.

23 Ağustos 2014 Cumartesi

Martin Linnes / Görüntü-Analiz

Beşiktaş çok uzun süredir sağ bek arayışlarını sürdürüyor. Üzerinde yoğunlaşılan isim ise Norveç Milli takım oyuncularından olan Molde'li Martin Linnes..Yaklaşık 1 aydır sağ bek mevkisi için siyah beyazlıların listesinde 1 numarayı almış durumda. Türk basınında anlaşıldı haberlerinden sonra Linnes'te buraya gelmekte istekli açıklamalar yapmıştı. Ardından transferin olumsuz gittiği hatta Linnes'in ülkesinde kalıp gelişimine orada devam etmek istediğini öğrenmiştik fakat son gelişmeler Beşiktaş'ın transfer için ısrarını sürdürdüğü yönünde. Transfer bitimine 10 günlük bir süreçten az zaman kaldı. Bu zaman sonrasında Beşiktaş formasını giyip giymeyeceğini görücez. Yaklaşık 4 ay önce henüz ülkemizde transfer gündeminde adı geçmezken Martin Linnes önerdiğimiz isimler arasındaydı. Gündeme geldikten sonrada Beşiktaş'lı arkadaşlara görüntü-analiz yapacağıma dair söz vermiştim. Dilimiz döndüğünce anlatmaya çalışayım. Transfer gerçekleşirsede şimdiden hayırlı olsun. Uzun yıllar sağ bek sıkıntısı çekmeyecekleri gibi pazarlayabilecekleri bir ismide kadrolarına katmış olacaklar.

İdeal bekten beklentimiz nedir ? diye bir soru gelse ; çizgiyi tamamiyle doldurabilen, süratli ve maç içinde kondisyon açısından tükenmeyen, rakibiyle bire birde doğru pozisyon alabilen, hücumda gerek çizgi gerekse içe kat ederek oyuna derinlik kazandıran ve ara arada olsa etkili şutlar atabilen oyuncular isteriz. Fizik temastan kaçınmayan ve atletik özellikleri gelişmiş bir isim olmasıda ekstrası olur. Sisteme göre incelersek 4-4-2'nin beki bu tanımlamaya tamamen uymalı. Belki 4-2-3-1'de merkezdeki üçlüden çizgiye yakın olanları kanat/forvet tipinde seçerseniz bekin ofansif katkısına ihtiyaç duyulmaz ama 4'lü sistemde kanat oyuncusuyla bek bir bütün halde oynayabilmeli. Karşılıklı duvar olabilmeliler, bir tanesi merkeze katkı veriyorsa diğeri çizgide ani bir bindirme yapabilmeli. Mesafeyi mümkün olduğu kadar daraltmalılarki hücum ritmi yükseldiği gibi savunma alanıda daralsın. Linnes iki sistemede uygun bir oyuncu, Kongsvinger dönemlerinde 4-2-3-1'in merkezinde dahi oynadığını gördükki zaten o zamanlar bir ofans elemanı olarakta kullanılıyordu. Molde'de bu denli etkin bir bek olmasında o sistemden kaptığı özelliklerinde payı var. O denge futbolunun hücum yönünü yapan oyuncu Molde'de total futbolun özellikleriyle oyun karakterini geliştirdi. Eksikleri ve fark yaratan artıları var. Daha önceki yazıda belirtmiştim, ters kanattan atılan toplarda (orta, yada terse pas) pozisyon alma sıkıntısı yaşayabiliyor veya rakip ters kanada geçiş yaparken onun bölgesine attığı çizgi topuna dönüştede problem yaşayabiliyor fakat bunlar kapanmayacak eksikler değil. Nitekim yazıda belirttiğim eksikleri düzeltme adınada doğru işler yaptığını görüyoruz, bir gelişim söz konusu. Zaten oyunu daha dar alanda oynayan  ve sertliği ön plana alan bir ekipte bu zaaflar en azada inecektir. Tippeligaen'in göze hoş gelen bir oyun stili mevcuttur. Eredivisie ve Bundesliga'ya hazır tipte oyuncular çıkarır. Molde'de bu bölgenin en dominant karakterini gösteren takım. Haliyle biraz lig ve takımın oyun karakterininde bu eksiklerde payı var. Savunma yönünde genel anlamda negatif yönleri bir hücum beki nasıl olur onunda artılarını gösterelim

SAVUNMA

Norveç'in 'Fatih Terim'i' konumundaki Per Mathias Hogmo, Martin Linnes'i ülke milli takımına taşıyan hoca. Yapmaya çalıştığı gençleştirme operasyonunda ülke futbolunun gelişen beklerinden Linnes'e de yer vermişti. Linnes'in A Milli takıma yükselmeden önce 23 ve 21 yaş altı Milli takımlarda oynamışlığı vardı fakat çok süreklilik kazanmış bir isim değildi. Linnes'in A Milli takıma çağırıldığı ilk maç Danimarka ile 15 Kasım 2013'te oynanan hazırlık maçı. Bu mücadelede oyunun son 5 dakikasında giriyor ama takımının yediği mağlubiyet golünde hatası var. 
Pozisyonda yuvarlak içine aldığımız oyuncu Linnes. Aslında sadece onun hatasıyla yenen bir gol değil. Norveç Milli takımının tamamının konsantrasyonu yerlerde. Tipik bir gol sonrası sendromu yaşıyorlar. Ankersen 2 kişiyi yüreyerek geçiyor ve çizgiye iniyor.Ceza sahasında penaltı noktası çevresinde adam kontrolü yapan Linnes arka direkte Boilesen'i unutuyor. Bek oyuncusuda düzgün bir kafa ile takımını tekrar öne geçiriyor. Ters kanattan gelen bir ortada direk dibi alan kontrol hatasına güzel bir örnek.

Molde'nin ligin ilk haftasındaki konuğu Valerenga olmuştu. Oyunu baştan sonra sürükleyen Molde attığı 2 gol dışında dolu pozisyondan yararlanamamış ve maç sonunda kazanan taraf olmuştu. Yine mücadelenin son bölümlerinde Linnes'in Milli maçta yaptığı hatanın bir benzerini gördük. Takım halinde konsantrasyon kaybıyla beraber Linnes'in zayıf yönünün ortaya çıkışı.
Orta yapılmadan önce Linnes'in olması gerektiği pozisyon stoperlerin 1-2 metre arkası. Mesafenin uzunluğunu bir kenara, adam takibinide unutmuş durumda ve Valerenga'lı oyuncu idmanda kafa vurur gibi bomboş yükseliyor. Neyseki vuruş kötü ve sonuçlanmıyor. Linnes'te hatasının farkında ve elini kaldırarak tüm takım arkadaşlarından özür diliyor. Yukarda yaşanan en büyük zaafına bir örnek daha. 

Özür geliyor ama devamınıda Odds BK maçında yapıyor, bu sefer ise golle sonuçlanıyor. Molde ligde tek yenilgisini Odds BK deplasmanında almıştı, o maçtada öne geçen taraftı fakat 2. yarı işler çok kısa sürede yön değiştirmişti. Valerenga maçındaki gibi benzer noktadan bir orta geliyor ve alan kontrolünü yapamayan Linnes adamını kaçırınca golü yiyorlar..
gerçi topta çok yükselmemişti ve stopere baskı olmasa muhtemelen arka direğe geçiş olmayacak ve uzaklaştırılacaktı fakat Linnes'in her daim hazır olması gerektiği anlardan birisiydi. Nitekim kaçırdığı adamda arka direkte bomboş bir vuruşla oyuna dengeyi getirdi. 

Hataların üstüne kontrolü arttırmakta önemlidir, üstelik karşınızdaki süratli bir isimse dahada dikkatli olmalı ve temas kurarken dikkatli olmalısınız. Linnes güzel bir örnek sunuyor bizlere. Luc Kassi şık çalımlarla adeta yürüyerek Molde savunmasını geçiyor. Ceza sahası içinde ani bir koşuyla süratlenen Boli boş kale yapacak ama Linnes fiziksel temasla bozuyor. 

