.

16 Temmuz 2013 Salı

Stefan JohansenGelişen Dünya futbolunda sadece 10 numaralı özelliği bulunan orta sahalar takımların sistemlerinde yük olmaya başlayınca biraz daha kenara itilirken, oyunun iki yönünüde oynayan isimler ortaya çıkmaya başladı. Genelleşmiş terimleriyle merkez orta saha, yabancıların dünya futboluna sunduğu ismiyle 'box to box'. Emre Belözoğlu, Manuel Fernandes, Selçuk İnan Ülke futbolumuzda bu tarzda başı çeken isimler. Avrupa'da Xavi, Lampard, Gerrard gibi isimler herhalde bu listede kafaya oynar.
Norveç futboluda son dönemde yetiştirdiği bu tarz isimlerle dikkat çekiyor. Manchester United alt yapısında ciddi bir eğitimden geçen ve Alex Ferguson'un Solskjaer'e tavsiyesiyle Molde'ye kazandırılan ardından kısa bir sürede müthiş bir gelişim gösterip Heerenveen'e giden Magnus Wolff Eikrem, Rosenborg'un AZ Alkmaar'a pazarladığı Markus Henriksen, Rennes'e giden Anders Konradsen bunun en güzel örnekleri olsa gerek. Tippeligaen'in bu anlamda parlayan yeni ismi ise Stromsgodset'li Stefan Johansen


Johansen 8 Ocak 1991 Norveç Vardo doğumlu. Alt yapı eğitiminide burada alıyor. 14 yaşında Norveç'in Kuzeyinin Tromso'den sonraki hit takımlarından olan Bodo Glimt'i alt yapısına dahil oluyor. 2007'de A takıma yükseltilirken o zamanki arkadaşlarından biriside yukarıda bahsettiğimiz isimlerden olan Anders Konradsen. Tippeligaen'e çıkışla alakalı olarakta ilk yıllarda şans bulmakta zorlanan bir Stefan Johansen vardı. Konradsen 2009'dan itibaren formayı sıklıkla giymeye başlamıştı fakat Johansen'in sürekli oynaması Bodo'nun tekrar Adeccoligaen'e düşmesiyle başladı. Yani 2010 sezonunda. Konradsen'de o sezon attığı 10 golle Bodo'nun en çok gol atan 2. ismi olmuştu. İki oyuncunun da adı ülke futbolunun önemli takımlarıyla anılmaya başlamıştı. Stefan Johansen için Aalesund, Fredrikstad ve bölgenin en büyük takımı Tromso devredeydi. Bende dahil olmak üzere çoğu kesim genç yetenek avcısı Tromso'ye dahil olmasını bekliyordu fakat Stromsgodset daha ciddi olduğunu gösterince bu ikili 1 Ocak 2011'den itibaren Drammen ekibine dahil oldu. 

Stromsgodset'te Neler Yaptı ?

Son dönemde ülke futbolunda ciddi şekilde söz sahibi olmaya başlayan bir ekibe adım atmak bu ikili için çok önemliydi. Başlarında Ronny Deila gibi babacan, müthiş bir taktik bilgisi olan, genç yetiştirmeyi seven birinin olması avantajdı. Konradsen biraz daha kolay sivrilen taraf oldu. Kadroda Abu gibi önemli bir yetenekte olunca Johansen ilk sezonunda genelde 2. takımda şans buldu. 13 maçta 1 gol üretti. 2012'de Mohamed Abu ayrılana kadar genelde kenarda oturdu, sonradan şans buldu fakat 13. haftadaki Honefoss maçından itibaren düzenli oynamaya başladı. 15. haftada Sandnes'a attığı frikik golü görülmeye değerdi. Sezon boyunca 27 maçta şans bulan Johansen 3 gol üretirken 5 asist  yaptı. Bu yılda takımın en istikrarlı oyuncularından birisi konumunda. 15 maçta 2 gol atarken 2'de asist yaptı.

Johansen'in kulüp futbolu dışında Milli takımın her yaş grubunda sürekli oynayan bir isim olduğunu hatırlatalım. Oyun okuyuşu, teknik seviyesi mükemmel, savunma-orta saha arası bağlantıyı eksiksiz yapan, pas organizasyonlarında düşük hatayla oynayan, yaptığı servislerle akılda iz bırakan bir isimden söz ediyoruz. Defansif açıdanda savunma-forvet arasındaki 50 metrelere varan mesafeyi yerinde dolduran bir isim. Johansen'in Aralık sonunda Strosmgodset ile olan kontratının bittiğini, Everton başta olmak üzere ciddi takımların peşinde olduğunu hatırlatalım. Bir kaç sene içerisinde Avrupa futbolunda adından sıklıkla bahsettirecek bir isim. Güzel bir videosu ilede yazımızı sonlandıralım. İzledikten sonra tespitlerim için bana hak vereceğiniz inancındayım. İyi seyirler.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder