.

3 Aralık 2013 Salı

Lukas Spalvis & Hakan Redzep

Kuzey futbolunda üst seviye liglerde oynayan genç yetenekleri tanıtma yazılarımız sürecek, zaman zamanda alt yapılarda yetişen, A takım seviyesine hazırlanan yeteneklere yer ayırmak gerektiği düşüncesindeyim. Gençlere yönelen takımların yetenekli bir oyuncuyu ufak yaşlardan takip etmesi daha yararlı. A takım seviyesine geldikten sonra daha üst seviye takımların araya girmesiyle transferleri zorlaşabiliyor.


Lukas Spalvis
Aalborg son yıllarda ekonomik olarak çok iyi durumda olmayan bir kulüp. Hatta geçtiğimiz dönemlerde bir kısım otorite tarafından sürpriz düşme adayı oldukları iddaa ediliyordu. Fakat Kasper Kusk-Nicklas Helenius-Lucas Andersen  gibi önemli yetenekleri  A takıma kazandırdıkları dönemde bir şekilde Avrupa Kupaları yarışının içinde olmayı başardılar. Yarış içinde olmalarını sağlayan en büyük etken ise yeteneklere kulübün tecrübesini katarak yol göstermeleri. Sonuçta yaklaşık 130 yıllık bir geçmişi olan, Şampiyonlar Ligi'nde gruplarda oynamış, Jesper Gronkjaer, Stale Solbakken, Brian Priske gibi bir dönem önemli işler yapmış isimlerin forma giydiği bir kulüp Aalborg. A takımda hali hazırda, Avrupa'nın devlerinin iştahla takip ettiği Kasper Kusk gibi önemli bir yetenek var. Kısa bir süre önce Nicklas Helenius'u Aston Villa'ya, biraz daha öncesindede Lucas Andersen'i Ajax'a göndermişlerdi. Bu yeni yapının bizlere sunmasını beklediğim yeni yetenek Litvanya'lı golcü Lukas Spalvis.

Spalvis 27 Temmuz 1994 doğumlu. Futbol yaşantısının ilk ciddi eğitimini Almanya'da alırken Weill ve Freiburg takımlarının 17 yaş altı Milli takımlarında forma giydi. Almanya vatandaşlığıda bulunan bir isim. Freiburg 17 yaş altında oynadıktan sonra 2011 Temmuz'da Aalborg alt yapısına katıldı. Kaliteli bir alt yapı eğitimi alan Spalvis, Litvanya Milli takımının alt yaş gruplarındada görev alıyor. Yaşıtlarının üstünde yeteneklere sahip olduğunu oynadığı maçlarda gösterdi. Güçlü fiziği ve yüksek tekniğiyle dikkat çekiyor.. Bu yıl A takımda Superliga'da 3 defa şans buldu, kupada da değerlendirildi. Sıklıkla ise iyi işler yapan Aalborg reserve takımında oynuyor.. Aalborg reserve takımı geçen sezon Kuzey grubununu lider bitirip şampiyonluk grubunda 3. olmayı başarmıştı. Bu sezonda Kuzey grubunda zirvede yer alıyorlar. Tabi bu başarıda en büyük pay sahibi Aalborg A takımında asistanlık yapan Allan Kuhn'un. Kuhn ülke futbolunun en iyi analizci hocalarından. Midtjylland'ta A takımda direk görev almış, Randers ve geçmiş yıllarda Aalborg'ta yine asistanlık görevlerinde bulunmuştu. Spalvis'te bu değerli ismin A takıma hazırladığı önemli bir yetenek. Bu yıl reserve ligde 6 gol atan Spalvis'in Litvanya A Milli'nin Moldova ile yaklaşık 20 gün önce oynadığı hazırlık maçına davet edilmeside yeteneklerinin önemli bir göstergesi. Spalvis için mutlaka takip edilmesi gereken, geleceği parlak olan bir forvet olduğunu söylememiz gerek. Finlandiya maçında attığı bir golüde paylaşalım.


Hakan Redzep

Normalde Danimarka'da alt yapıda güçlü kulüp hangisi dense  cevap olarak 'Midtjylland' akla gelen ilk kulüp olmalı. Fakat Nordsjaelland'ta son yıllarda müthiş alt yapı atılımı yapan bir kulüp. Şampiyon olduğu sezon sonrası dahi 'Şampiyonlar Liginden gelecek gelire sahip olan' kulüp büyük arena için yıldız transferine ihtiyaç duymamış, kulübün planlamasını bozmamıştı. Anlık başarılar yerine geleceğe yönelik adımlarıyla dikkat çeken bir kulüp Nordsajelland. Şu anki hocaları Kasper Hjulmand daha önce Lyngby'de alt yapıda görev almıştı..Bir önceki hoca Morten Wieghorst ise Danimarka 21 yaş altına geçmiş oradan Swansea'da asistanlık görevine başlamıştı, son dönemde dünya futbolunda 'hocalık anlamınad'popülerliği artan Michael Laudrup'un yanına. Nordsjaelland yönetiminin az çok tercihlerini anlatmak adına bunlar önemli bilgiler diye düşünüyorum.


Hakan Redzep 1994 doğumlu bir diğer yetenek. Aslında Kopenhag alt yapısından yetişen bir oyuncu. 2009'da Kopenhag 15 yaş altı takımıyla BK Frem'e karşı oynadıkları finalde takımın kaptanlığını yapmış 1 tanede gol atmıştı. Hatta o kadroda şu an Kopenhag A takımında şans alan Danny Kwasi Amankwaa'da forma giyiyordu.  Sonra ise Kopenhag'a 100 km civarda bir uzaklıktaki Farum'da Nordsjaelland'ta forma giymeye başladı. 1 Temmuz 2013'te A takıma yükseltilen Hakad Redzep geleceği parlak bir isim. A takım formasını ilk kez Aalborg ile 1-1 kaldıkları maçta terletti. 81. dakikada oyuna dahil olan isim tabi ilk defa oynamanın verdiği isteklede çalışkan bir görüntü çizdi. Pres gücü yüksekti, ayrıca topu saklama yeteneğide dikkat çekti. Bunda sol ayağını fiziğiyle orantılı olarak kullanmasınında payı fazlaydı diyebiliriz.  Redzep bu sezon reserve ligde 2. grupta 5 gol atmayı başardı. 16-18 yaş arası Milli takımlarında toplamda 16 defa forma bulmuş önemli bir isim Hakan Redzep. Araştırdığım kadarıyla Türkçe'de bilen bir isim, gurbetçi olarak ülkemizde oynama şansı var. Takip edilmeli.

Güncelleme (1 Temmuz 2016) : Lukas Spalvis 1.60 milyon euro bedelle Sporting Lisbon'a transfer oldu. Beklediğimiz çıkışı gerçekleştirdi. Hakan Redzep ise kariyerini alt liglerde sürdürmeye devam ediyor. 

1 yorum:

  1. Aradan 2 sene geçmiş, keşif tutma yolunda ilerliyor. :)

    YanıtlaSil