.

17 Temmuz 2014 Perşembe

Gustav Valsvik'Sol' stoper Dünya futbolunda kolay bulunan bir şey değil. Bulsanızda kaliteleri genelde tartışılır seviyede oluyor. Doğuştan gelen bir tekniğiniz varsa, fizik gücünüz varsa ve kapı gibi boylu poslu bir adamsanız fark yaratabiliyorsunuz. Gustav Valsvik henüz büyük bir lige adım atmadı belki fakat yavaş yavaş gelişimini sürdürüyor ve iyi bir sol stoper olma konusunda hızla ilerliyor. 26 Mayıs 1993 Vik doğumlu olan Valsvik futbol yaşantısının heniz başında olan bir isim. Kariyerine doğduğu yerin futbol takımı olan Vik'te başlıyor. Amatör seviyede futbol yaşantısını sürdürürken Sogndal'ın 2. takımı olan yaptıkları maçta tamamen dikkatleri topluyor. O zaman Sogndal'ın sportif direktörlüğünü yapan Karl Oskar Emberland '' Gustav güçlü, iyi bir oyun anlayışı ve sol ayağı var. Gelecekte A takım seviyesinde bize hizmet edebileceğini düşünüyoruz'' diyerek Valsvik ile 2012 yılına kadar sürecek sözleşmeye imza atıyor.

 Valsvik ilk sezonunda Adeccoligaen'de ve ardından Tippeligaen'de çok fazla forma giyme şansı bulamasada gelişimini sürdürüyor. 16 yaşında başlayan Milli takım kariyeri u19 takımından sonra bir süre sekteye uğrasada özellikle istikrarlı oynamaya başladığı son yıllarda tekrar u21 takımına yükseldi. 2012'de Sogndal A takımında 28, 2013'te 33 maçta forma giyerken bu yıl 13 defa görev aldı. Jonas Olsson görevde olduğundan bu yana Sogndal'ın değişen bir oyun tarzı söz konusu. Bazen 4'lü bazen'de 3'lü savunma ile çeşitli denemeler yapıyor İsveç'li teknik adam. Kadro kalitesince takımına farklılık kazandırıp ayakta tutmaya çalışıyor diyebiliriz. Valsvik sol bek oynama ve ön liberoda sol kesici olma özelliğinde sahip. Özellikle 3'lü oynadıkları dönemde alan kontrolü ve önde oynayan çizgi oyuncusunun bölgesini doldurmakta etkili. Bir wing back'in açıklarını kapatmaya çalıştığı gibi merkeze yaptıkları yardımlarda gerçekten beklentilerin çok üstündeydi. Klasik 4-4-2'de ise sol stoper oynayıp takımına katkıda bulunuyor. Son dönemde Sogndal savunmasını dengede tutan temel taşlardan biri diyebiliriz.  1,95 boyundaki Valsvik fizik gücü çok yüksek, hava toplarında etkili bir oyuncu. Ayrıca sol ayağının getirdiği özellikle oyun kurma özelliği olan bir isim. Bunu söyledikten sonra bu sezon Start maçında galibiyeti getiren gole imza atmıştıki baştan sona gelde imzası olduğunu söyleyip, sizlere anlatmam gerek.

Start mücadelesinde dakikalar 90'ı gösterirken skor 1-1. Sogndal merkez orta sahadan hücuma çıkarken atağı başlatan isim Gustav Valsvik , topu hücum taşıyabilecek isimlerden olan Strand ile buluşturup çevredeki arkadaşlarınında ceza sahasına daha kolay yaklaşmasını sağlıyor. Strand normalde direk ceza sahası önüne koşu yapabilecek durumdayken 2-3 kişiden yediği baskıyla topu saklama durumuna düşüyor. Valsvik ise gol bulma telaşıyla ceza sahasına çoktan gitmiş durumda. Strand topu sol kanata Göteborg'tan gelen yetenekli kanat Valgardsson'un önüne atacakken  Valsvik yay üzerine yaklaşıp koşu yapacağı ceza sahası bölgesine yaklaşıyor. Flo'nun ön direğe koşu yapmasıyla aniden hızlanan genç oyuncu arka direğe seken topu boş filelerle buluştuyor ve galibiyet golüne imza atıyor. Savunmada yaptığı doğru koşuların bir örneğinide hücumda sergilemiş oluyor. Valsvik ayrıca kolay kart görmez, nitekim Vik'ten bu seviyeye yükseldiği dönemden itibaren gördüğü kart sayısı sadece 4. Sakatlık sorunu olmadığı sürece istikrarlı oynayan 21 yaşındaki savunmacı ülke futbolunun dev takımlarınında fazlasıyla ilgisini çekiyordu. Molde uzun bir süre onunla ilgilendi fakat kadroya kazandıran ekip son şampiyon Stromsgodset oldu. Lars Saetra gibi hantal bir isimden daha dinamik, kuvvetli ve teknik bir ismi kadroya katan Godset'in çok doğru bir iş yaptığı inancındayım. Valsvik zamanla Norveç A Milli kadrosuna yükselip Avrupa'nın daha üst sınıf liglerinde oynayacak seviyeye gelecektir. Takip etmenizi öneririm.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder