Hosam Aiesh (Forvet / Östersunds)
Dime Jankulovski (Kaleci / Kariyer Sonu)
Carlos Strandberg (Forvet / CSKA Moskova)

Örebro SK

Gelenler

Nordin Gerzic (Orta Saha / Göteborg)
Logi Valgardsson (Sol Bek / Sogndal)

Gidenler

Ilir Berisha (Stoper / Sözleşme Uzatılmadı)
Boris Lumbana (Orta Saha / Sözleşme Uzatılmadı)
William Atashkadeh (Forvet / Sözleşme Uzatılmadı)
Mohammed Saeid (Orta Saha / Columbus Crew)
Magnus Wikström (Stoper / Futbolu Bıraktı)
Tobias Nilsson (Orta Saha / Sözleşme Uzatılmadı)
Lukman Murad (Forvet / Forward)

Djurgarden IF

Gelenler

Kevin Walker (Orta Saha / Sundsvall)
Omer Colley (Defans / Kups)
Elliot Käck (Sol Bek / Sirius)
Tim Björkström (Sağ Bek / Brommapojkarna)
Daniel Berntsen (Orta Saha / Rosenborg)
Sam Johnson (Forvet / Frej)
Jesper Karlström (Orta Saha / Brommapojkarna)
Kerim Mrabti (Forvet / Sirius)
Soo Yong Yoon (Orta Saha / Nike Academy)
Besard Sabovic (Orta Saha / Brommapojkarna)

Gidenler

Andreas Johansson (Orta Saha / Futbolu Bıraktı)
Simon Tibbling (Orta Saha / Groningen)
Mattias Östberg (Defans / Futbolu Bıraktı)
Erton Fejzullahu (Forvet / Beijing Guoan)
Philip Mantilla (Defans / Sözleşme Uzatılmadı)
Tim Söderström (Forvet / Sözleşme Uzatılmadı)
Mark Mayambela (Forvet / Sözleşme Uzatılmadı)
Philip Hellquist (Forvet / Wiener Neustadt)
Christian Rubio Sivodedov (Orta Saha / Schalke 04)
Nahir Oyal (Orta Saha / Syrianska)

Atvidabergs FF

Gelenler

Roar Hansen (Teknik Direktör)
Ammar Ahmed (Orta Saha / Östersunds)
Mauricio Albornoz (Orta Saha / Brommapojkarna)
Mario Jelavic (Forvet / Atletico Madrid C)
Ruben Lameiras (Kanat / Tottenham Rezerv)
David Lundgren (Orta Saha / U19)
Martin Lorentzson (Sağ Bek / AIK)

Gidenler

Peter Swärdh (Teknik Direktör)
Ricardo Santos (Forvet / Guizhou Renhe FC)
Tom Pettersson (Defans & Orta Saha / Göteborg)
Allan Olesen (Sağ Bek / Sözleşme Uzatılmadı)
Daniel Sjölund (Orta Saha / Norrköping)
Imad Zatara (Kanat Orta Saha / Sözleşme Uzatılmadı)
Gustav Jansson (Kaleci / Sözleşme Uzatılmadı)
Mohammed Abubakari (Orta Saha / Hacken)
Emmanuel Dogbe (Orta Saha / Oskarshamns AIK)
Joel Rajalakso (Orta Saha / Öster)

Helsingborg IF

Gelenler

Henrik Larsson (Teknik Direktör)
Anton Wede (Kanat / Falkenberg)
Matthew Pyzdrowski (Kaleci / Angelhom)
Lalawele Atakora (Kanat / AIK)
Mohamed Ramadan (Forvet / IFK Malmö)
Astrit Ajdarevic (Orta Saha / Standard Liege)

Gidenler

Álvaro Santos (Forvet / Sözleşme Uzatılmadı)
Christoffer Andersson (Savunma - Orta Saha / Halmstad)
David Accam (Forvet / Chicago Fire)
Roar Hansen (Teknik Direktör)
Anders Linde (Kaleci / Molde)
Elias Andersson (Orta Saha / Varbergs)
Rasmus Lindgren (Orta Saha / Avesta AIK)
Arnór Smárason (Orta Saha / Torpedo Moskova)

Halmstad BK

Gelenler

Jan Jönsson (Teknik Direktör)
Sead Haksabanovic (Orta Saha – Forvet / Halmstad U17)
Perparim Begaj (Forvet / Halmstad U19)
Junes Barny (Forvet / Angelhoms)
Christoffer Andersson (Savunma - Orta Saha / Helsingborg)
Kwame Karikari (Forvet / AIK)
Mohamed Ali Khan (Stoper / Tianjin Teda)
Snorre Krogsgard (Forvet / Odd)

Gidenler

Johan Blomberg (Kanat / AIK)
Mikael Boman (Forvet / Göteborg)
Gudjón Baldvinsson (Forvet / Nordsjaelland)
Oliver Silverholt (Defans / Orta Saha / Hammarby)
Jens Gustafsson (Teknik Direktör)
Kristinn Steindórsson (Kanat / Columbus Crew)
Marcus Antonsson (Forvet / Kalmar)
Richard Magyar (Stoper / Aarau)
Kristoffer Thydell (Orta Saha / Pitea)

Kalmar FF

Gelenler

Peter Swärdh (Teknik Direktör)
Marcus Antonsson (Forvet / Halmstad)
Victor Agardius (Sol Bek / Mjallby)
Muktar Ahmed (Orta Saha / Karlskrona)
Peter Westberg (Orta Saha / U19)
Rasmus Elm (Orta Saha / CSKA Moskova)
Archford Gutu (Orta Saha / Varnamo)

Gidenler

Hans Eklund (Teknik Direktör)
Daniel Mendes (Forvet / Minnesota United)
Rasmus Sjöstedt (Bek / Falkenberg)
Mans Söderqvist (Forvet / Hammarby)
Cesar Santin (Forvet / Sözleşme Uzatılmadı)
Peter Westberg (Kaleci / Öskarshamns)

Falkenbergs FF

Gelenler

Hans Eklund (Teknik Direktör)
Kamal Mustafa (Orta Saha / Halmia)
Alexander Lundin (Kaleci / Mjallby)
Alexander Jakobsen (Forvet / PSV II)
Hakeem Araba (Forvet / Panthrakikos)
Enock Kwakwa (Forvet / Ull Kisa)

Gidenler

Henrik Larsson (Teknik Direktör)
Andrés Thorleifsson (Forvet / Sözleşme Uzatılmadı)
Carl-Oscar Andersson (Orta Saha / Sözleşme Uzatılmadı)
Anton Wede (Kanat / Helsingborg)
Rasmus Ryden (Kaleci / Öster)
Patrik Ingelsten (Forvet / GAIS)

IFK Norrköping

Gelenler

Daniel Sjölund (Orta Saha / Atvidabergs)
Nicklas Bärkroth (Forvet / Brommapojkarna)
Joel Enarsson (Forvet / Mjallby)

Gidenler

James Frempong (Sol Bek & Kanat / Sözleşme Uzatılmadı)
Andreas Lindberg (Kaleci / Sözleşme Uzatılmadı)
Lars Gerson (Orta Saha / Sundsvall)
Edvard Skagestad (Defans / Aalesunds)

Hammarby IF

Gelenler

Oliver Silverholt (Defans / Orta Saha / Halmstad)
Philip Haglund (Orta Saha / Göteborg)
Måns Söderqvist (Forvet / Kalmar)
Dusan Jajic (Orta Saha / Haninge)
Birkir Mar Saevarsson (Sağ Bek / Brann)

Gidenler

Andreas Haddad (Forvet / Sözleşme Uzatılmadı)
Daniel Theorin (Stoper / Sözleşme Uzatılmadı)
Sebastian Ludzik (Defans / Sözleşme Uzatılmadı)
Michael Timisela (Defans / Sözleşme Uzatılmadı)
Nicklas Lindqvist  (Orta Saha / Sözleşme Uzatılmadı)
Sinan Ayranci (Forvet / Sözleşme Uzatılmadı)

GIF Sundsvall

Gelenler

Smajl Suljevic (Orta Saha / Dalkurd)
Lloyd Saxton (Kaleci / Ange)
Lars Gerson (Orta Saha / Norrköping)

Gidenler

Kewin Walker (Orta Saha / Djurgarden)
Johan Lundgren (Orta Saha / Gais)

Gefle IF

Gelenler

Jakob Hjelte (Orta Saha / U19)
Jacob Ericsson (Orta Saha / Örgryte)
Martin Rauschenberg (Stoper / Stjarnan)
Christoffer Aspgren (Kanat / U19)
Ilir Berisha (Stoper / Örebro)
Samuel Gussman (Orta Saha / U19)

Gidenler

Olof Mård (Stoper / Sandviken)
Simon Lundevall (Kanat / Elfsborg)
Marcus Hansson (Orta Saha / Tromsö)
Sive Pekezela (Kanat / Sözleşme Uzatılmadı)
Skúli Jón Fridgeirsson (Stoper / Rejkjavik)

1 yorum:

  1. http://packersmoverschennai.in/packers-and-movers-kodambakkam-chennai
    It is a big dictionary which not only includes #packing and #unpacking but needs to be taken care for many other small things. Therefore, mOVERS aND pACKERS cHENNAI have introduced a new and easy way to tackle to this problem.

    YanıtlaSil