Azıcık geç uyansa ve temastan kaçınsa Boli boş kale yapmıştı. Uyanıklığının ve ayak hızlanmasının avantajını bu pozisyonda gösteriyor Linnes. Üstünede Kassi'yi rahatça ceza sahasına sokan arkadaşlarına fırçayı çekiyor.

Sezon başı hatalarını telafi etmek önemlidir, Martin'in bu yolda olduğunu yazı başında söylemiştim. Son şampiyon, belkide ligin en iyi çizgi organizasyonları yapan takımı Stromsgodset karşısında benzer bir pozisyon. 
Bu sefer rakibiyle daha doğru bir pozisyonda Linnes. Nitekim bölgesine gelen topa hava topları için üstün özelliği olmadığından net vuramıyor belki ama kurduğu fiziksel temaslada rakibinin vuruşunu bozuyor. Milli takım ve ilk lig maçında bundanda kaçarak yada unutarak tehlike yenmesine neden olmuştu. 

Lilleström açık sahada ligin etkili takımlarından. İleri uçta orta sahadan devşirme Knudtzon ve Palmason ile duvarlar yaratıp ve oyunu hızlandırırlar. Orta sahada oyuna derinlik kazandıran isimlerden birisi süratiyle Fofana. Twitter üzerinden takip edenler ona olan beğenimden haberdardır. Linnes ile bire bir kaldığı bir pozisyon vardı bu sezon. 
yaklaşık 15 metre civarı süren bir koşu oldu. Linnes, Fofana'nı topu ceza sahasına taşıyacağını anlayınca biraz mesafeyi açarak çizgiye kadar hamle adına bekliyor ve tam içeri girecekken doğru bir kayma ile topu kesiyor. Aynı maç içerisinde yine Fofana'nın getirdiği bir topada vuracağı noktada çok iyi duvar olmayı başarmıştı. 

Fotolar dışında anlatabileceğimiz defansif özellikleride mevcut. Rakibin yaptığı yerden çizgi varyasyonlarında mesafeyi iyi ayarlayan bir bek Linnes, fırsat verilmesine engel oluyor ama bazen agresif olmayışınında sıkıntılarını yaşadıkları anlar oldu. Örnek olarak Stabaek ile ligde 2-2 kaldıkları maçta rakibin kurduğu baskıda iki bekinde agresif olmayışının rolü yüksek. Topa iyi mesafe alıyor ama bazen baskı yapması gerektiği anda sıkıntı yaşayabiliyor. Linnes defansif açıdan bireysel hatadan çok uzak bir oyuncu. Top kaybıyla ani hücuma neden olmaz, ayağa topla çıkar ve dan dun ileri vuruşlar yapmamaya özen gösterir. Oynadığı 19 maçtada henüz kartla tanışmamış olmasıda sakin yapısının önemli bir göstergesi. Bek özelliği dışında en büyük artısı stopere çok yakın pozisyon alıyor olabilişi. Forren ve Toivio topla çıkan stoperler olduklarından onların yerlerine yakın hamle şansı oluyor. Ayrıca korner dönüşlerinde iyi bir süpürücü. Genelde en arkada bekleyen 2-3 isimden birisi olur ve ona düşen topları çok iyi şişirme top yada çizgiye derin toplar atarak değerlendirir. Gelişime açık 1-2 hata kökeni dışında çok büyük defansif sorunları yok Linnes'in. Fiziksel açıdan daha sert bir ligde fizik kuvveti daha yüksek seviyeye çıktığında defans yönüde sınıf atlamış olacak.

HÜCUM

Gelişen dünya futbolunda beklerin hücuma katkısı en az hücum oyuncuları kadar önemli. Kullanılan tüm sistemlerde çizgiyi tamamiyle kullanan beklere sahip değilseniz sıradan bir takım oluyorsunuz ve hücum ritminin % 25-30 düzeylerinde ritim kaybediyor. Çizgiye kararlı koşular yapan ve direnç seviyesini yüksek tutup sert-kavisli ortalar yapan oyuncular yapmaya ihtiyaç var. Sürati ve ayak çabukluğunu fizik kondisyonuyla birleştirebilmeli. Çift ayağını kullanıyorsa çok büyük bir artı olacaktır. Tam kapasite olmasa dahi oyun içerisinde bocalama yaratmayak düzeyde olsa yeter. Üstelik bekiniz içe korkusuz kat eden bir isimse dahada ön plana çıkabiliyor. Martin Linnes hücum anlamında bu tanımların büyük kısmına hatta tamamnına uyan bir isim. Kongsvinger dönemlerinde aldığı ofans eğitimlerin hücum beki olmasında katkısı çok yüksek. Biraz sonra anlayatacağımız gibi yada sizlerin videolardan takip ettiğiniz gibi içe katı korkusuzca, kararlı şekilde yapması zaten onun aldığı hücum eğitimlerinden birer parça. Tippeligaen'de attığı ilk gol ile başlayalım ;

2012'de Tippeligaen şampiyonu olan Molde'nin bu yıl olduğu gibi tıkır tıkır işleyen bir oyun yapısı söz konusuydu. Solskjaer'le birlikte Linnes'te o yapının parçalarından birisi haline gelmişti. Takımla beraber kariyerinide yükseltme hayalindeki Solskjaer'in kafasındaki bek şablonuna uyan isimdi Linnes. Sogndal maçında attığı golle ne denli önemli bir isim olacağının sinyalini verdi.
Linnes orta saha merkezinde topla buluşturuyor ve okun çıktığı yerdeki Magne Simonsen ile topu buluşturup ceza sahasına doğru kararlı bir koşuya başlıyor. 
yaptığı 25-30 metrelik bir koşu sonrasında Simonsen'in koşu yoluna attığı topu ceza sahası içerisinde kontrolüne geçiyor. Makasa gelen rakibini içe çalımla pazara gönderdikten sonra son vuruşla ilk golünü yapıyor.

Hazır değinmişken aynı sezondan ilk asistinide anlatalım. Molde klasik merkezde oyunun yönünü hızlı şekilde çevirirken sağdan bindiren isim Linnes. Önce içe kat yapar gibi Erdin Demir'i stoperlere yaklaştırıyor fakat seri adımlarla basketbolda 'Backward Running' dedikleri sırtı dönük ufak bir koşu yapıyor. Ardından yüksekten yaptığı sert orta kaleci Leciejewski'yi de yanıltıp Jo Inge Berget'in skor yapmasını sağlıyor.

Tippeligaen 2013 Molde'nin başarılı olmadığı, sonunda şu an oynanan sezonun yatırımlarını yaptığı kötü bir yıl olmuştu. Linnes ise vasat yapı içinde oyununa yön veren isimlerden birisi. Sarpsborg karşısında işler yolunda gitmezken yaptığı 1 gol 1 aasistle maçın tüm dengesini değiştirmiş ve galibiyette başrol oynamıştı.

İzleyenler az çok fikir sahibidir. Şu an Haugesund forması giyen Emmanuel Ekpo fizik güç olarak iyi bir oyuncudur fakat oyun okuma özelliği çok yüksek bir isim değildir. Yine merkezde tıkanan bir pozisyonda muhtemelen yukarıdaki ilk resimde bize yakın olan isme topu atacaktı fakat Linnes kolunu kaldırarak (fotoda gözükmesede yapıyor) boş alanı işaret ediyor. Ekpo o bölgeye atacağı topla Linnes'i buluşturacak ve yetenekli bek takımının oyuna dengeyi getirmesini sağlayacak. Ekpo'ya pas için ayrıca alkış.

