.

8 Temmuz 2013 Pazartesi

Stephane BadjiStephane Badji 29 Mayıs 1990 Senegal Ziguinchor doğumlu. Futbola abisi İsmail Diarra Badji (şu an Casa Sports forması giyiyor) ile Mamadou Faye Futbol Ekolünde başladı. 2008'de eğitim aldığı futbol okulundan ayrılıp Senegal 1. Lig takımlarından Xam Xam'ın kadrosuna katıldı. Alt lig ekibinde yeteneklerini geliştiren ve tecrübe kazanan Badji doğdu şehrin takımı Casa Sports'a transfer oldu. Casa Sports'ta kısa sürede dikkat çeken isimlerden birisi olan Badji takımıyla 2011'de Lig Kupasını kazandı. Ligin en değerli oyuncusu seçildi. Ayrıca yine aynı sezon Afrika'da Ekonomik ve Parasal birliğinin yetenekli oyuncuları teşvik amacıyla düzenlediği uluslar arası turnuvada (UEMOA) Senegal Milli formasını giydi. Mali ile oynadıkları final maçında 90+4'te attığı golle Senegal'e şampiyonluğu tattırdı. Her yıl dahada üstüne koyduğu futboluyla kısa sürede Avrupa Kulüplerinin dikkatini çekerken Norveç Kulüpleriyle yaptığı iş birliğini yakından bildiğimiz Casa Sports tarafından Sogndal'a verildi.

Tippeligaen'de neler yaptı?

Badji 2 sezondur  Tippeligaen'de forma giyiyor. İsveç'li Jonas Olsson'un çalıştırdığı Sogndal 2012'de kurduğu kadroyla ligin düşmeye en büyük aday takımlarındandı. Badji merkez orta sahada daha çok kesici rolde oynayan bir isim olsada Sogndal'da hücumda da sıklıkla izlediğimiz bir isimdi. Olsson ona bu rahatlığı tanıyordu. Badji, Mane, Brochmann ve Ulrik Flo'nun üst seviye performansı çoğunluğun düşer dediği Sogndal'ı ligde bırakmıştı. Badji 24 maçta forma giyerken 6 kez sarı kart gördü 1 asist yaptı. Çoğu kesim tarafından Tippeligaen'in sezon sonundaki en iyi 11'in de gösteriliyordu. Ayrıca Milli takımda Olimpiyatlardaki başarılı oyunu artık A takım seviyesinin değişilmezlerinden biri olması için adım atmasını sağlıyordu.  Lig seviyesinin üstünde olan ve geleceği parlak bu isim için Tippeligaen takımları devreye girdi. Leeds'e gönderdiği Rodolph Austin'in yerini doldurmak isteyen Brann ciddi bir teklifle Sogndal'ın kapısını çalınca Badji'nin Bergen yolculuğu başlamış oldu.


Badji hafızam beni yanıltmıyorsa Brann'ın yaptığı geç transferlerden biriydi. Geçten kastım kamp döneminin sonlarında kadroya katıldığı için Rune Skarsfjord Valerenga ve Rosenborg maçlarında onu kenarda oturttu. Baktıki bu iş kronik sakat Sokolowski ile olmayacak Badji'yi 11'e monte etmeye başladı. Badji Molde maçıyla beraber Brann'ın değişilmezlerinden olmaya başlasada onu takip eden kesim Sogndal'da ki dinamik görüntüsünden kayıplar oluştuğunu düşünmeye başladı. Fakat bu noktada iki kulübün sistemini ayırt etmek gerektiğini düşünüyorum. Badji Sogndal'da oyunun iki tarafındada aktif gözükmeye çalışırken Brann'da defansif açıdan daha çok rol üstleniyor. Çünkü Sogndal'da onun yaptığı görevi Brann'da genç Fredrik Haugen üstleniyor. Doğrusu aksayan sol beke yardımı, stoperleri oyuna dahil edişi, savunma-orta saha arasındaki yaptığı bağlantılar şu ana kadar gayet iyi, hatta iç saha maçlarında kusursuz. Valerenga maçını şansa kazanan, defansta kötü bir performan sergileyen ardından Rosenborg deplasmanında dağılan Brann'ın dengeli oynamasını sağladı. Badji'nin teknik seviyeside bir ön liberoya göre gayet iyi seviyede fakat ara ara atmak istediği ince paslarda sıkıntılar oluşabiliyor. Buda Brann'ın zaman zaman kontra yemesine neden oluyor ama bu dönüşlerdede pozisyon alışı gayet iyi durumda. Madem Brann dengeli deplasmanda niye maç kazanamıyor ? soruları gayet doğal şekilde gelebilir. Bunun nedeni bireysellikten çok Brann'ın takımını genel anlamda ilgilendiren bir konu. Sadece ön liberonun kalitesi maç kazandırmaya yetmeyebiliyor.

Brann taraftarıda Badji'nin performansından memnunken takımın bu yapı üstüne yapılacak 2 doğru takviye ile şampiyonluğu zorlayabileceği görüşünde. Alınmasını istedikleri ilk isim eski oyunculari Seyi Olofinjana. Nijerya'lı oyuncuda ön libero pozisyonunda oynayabilen bir isim. Onun katılımıyla Badji-Olofinjana ikilisinin oluşturulup önlerine Haugen'in atılması isteniyor. Solda Huseklepp sağda Amin Askar ve Kim Ojo gibi ideal bir forvetle şimdikinden daha iyi bir Brann izleyeceklerini düşünüyorlar. Yani Badji Brann'da verilen görevi layığıyla yerine getirirken oyun olarakta gelişimi sürdürüyor.

Badji'nin ileriki 1-2 sezon içerisinde Avrupa'nın üst sınıf liglerinde forma giyebileceğini düşünüyorum. Ciddi bir potansiyele sahip. Bir dönem Rennes'in de yakından takip ettiği bir isimdi. Yaklaşık 1-1,5 Milyon Euro'luk bir bedelle kadroya katılabilecek, ülkemizde çoğu takımın yaşadığı merkez orta saha sıkıntısını giderebilecek önemli bir yetenek var ortada.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder