.

17 Ekim 2014 Cuma

Celso Borges

Yazının devamında bir orta sahadan çok daha fazlasını okuyacağınıza emin olabilirsiniz. Ocak ayından itibaren Avrupa futbolunun üst sınıf liglerinden birinde koşturacağınıda söyleyebiliriz. Uçuk bir bonservisinin olmayacağınıda az çok tahmin edebiliyorum. Sonda söyleyeceklerimizi baştan dile getirdik. Blogta oyuncu raporlarında belli kıstaslarımdan birisi yaş, 25 barajını aşmamaya çalışıyorum fakat Borges yukarıda söylediğim nedenlerden dolayı ilgilenilmesi gerekilen bir oyuncu olduğundan listemin sınırını genişletip dahil ediyorum. Borges Kimdir ? sorusuna gelelim. 

Borges, 27 Mayıs 1988 - San Jose doğumlu. Babası Brezilya'lı, 1 kardeşi var. Babası Brezilya vatandaşı olabilir belki ama futbol yaşantısının büyük kısmını Kosta Rika sınırlarında geçirmiş tam bir futbol adamı. Bahsettiğimiz isim Alexandre Guimaraes, Kosta Rika'da ona saygıyla bakıldığını araştırıp bulduğum yazılarda okudum. Alexandre'nin geçmişinde Saprissa'da futbol oynayıp, hocalık yaptığını hatta bir dönem Kosta Rika Milli takımını çalıştırdığını görüyoruz. Futbolu bilen bir aileden gelmek çok önemli. Üstelik böyle bir babanın oğluysanız futbol terbiyesi edinmeniz daha kolay ve buda akranlarınızdan sizi ayırabilecek önemli bir nokta. Borges, babasının eski takımı Saprissa alt yapısında futbol yaşantısına başlar. Daha genç yaşta Kosta Rika efsanesi Don Juan Varela'dan eğitim almış. 2006'da Saprissa'da A takıma çıkar, zamanlada forma giyer fakat onun Avrupa scoutlarının radarına girmesini sağlayan 2005 Fifa u17 Dünya Kupası, attığı gol ve oynadığı futbolla beğenileri toplamıştı. O turnuvada Türkiye'de Dünya 4.sü olmuş Nuri Şahin, Onur Kıvrak, Caner Erkin, Aydın Yılmaz gibi isimler forma giymişti. Sağlam yeteneklerin çıktığı bir turnuvaydı diyebiliriz. Kulüpte forma şansı buldukça yetenekleri iyice ön plana çıktı ve u20 ile Dünya Kupası tecrübeside geçirdi. Kosta Rika'nın, namı değer Tico'nun en büyük yıldız adaylarından Borges, bir anda Fredrikstad'ın listesine girdi ve transfer kısa süreçte sonuçlandı. Aristokratlar lakaplı Fredrikstad şu günlerde çok iyi durumda olmayabilir fakat Norveç futbolunun önemli değerlerinden biri ve nezih bir şehirdir. O yüzden Borges'in yaptığı ilk tercih 'Yaşam olarak' doğru oldu diyebiliriz. 

Bu transferinde o dönemde sadece 125 bin euroya tamamlandığını belirteyim. Orada gönülleri kısa sürede kazanan ve takımın 1 numaralı oyuncusu durumuna gelen Borges, yüksek performansı sonrası Stockholm'ün ve İsveç'in en büyük takımlarından AIK'in dikkatini çekti. İbrahim Moro ile ilgili yazdığım geçmiş yazıda onların scouting hareketlerinden bahsetmiştim. Gözlemleri arasında Borges'in olması çokta şaşırtıcı değil. Fredrikstad'tan alınan Borges, Norveç'ten İsveç'e geçişte uyum sorunu yaşamadı. AIK'te de iyi işler yapan ve takımın kilit ismi haline gelen Borges Avrupa'nın üst sınıf liglerinden takımlarının gündemine girmiş durumda. Allsvenskan başarısının yanı sıra özellikle geride bıraktığımız Dünya Kupası'nda takımıyla beraber gösterdiği başarılı performans bu ilgideki en büyük etken. Futbol terbiyesi ve istikrarı olan, çok ciddi bir Milli takım tecrübesi olan, saha içinde dinamo rolünü üstlenen bir ismi herkes ister.