Bu sezonun ilk haftasında attırdığı gol ise oyun karakterinin çok güzel örneklerinden birisi. 
Topla kararlı çıkış, sürat - denge ve son pas. Hepsini bir arada görebileceğimiz bir anlatım olacak. Valerenga maçında rakip hücum yaparken ceza sahası çevresinden hücumu başlatan isim Linnes.
duvarı yaptıktan sonra kararlı ve süratli bir çıkış yapıyor. Makasa gelen 2 Valerenga oyuncusu mevcut fakat aralarından hızlı bir geçiş yapıyor ve ufak bir temasa rağmen dengesini koruyor. Normalde bu tip bir koşuda oyuncu kart aldırmak adına kendisini atabilir fakat Linnes tamamlamak amacında
Uzun koşudan sonra Sigurdarson'a yapacağı pas ufak bir çalımın ardından golle sonuçlanıyor. 
Atılan gollerle bu listeyi çoğaltmak istemiyorum. Benim için bir oyuncuyu belirleyeci nokta istatistik yönünden çok oyun içi özelliklerini görebilmek. Haugesund deplasmanında sağla getirip solla bitirdiği güzel bir golü var ama benim için şu orta çok daha önemliydi.

Haugesund deplasmanında yine merkezden başlayan bir Molde hücumu. Çizgiden bindirmeyi yapan isim ise Martin Linnes. Topa ceza sahası çevresinin solunda hakim olduktan sonra 1 metre yürüyüp rakip baskıya gelmeden ortayı açıyor. Türk oyuncularının bir çoğu bu tip durumlarda ani orta yerine topa basıp geri dönüş yaparak 2. bir orta saha katkısı bekliyor ama rakipte yerleşmiş oluyor. Linnes ise stoperler pozisyon alamadan sert ve hedefe giden bir orta yapıyor. Chukwu'nun vuruşuda güzel ama direği sıyırıp dışarda. 
Dev Demba Ba'ya bu tip bir topun gittiğini düşünmek ayrı bir durum olsa gerek.

Durumu ne olursa olsun, Lerkendal yani Rosenborg bu ligin en zorlu deplasmanlarından birisidir. Ligde kötü gider ama öyle bir gününe yakalanırsınızki 4-5'lik olup çıkarsınız. Fakat sisteminizin tüm özelliklerini sahaya yansıtma amacındaysanızda ülke futbolunun biraz olsun dışına çıkıp karakter gösterebilmişsinizdir. Tek başına bir Martin Linnes karakteri görücez. 
Normalde Rosenborg'ta atağı kesmeye gelen isim ondan orta bekliyordu. Fakat Linnes hücum karakterlerinden en önemlisi olan topla içe veya çizgiye toplu driplingin önemli bir örneğini sunuyor. Attığı fakele ilk oyuncuyu pazara yolluyor. Önüne gelen 2. engelide vücut çalımıyla geçip çizgiye inip ortalıyor. 6 pas içindeki Rosenborg savunması kesmese boş kale oldu. En önemli özelliklerinden birisi.
Böyle analizleri çoğaltmak mümkün, sezon içerisinde benzer hücum varyasyonlarını izledik. Bir kısmınıda güzel bir video haline getirmişler.Genel olarak Linnes hakkında bu tip bir analizi yeterli görüyorum. Dediğim gibi sezon içerisinde yaptığı bu tip işleri anlatmaya çalışsak sayfalar dolusu bir analiz ortaya çıkar ve sıkıcı olur. Eğer imzalar atılırsa Kuzey futbolunun en önemli hücum beklerinden birini transfer etmiş olacak Beşiktaş. Fiyat-performans ölçüsünden çok doğru bir transfer olacağı gibi ligin en iyi beklerinden olacağına inancımda tam. Zamanla daha doğru bir yapıda oyun özelliklerini geliştirip, arttırdığında Avrupa'nın sayılı beklerinden biri olabilecek kapasitede.

1 yorum:

  1. Çok iyi anlatmışsınız. GALATASARAYA HOŞ GELDİN MARTIN LINNES

    YanıtlaSil