.

13 Temmuz 2014 Pazar

İbrahim Drame - Beklentiler ve Eksikler


Alt yapınız kuvvetliyse ve doğru scouting çalışmaları yapıyorsanız, üstüne üst seviye yetenek oyuncuyu kariyer planlaması ve lig şartları gereği parlatma dönemi hariç kadroda tutma şansınız yoksa futboldan en büyük haz aldığınız anlardan birisi o yetenekleri Avrupa'ya pazarlamaktır. Brann bugüne kadar bir çok ismin önünü açan, futbol kariyerinde yakalayacakları başarıların ilk adımlarını atmalarını sağlayan kulüp rolünde önemli işler başardı. Son dönemde ön plana sundukları en büyük yetenek Gent'e satılan Kim Ojo. Nijerya'lı golcünün son yıllarda Brann'da oynamış en önemli forvetlerden olduğu gibi bir gerçek var ortada. Sırtı dönük aldığı toplar, atılan uzun ve yüksek toplardaki başarısı, havadan-yerden kusursuza yakın bir bitiricilikle özellikle Tippeligaen 2011'e damga vuran isimlerden birisi olmuştu. Yine Norveç Ligi'nde izlemekten zevk aldığım 10 oyuncu arasına girebilecek olan Diego Guastavino ve şu an Odds BK forması giyen Bentley'in o zamanki sağlam istatistiklerinde Ojo'nun katkısı fazladır. Gerek yarattığı alanlar gereksede servisleriyle. 

Ojo, Belçika ekibine yaklaşık 1.5 milyon euro fiyata satıldıktan sonra Brann yönetimi bu işten büyük haz aldığını yaptığı araştırmalarla gösterdi. Aslında Brann taraftarının kafasındaki takım profilinde ligi alıp götürebilecek işler yapan kadrolar olmuştur fakat bu konuda yönetimle biraz zıtlıklar yaşarlar. Brann yönetimi tecrübeli isimlerlede çalışmayı sever fakat son dönemde ciddi şekilde Afrika'lı gençler üzerinde çalışmalar yapıyor. Ojo'nun ayrılığından sonra bir çok ismi gerek sezon başı kampı gereksede kış aralarında deneme fırsatı buldular. Bunlardan en akla geleni Kristiansund'ta golcü kimliğiyle ön plana çıkan Jean Alassane Mendy üzerindeki istekleriydi fakat henüz Tippeligaen seviyesinde yetersiz olduğunu düşünüp transferden vazgeçmişlerdi. Brann'ın uzun süre takiplerinin sonucunda transferine onay verdiği ismi İbrahim Drame oldu. 1995'te Senegal'de Ziguinchor'da dünyaya gelen Drame, 1,94 boyunda pivot forvet rolünde oynuyor. Yine önemli yeteneklerin çıktığı ASPIRE academide ilk eğitimlerini alan Drame ardından kısa bir Bulgaristan macerası geçiriyor (Cska Sofia u-19) ve tekrar ülkesinin takımlarından Casa Sports'un yolunu tutuyor. 

Drame'nin geldiğinden beri Tippeligaen'de henüz hiç direk 11 başlamadığını ve sadece 5 maçta oyuna sonradan dahil olduğunu belirtelim. Toplamda aldığı süre 63 dakika. Umutla alınan ve önemli bir hazırlık evresinden geçen Drame için bu dakikalar gerçekten yetersiz fakat Rikard Norling'in süre vermemekte haklı olduğu noktalar söz konusu. Fırsat buldukça Drame ve Lorentzen'i takip etme amaçlı Brann 2 takımının maçlarının geniş özetlerini izlemeye özen gösteriyorum. Drame'nin amatör seviyedeki (3.lig) ligde attığı gol sayısı 6 fakat oyun olarak büyük eksikleri söz konusu. En azından Brann yukarıda bahsettiğim o hedef golcü profilinden henüz çok uzakta. Öncelikli olarak o dev boyuna rağmen henüz sırtı dönük olarak oynayabilecek kuvvette bir oyuncu değil. Bunun nedenide henüz vücut dengesinin oturmamış olması. Ayrıca pozisyonlarda bazen çok kaçak dövüştüğünü ve mücadele-gayret anlamında kendini yormaktan kaçındığını görüyorum. Yukarıdaki foto sadece ufak bir örnek, eski maçlarından dahada çoğaltılabilir. Brann soldan ani bir çıkış yaparken kendi yarı sahasından itibaren pası alabilecek, duvar olabilecek olan ilk adam İbrahim Drame fakat sürekli sırtı dönük rakip kaleye ufak adımlarla koşarak mesafeyi bir türlü daraltamıyor. Haliyle adım attığı her anda rakibin ceza sahasına yerleşmesi ve alanın daralması anlamına geliyor. Halbuki doğru pozisyon alabilse daha hızlı bir atak olabilecekti. Ayrıca sağ kanatta gelişen bir atakta onu sol çizgiye yakın toptan uzak bir çok kez gördüm. Yine son Fyllingsdalen maçında kornerde anlamsız şekilde rakibin arkasında pozisyon alıp üstüne yüklenerek bedava penaltı yaptırması dengesizliklerinin göstergesi. İbrahim Drame 18 yaşında ve gelişime müsait bir oyuncu fakat henüz çok büyük eksikleri göze batıyor. Tippeligaen seviyesinde iyi bir golcü olması ve kariyerine doğru bir yön verebilmesi adına bu tip eksiklerini kapatmak zorunda. Henüz Brann'ın beklentilerinin çok uzağında bir golcü kıvamında.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder