.

9 Mart 2014 Pazar

Midtjylland Akademi Ürünü - Pione Sisto


Gelişen Dünya futbolunda scouting her geçen gün dahada önem kazanmakta. Bunun en güzel çalışmalarını sunan kulüp ise Salzburg. Avrupa Ligi ve yerel liglerinde oynadıkları futbol, Avrupa futbol piyasasına sundukları yeteneklerle adlarından ciddi şekilde söz ettiriyorlar. Hollanda ekolünün önemli bir alt yapı temsilcilerinden olan Ajax'ı rahat şekilde eleyerek Avrupa'da yola devam etmeleride ne kadar doğru bir yapılanma olduklarının ispatı. Midtjylland'ta bu yolda ilerleyen bir takım diyebiliriz. Üstünde özel olarak çalışma yapılabilecek, doğru bir alt yapı ürünleriyle ayakta kalan bir camia. Yazının giriş fotosu Hindistan takımlarından Dempo'nun sahini Shrinivas ve Midtjylland yetkililerinin Danimarka'da yaptığı görüşmelerdendi. Midtjylland'ta ciddi bir hisseyi satın alan Shrinivas alt yapı desteği almak üzere yetkililerini Danimarka'ya gönderip incelemeler yaptırmıştı. Amaç uyuyan Hindistan futbolunu uyandırmak, yetenekleri Avrupa futboluna sunabilmekti. Bundan daha önceki yazılarımızda şu şekilde bahsetmiştik.
Midtjylland akademi konusunda İskandinavya’da en çok ön plana çıkan futbol kulüplerinden biri, 1999 yılında kurulan kulübün akademisi bu kısa sürede 70'ten fazla oyuncuyu satmayı başarmış durumda. Kulübün bu başarısı 2011’de Hindistan’a kadar vararak Dempo şirketinin dikkatini çekti. Avrupa’da bir takıma yatırım yapmak isteyen ve Hindistan ligi takımlarından Dempo SC futbol takımına sahip olan bu madencilik şirketi Bolton dahil olmak üzere 2 İngiliz takımı ve Midtjylland arasından tercihini Danimarka temsilcisinden yana kullandı. Bu tercihi gerçekleştirirken, Danimarka takımının başarılı bir altyapıya ve borçsuz bir mali yapıya sahip olması büyük rol oynadı.12 milyon euroluk yatırımla kulüp hisselerinin %34’üne sahip olan ve Midtjylland’ın en büyük hissedarı konumuna gelen Dempo, Midtjylland kulübünden altyapı konusunda yararlanmak istiyor. Midtjylland antrenörleri Dempo SC’nin altyapı takımlarını ziyaret ederek teknik konularda yardımcı oluyorlar. Bütün bunların sonucunda Dempo SC’nin altyapısı sadece Hindistan’ın değil Asya’nın da en iyi altyapısı konumuna getirilmek istenmekte ve bu tabi ki uzun vadede Hintli yetenekli futbolcuların yetişmesini sağlayarak Midtjylland’ı Avrupa öncesi Hintli futbolcular için sıçrama tahtası konumuna getirecek.

''Dempo yetkililerinin Danimarka ziyaretinden kare.''

Midtjylland'ın alt yapı yatırımları sadece Hindistan futbolu üzerine değil. Gana'da Midjtylland Maamobi United ve Nijerya'da FC Ebedie takımlarıyla çalışmaları mevcut. Obafemi Martins, Sylvester Igboun, Izunna Uzochukwu, Akeem Agbetu , Sekou Oliseh vb. isimlerin yetiştiği ciddi bir akademi Ebedie. Midtjylland bu yapılanmaları uzun yıllardır yapıyor fakat kulüp bazında başarılarının artması bu yıllara denk geldi. Danimarka Ligi'nde en yakın rakibinin 6 puan önünde olan Herning temsilcisi şampiyonluğa koşarken kadrosundaki yetenekli isimlerlede dikkat çekiyor. 95 doğumlu Sudan doğumlu Pione Sisto şüphesiz en çok ilgi çekeni.


Sudan'lı Pione Sisto ufak yaşlarda eğitimini Tjorring IF takımında alınırken yetenekleri farkedilince Midtjylland akademiden davet alır ve eğitimlerine başlar. Midtjylland akademi gerek futbol gerek kültürel olarak ciddi bir eğitim sürecinden geçiriyor öğrencilerini. Fransız kulübü Nantes'ten örneklenerek oluşturulmuş bir model. Uzun yıllardır eğitim veren akademi Simon Kjaer, Winston Reid, Sekou Oliseh, Leon Jessen, Jesper Juelsgard, Mads Albaek gibi önemli isimleri Avrupa futboluna sunmuş durumda. Ayrıca A takımda hiç şans bulamasalarda Viktor Fischer (Ajax) ve Morten Knudsen (İnter) Midtjylland alt yapısından dev takımlara geçiş yaptılar. Pione Sisto'da bu akademinin en yeni ürünü diyebiliriz. 95 doğumlu oyuncu akademi grubu oyuncuların üstünde bir yeteneğe sahip olduğunu zamanla kanıtladı. Kıvrak bilekleri, süratiyle dikkat çeken Sisto 2012/2013 yılında Akademi'de yılın oyuncusu seçildi.


2012/2013: Pione Sisto
2011/2012: Mads Pedersen
2010/2011: Viktor Fisher
2009/2010: Erik Sviatchenko
2008/2009: Mads Albæk
2008: Simon Kjær
2007: Simon Kjær
2006: Adigun Salami

Akademi'de geçmiş dönemlerde ödül alan isimlerde bu şekilde. Simon Kjaer Danimarka futbolunun çıkardığı en büyük yeteneklerden bir tanesi. 2010-2011 yılında seçilen Viktor Fisher ise Hollanda futbolunda iyi işler yapan yeteneklerden birisi. A takımda şans bulan stoper Erik Sviatchenko ile Danimarka'nın dev ekibi Kopenhag ve Avrupa'nın önemli takımları ilgilenmekte, Mads Albaek ise kısa bir süre önce Fransız kulübü Reims'e transfer olarak kariyerine önemli bir yön çizdi. Böyle bir yapıdan mezun olan oyuncudan haliyle beklentiler yüksekti.

2012-2013 sezonunda A takım seviyesine çıkan Pione Sisto 1 kez 11 çıkarken toplamda 10 defa Midtjylland formasını terletirken gol veya asist üretemedi. Kupada ise 1 defa şans buldı. 2013-2014 sezonu öncesi takımla beraber kampta iyi bir güç depolayan Pione Sisto ilk maçında Aarhus karşısında attığı golle moral depoladı. Bu golün getirdiği öz güvenle bir süre düzenli oynayan Sisto ara ara yaşadığı sakatlıkların etkisinde kaldı. Kış arası öncesi maçlarda süreleri düşmeye başladı. Neyseki Portekiz kampıyla beraber menajer Glen Riddersholm'ün aklındaki 11'e monte edilmeye başlandı. Danny Olsen'in ayrılması, Igboun'un sakat olduğu dönemde sorumlulukta alması gerekiyordu. Kopenhag maçında attığı 2 güzel gollede maça damgasını vurdu. Normalde sağ çizgide maça başlaması beklenen Sisto, Hassan ile sık sık kanat değiştirdi. İlk golünde Gislason'un üstüne giderken ufak bir ayak hareketiyle geçip direk dibine yaptığı şutla takımını öne geçirdi. 3. golde asist veya gol olarak büyük payı yok ama gizli bir iş yaptığı görüşündeyim.


Pozisyonda Kopenhag'ın genç beki Rommer ve göbekteki Toutouh'un tüm kontrolü Sisto üzerinde. Topla ikili üstüne giden Sisto ani bir içe dönüşle topu göbekteki Hassan'la buluşturuyor. Koşusuna çizgi üstünde devam eden Sisto 2 oyuncuyu pozisyon olarak oyundan düşürdüğü gibi pozisyonda kaybetmelerine  neden oluyor. Duncan'ın onun önüne yaptığı koşuda bomboş kalmasında onun payı yüksek. Daha özel yetenekleri kısıtlı bir isim olsa Kopenhag savunmasıda daha doğru bir dizilişle durabilirdi diye düşünmekteyim. Pasif rolde golün gelişmesinde payı var diyebiliriz. Attığı 2. gol ise adeta komple özelliklerini yansıtmış durumda. Sürat, kararlılık, denge ve teknik bir son vuruş. Maçın özetini izlemek isteyenler için yazının sonunda vericem. 

Pione Sisto 19 yaşında, geleceğin önemli yıldız adaylarından bir tanesi. 2017 Haziran ayına kadar Midtjylland ile sözleşmesi olan Sudan'lı oyuncunun mutlaka takip edilmesi gerektiğini düşünüyorum. Piyasa değeri 500 bin Euro civarı olan Sisto ilerleyen dönemlerde bu fiyatını üst seviye rakamlara çekebilir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder