.

16 Ekim 2014 Perşembe

Nicolai Jørgensen


Nicolai Jørgensen, 15 Ocak 1991'de dünyaya geldi. Futbol yaşantısına Skövlund alt yapısında başlarken 10 yaşında Akademisk Boldklub alt yapısına geçti ve orada 5 yıl eğitim aldı. Alt lig ekibi diyip geçmemek lazım. Kopenhag bölgesinin çok ciddi alt yapı yatırımı yapan kulüplerinden birisi. Özellikle Futbol ve Krikette oyuncu gelişimini ön plana alırlarken Hentbol ve Tenis gibi alanlardada boy gösteriyorlar. Ülke futbolunun en eski kulüplerinden olan AB'ın 9 defada Danimarka şampiyonu olduğunu belirteyim. Kulüp yapılarından Nicolai Stockholm, Mohamed Zidan, Peter Loverkrands gibi özel oyuncularında geçmiş olduğunu hatırlatayım. Jørgensen'in bu yapıdan aldığı eğitim sonrası bölgenin büyük abilerinden Brondby alt yapısına geçti ve 15 yaş altı takımında yarım sezon oynadıktan sonra AB'a geri döndü. Prof seviyeyede burada başlayan oyuncu çok kısa süre içerisinde Alman ekibi Leverkusen'in dikkatini çekti. Alman ekibinden deneme teklifi alan Jørgensen, Avusturya kampına katılıp oranın yerel bir takımına 4 gol atınca göz doldurdu. Kadrodaki tüm oyuncuların hakkında verdiği olumlu yorumlarda öz güven yaratınca performansı arttı ve Nicolai'nin Alman ekibine transferi kolaylaştı. O zaman Leverkusen'in sportif müdürlüğünü yapan Wolfgang, '' Nicolai Jørgensen ile eksik 4. forvetimizi doldurduk. O son derece yetenekli ve oyun perspektifi geniş bir isim. Yardımcı olacağını düşünüyoruz. '' yorumunda bulunmuştu. Bundesliga'da fazla oynayamasada orada yaptığı idmanlar ve çalıştığı oyuncularla oyun-bireysel karakteri olgunlaşan yetenekli isim Danimarka'ya 'olmuş' bir oyuncu olarak geri döndü. Danimarka genç milli takımının 4 seviyesinde forma giyen ve 6 kez A Milli olma onuru yaşayan Nicolai, Kopenhag ile oynadığı 51 Superliga maçında 19 gol atıp 13 asist üretti. Kopenhag'ın Şampiyonlar Ligi'nde başarılı olduğu 2010 sezonunu hatırlayanlar olacaktır. O yıl takımda kilit rol üstlenen Jesper Gronkjaer'e benzer bir oyun tarzı olduğunu söyleyebiliriz. En büyük hayali ise İngiltere'de Liverpool forması giyebilmekmiş.

ROLLER

Kopenhag'ın çok uzun yıllardır sistem değiştirdiğini görmedim. Çok büyük kadrosal aksilikler yaşamazlarsa 4-4-2 formatında devam ederler ve alt yapı öğrencileri, reserve takımda buna göre dizilişle oynar ve A takıma oyuncu hazırlanır. Nicolai, 4-4-2'de merkez forvete yardımcı rolde, 2. forvet denen pozisyonda rol alabilir. Ayrıca sol kanat oynama özelliği var ama asla tam bir çizgi oyuncusu değildir. Nitekim Kopenhag'ın son yıllarda en çok asist yapan isimleri bek oyuncuları olmuştur. Genelde 4'lü orta sahanın sol ve sağında oynayan isimler içe devrilip sistemi saha içnide 4-3-3'e devirebilen oyuncular olmuştur. Bolanos, Gronkjaer, Gislason aklıma gelen en yakın örnekler. Bu isimlerin topla oynama süreleri fazla olduğundan beklerinde müthiş katkıları Kopenhag'ın yüksek topunu oluşturur. Kısacası bu rolde oynayacaksa asla tam bir çizgi oyuncusunun performansını gösteremez. Ayrıca defansif zaaflarıda var. Topsuz alanda kötü bir oyuncu değildir Jørgensen fakat geri dönüşleride ofansif olarak dikine gittiği gibi kararlı değildir. Kaçak, göstermelik baskılarla pozisyonu öldürmeye çalışır. Adam takibi düşüktür, bu mevkide oynatılır ve arkasında oynayan isim ofans beki değilse aradaki mesafe 40-50 metrelere çıkar. Haliyle o bölgede kaptırılacak toplarda risk oluşturmakta. Normal statik durumdada pozisyon kaybedebileceğinden bu mesafe uzayabilir. Örnek ile gösterelim ;

Nicolai, Esbjerg deplasmanında 4-4-2'nin solunda oynatılıyor. Normalde Bengtsson ile aradaki mesafeyi kapatması gerekir ve çizgiye yakın pozisyon alması doğru ama unutuyor. Mesafe çok geniş.
Liginde en iyi beklerinden Ankersen'in katkısı var. 
Dönüş fena değil gibi gözükebilir ama bunda etken topun yüksek seviyeden gelmesi ve zaman kaybının etkisi. Nitekim Bengtsson'un baskısı olmasa alan boş kalacaktı. Ayrıca baskı olsa dahi İsveç'li bek pozisyonunu kaybetmiş durumda.

Klasik formatta 2. forvet oynatılmasının ise avantajları var. Aralara gidebilen bir forvet değildir ama top tutma özelliğinden dolayı takımının hücuma yığılmasını ve pozisyonlar arası mesafe daraltımına yardımcı olur. Top dağıtımıda yüksek tekniği gereği iyidir. Savunma pozisyonunda ise merkeze inerek takımı bir anda 4-2-3-1'e döndürüp merkez baskısını arttırabilir. Haliyle Solbakken'in önce durdur ve sonra vur taktiği denenen uyku futbolunada yatkın bir isimdir. Kalabalık orta saha amacı taşıyabilir. Topa hakimiyeti ve kısa adımlarla rahat adam eksiltebilme özellikleri ofansif olarak çok özel bir isim olmasını sağlıyor. Nitekim attığı gol ve yaptığı asistlerin istatistikleride ortada. Bu anlamda takımın kilit isimlerinden birisi. Genel ; 2. forvet pozisyonunda daha iyi işler yaptığını, serbestlik ile aklı ve yeteneklerini birleştirdiğini söyleyebiliriz.

HÜCUM ANALİZLERİ

1- Pozisyon Bilgisi, Bireysel yetenek
Viborg deplasmanı oyun sıkışmış durumda. Dakika 80, merkezden kararlı bir koşu yapan arkadaşı var. Oyunu genişletmek adına sol kaçmayı uygun buluyor.
Merkez katkısı istenen düzeyde değil, oyun kısa mesafede sete-sete döndü.
Şart olan yaratıcılık ve onu ayak oyunlarıyla gerçekleştiriyor.
çalımlardan sonra etkili sol ayağıyla golü yapıyor.

2- Dikine kararlı koşu, bireysel yetenek

Yüksek topta Brondby orta sahası top kaybı yaşıyor. Fotoda görüldüğü üzere savunma kurgusu dağılmış durumda. 3 defans ve 1 kesici. Merkezin mesafesi daraltmaya müsait olsada 3'lünün arasındaki mesafeyi farkeden Nicolai dikine gidiyor. 
Brondby savunması 4'lü savunmaya dönmüş gibi olabilir ama merkezden kanata devrilen Delaney'in yardımıyla denge falan yok. Olmadığınıda 12 numaralı Holst'un sırtı dönük olmasından anlaşılıyor.
Nitekim onu bir çalımla geçen Nicolai ters direk dibine topu bırakıyor. Sağla getirip solla bitirmeside iki ayağınıda ne kadar iyi kullandığının önemli bir göstergesi.

3-Top Dağıtım ve Bitiriş

Aalborg orta sahasında sıkışan oyunu sağ kanada açıyor. Resimde gözükmeyen Remmer'in desteği.
İçe devrildi ve elini kaldırarak top istiyor. Remmer'de atacak.
İyi zamanlama, sıçrama ve bitiriş.

4- Oyun Okuma ve Etkili Pas

Randers deplasmanı, dakika 90 ve gerideler. Oyun Sıkışık. Önce duvar yapıyor.
2 kişiyi eksiltti ve merkezde yanlız, herşey onun ayağına bakıyor ve geriden gelen Jacobsen'e pas
onunda füzesi 1 puanı getirecek.


Nicolai Jørgensen, kağıt üstünde transfer etmesi kolay bir oyuncu değil. Kopenhag'ın kilit isimlerinden birisi fakat onu yazma nedenim bu durumdan çıkmaya başlıyor oluşu. Nicolai, kısa aralıklarla belli dönemlerde sakatlıklar geçirdi. Hiç birisi kalıcı değil ve oyununu etkilemiyor fakat bu süreçte özellikle Kadrii'nin sisteme oturması onu arka plana itti. Aslında bu durum çok büyük bir yanlış, Solbakken'in acilen dönmesi gerekiyor fakat hala oynatmamakta ısrar ettiği maçları görüyoruz. Böyle özel bir ismi son 30 dakika oyuncusu kıvamına getirmek doğru değilki 23 yaşındaki yıldızda bu görüşte. Her ne kadar bir problem olduğu basına yansımasada Solbakken ile aralarında soğuk rüzgarlar estiği görüşündeyim. Mevcut Kopenhag kadrosu içerisinde Ocak ayında vazgeçilebilecek bir oyuncu olabilir. Sonradan sıkıntı yaratıp sorunlu ayrılması yerine satışı düşünülebilir. Bu onun yeteneklerinden değil hocanın yanlışlarından kaynaklanabilir. Sözleşme bitimine yaklaşık 3 yıllık bir süreç var, bonservis bedeli 2.5 milyon civarında gözüksede 4 milyondan kapıyı açmaları olası. Şu süreç nedeniyle Jørgensen'i mutlaka takip etmek gerektiğini düşünüyorum. 4 milyon dedik ama daha ucuzada gidebilir. Bu sorun dışındada alınabilecek bir isim ama emek gerektirir. Şampiyonlar Ligi, Bundesliga ve Milli takım geçmişi olan bir ismi alabilmek önemli bir iş çünkü. Defansif 1-2 eksiği dışında hücum anlamında çok özel bir ayak. Çift ayağını kullanıyor, pozisyon bilgisi dışında uzaktan füzeleri var ve şut atmaktan asla kaçmayan bir oyuncu. Bu bile başlı başına bir özellik. Yukarıda anlattığımız bazı pozisyonlarıda içeren güzel bir video ile yazıyı sonlandıralım. Şutlara dikkat 
Hiç yorum yok:

Yorum Gönder