Roller, Artılar-Eksiler

AIK, bu yılın genelinde Celso Borges'i 8 numara olarak kullandı. AIK'te 10 numaralı formayı giymesi şaşırtmasın. Zorlanırsa bu roldede oynar ama fiziksel dezavantajları var. Özellikle bacak uzunluğu en büyük sıkıntısı. Fredrikstad'ta oynadığı dönemde genelde 2. forvet pozisyonunda görev alıyordu. Özellikle son Tippeligaen sezonunda (2011) şu an Norveç Milli takımının yıldızı olan Hoffenheim'lı Tarik Elyounoussi ile çok iyi bir ikili olmuşlardı. Ara ara AIK'te de bu role büründüğünü gördük.. Oyunun en büyük özellikleri ; çok sakin, panikten uzak olması - oyun okuması - topa hakimiyete, topla alınan mesafe ve dağıtım. 1.90'a yakın bir oyuncu için yeterince hızlı ayaklara sahip olduğunuda söylemek yanlış değil. Bazen bakarsınız orta sahada hücum prese başlar, bazen bir kesici rolü üstlenir (azda olsa 6 numara rolüne girer), bazen bir ön libero gibi en geriden oyun kurar, çok ince paslar atabilir ve hiç beklenmedik anda ceza sahası içinde pozisyonda bitebilir. Etkileri şutları olduğunuda hatırlatalım.Sıkıntılarından biri pres yaptığı bazı anlarda bel dönüşleri çok iyi olmadığı ve bacak boyu uzun olduğu için alan kaybı yaşayabilmekte Aslında hedefi yanında oynadığı liberoya destek ama risk oluşturabiliyor. Burada da ana kesicinin iyi pozisyon alması ve ilk müdahalelerinin yüksek güvende olması gerekiyor. İyi bir 8 numaranın sade, arada özel işler yapıp kendini hatırlatan ve oyun içerisinde aktif bir isim olmasını istersiniz. Borges bu role uygun bir isim. 10 numara yada 2. forvet diye düşünmeden öncelikli olarak bu bölgede kullanmalı fakat yazı girişinde söylediğim gibi daha fazla rolede girebilmekte. Bazı maçlarda oyun içi kopukluklar yaşadığını düşünebilirsiniz fakat AIK'in sezon içerisinde kopuk kopuk oynadığıda izleyenlerin söyleyebileceği bir gerçek. Sisteminiz sürekli değişiyorsa ve yanınızdaki oyuncularla oynamalar yapılıyorsa elbet bir noktada verim düşüyor. Oyun karakteri daha oturmuş bir takımda böyle bir sorunun olmasınıda beklemiyorum.

Son transfer döneminde Borges'in Evian'a transfer olacağı iddaa edildi. Hatta bu durum doğrulanırcasına Borges bir iç saha maçındada oynatılmadı (1-0 biten Hacken maçı diye hatırlıyorum) fakat transfer gerçekleşmedi. Borges'in sözleşme bitimine 1 yıl kaldı diyebiliriz. 2015 sonunda AIK ile yolları ayrılacak. Stockholm ekibide böylesine bir isimden para kazanmak isteyecektir. Borges'in yaklaşık 2 milyon euro civarı bir paraya transfer edilebileceğini söyleyebiliriz. Evian'dan sonra Charlton'ın devreye girdiğide iddaa ediliyor. Böylesine oyun içi alternatifi olan ve ana rolünün hakkını veren bir isim ile ilgilenmek gerekir. Kısa vadede, Hedef Transfer - Düşük bonservis bedeli - Beklenen katkı üçgenine uyan bir isim.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder