.

4 Temmuz 2013 Perşembe

Kwame Amponsah Karikari & Balıkesirspor

2010 ve sonrasındaki 2011 sezonunda Mohammed ve Tetteh Bangura'dan oluşan forvet hattıyla rakiplerinin korkulu rüyası haline gelen AIK, o dönemde bu iki ismini de kaybetme riskiyle karşı karşıya kalınca yeni isimler aramaya başladı. Henüz daha 2011 sezonu başlamadan önce alternatifleri değerlendiren kulüp, sezon öncesinde Türkiye'de kamp yaparken iki transfer yetkilisi Jens Andersson ve Björn Wesström'ü Gana'ya gönderip Karikari'yi transfer etti. Gana'da 1-1.5 buçuk sezonda gösterdiği performansla dikkati çeken Karikari ile o dönemde 2014 sezonu sonuna kadar sözleşme imzalandı.

58 bin Euro gibi düşük bir ücret karşılığında AIK kadrosuna katılan Karikari, AIK formasıyla bugüne dek 42 maça çıktı, 9 golün altına imzasını
. attı. Gana U20 milli takımının o dönemde formasını da giyen genç golcüyü en çok öven ise kendi menajeri Patrick Mörk idi. "10 yıl önce keşfettiğim Asamoah Gyan'dan sonra bana en çok heyecan verici oyuncu" cümlesini bizzat Karikari için söyleyen Mörk'ün kendi oyuncusu için bunu söylemesi ne kadar inandırıcı bilinmez ancak aynı isim Mörk'ün, Gyan gibi Gana'nın son dönemdeki en ön plandaki ismini de Avrupa'ya pazarlayan isim olduğunu belirtmemiz gerek

Karikari, Banguraların bir bir takımdan ayrılması sonrasında 'forma giymeye hazırım' mesajları verdi hep demeçlerinde. Önce Tetteh takımdan ayrıldı. Karikari'de fırsattan istifade Mohammed Bangura ile birlikte şans almaya başladı takımda. O dönemde fırsat bulduğundaki performansıyla AIK taraftarının da sevgisini kazanan Karikari, bazı takımların da takibine girdi. Ancak menajeri Patrick Mörk yine verdiği demeçlerde, AIK'in potansiyelini bildiği için Karikari'yi satmayı düşünmediğini söylüyordu açıklamalarında. Taraftarlarda aynı Karikari için besteler dahi yapar duruma gelmeye başlamıştı.


Tüm gelişmeler Karikari'nin lehine gidiyorken beklenmedik bir anda İsveç 2.ligine kiralık gönderildi Karikari. O dönemde çok iyi hatırlıyorum kendisi bile şaşkınlık yaşamıştı bu gelişme sonrasında. Degerfors'a kiralık gidişi hak etmediği birşey olmasına rağmen gerek performansıyla, gerekse açıklamalarıyla AIK'e tekrardan iyi bir şekilde döneceğinin sinyalini verdi Karikari. Bu konuya sonradan geleceğim ancak teknik direktör Alm'ın bu transferdeki amacını anlamak cidden güç. Oyuncu gelişsin, ritmini bulsun açıklaması bile beni tatmin etmiyor çünkü o dönemde cidden takımın en önemli gol silahı olmaya başlamıştı Karikari. 2.ligde çıktığı 15 maçta attığı 6 gol ve yaptığı 1 asistin yanı sıra, oyun içindeki aksiyonlarıyla da Degerfors'u taşıyan isim olan Karikari, sezon ortasında tekrardan AIK'e geri geldi. Degerfors'daki kiralık süresi uzun olmayan golcü futbolcunun o dönemde kendisini geliştirdiği düşünüldü ve tekrardan kadroya dönmesi istendi. Gerek ilk geldiği günlerdeki performansı, gerekse kiralık gönderildiğindeki performansı beklentilerin üzerinde olmasına rağmen bir türlü teknik direktör Andreas Alm'ın gözüne giremedi. Alm'ın gereksiz kaprisleri ve saçma oyuncu tercihlerinden fazlasıyla nasibini aldı Karikari anlayacağınız.


Viktor Lundberg gibi AIK'in Semih Şentürk'ü kıvamını almış futbolcusuna bile Karikari'den fazla şans veren teknik direktör Alm, kiradan dönüşü sonrası bu katı duruşunda yumuşamaya gitmiş gibiydi. O dönemdeki üst düzey performansını AIK'de de sürdüren Karikari çıktığı 12 maçta 5 gol atarak 1.ligde de iş yapabileceğini kanıtladı. Sadece ligle de kalmadı bu performansı. Daha 1-2 ay kadar önce teknik direktör Andreas Alm tarafından İsveç 2.ligine 'sürgüne' gönderilen Karikari, 2012'nin Ağustos sonunda CSKA Moskova'yı Avrupa Ligi'nden eleyen adam olacaktı. Deplasmandaki o golü, AIK'e turun kapısını açan gollerden biri olurken, aynı Karikari gruplara kalan takımının formasıyla PSV'yi de boş geçmeyecekti..

Gerek ligdeki, gerekse Avrupa'daki performansıyla farklı ekiplerin iyiden iyiye dikkatini çeken Karikari, o dönemde Hollanda ekibi Vitesse'nin de radarına girdi. Hatta Gana futbolunun söz sahibi internet sitelerinden bir tanesi bu transferin bitme aşamasına geldiğini dahi yazdı. Wilfried Bony'i elinde tutamaması muhtemel Vitesse için yerinde bir hamle olabilecek gibi duruyordu Karikari. Ancak Bony'nin transferi başka bahara kalınca, Karikari'nin hayalleri de erteleniyordu. Taraftarlar arasında popülaritesi git gide artan Karikari'nin o dönemde elden çıkarılması halinde elde edilecek bonservis bedelinin 3-4 milyon eurolar civarında olabileceği dahi konuşuluyordu ki İsveç seviyesinde son yılların en önemli miktarlarından biri olabilirdi bu.


Ancak gelin görün ki Karikari yine teknik direktör kurbanı olacaktı. 2012'yi Banguraların ayrılışı sonrası AIK'de en gözde forvet olarak tamamlayan Karikari, Goitom'un da sakatlığını iyi değerlendirmişti. Hatta gelecek yıl Goitom'un tamamen iyileşmesiyle forvetteki yeri değişilmez olarak görülüyordu. Goitom & Karikari forvet hattı kafalardaki ilk ikili olarak beliriyordu. Djurgarden'dan alınan Kennedy Igboananike'ye formayı kaptırması ilk bakışta zor görünse de, işler hiçte onun istediği gibi gitmeyecekti. Alm'ın Karikari'yi değil de Kennedy'i ilk kadroya yazması belki de en büyük sürprizlerden oldu. Bir sezon önce neredeyse hiç forma giymeyen ve sürekli eski kulübüyle sorunlar yaşayan Kennedy, nasıl olduysa Karikari'den formayı kaptı ve bir daha da vermedi. Goitom'da sakatlık dönüşü ritmini bulunca Karikari'nin forma bulması daha da zor hale geldi. Sonradan girdiği anlarda da isteksiz görününce, yolun sonuna yaklaşmış oldu Karikari. Borges'i orta alanda oynatan Alm, forvetten bir isim eksik olduğunda dahi Karikari'yi 11'de düşünmedi. Borges'i o bölgeye çekip orta alanda rotasyon uyguladı. 11 başladığı ender zamanlarda da konsantrasyon sorunu yaşadı zaten Karikari. Bundan çok eminim ki o da artık hocasının 'adaletli' forma dağıtmadığını düşünüyordu. Alm'ın tercihlerinden bunu ben bile çıkarmakta zorlanmıyorum çünkü. Alm'ın zaten onu harcamaya niyetli oluşu da tüm bu söylediklerime eklenince AIK'den ayrılması normal hale geldi Karikari'nin.

Ayrıca bu arada ufak bir notta aktaralım. Gereksiz bir bilgi gibi görünse de, aynı Karikari'nin henüz 1-2 ay kadar önce Danimarka Süper Lig ekiplerinden Randers'a transfer olacağı haberleri de vardı. Hatta o transferin de gerçekleşmesinin an meselesi olduğu söyleniyordu. O dönemde de forma giymekte zorlanan Karikari'nin transferi ne hikmetse gerçekleşmedi.


Belki 2013'de forma bulamayışı kendi performansıyla ilişkilendirilebilir fakat ondan önceki 1.5 yılda elinden gelenin en iyisini yapmasına rağmen gerekli şansların ona tanınmadığını net olarak söyleyebilirim. Kariyerindeki basamakları birer birer tırmanırken, en ufak hatasında çevrilen sırtlar buna en güzel örnek. Yaptığı onca olumlu hareketin, tek olumsuz harekette silinmesi onun da takımda mutsuz olmasına sebebiyet verdi. İlk oynadığı dönemlerde, fiziki açıdan yaşadığı eksiklik gidenlerin yerini doldurmasıni mümkün kılmamasına rağmen, katettiği onca aşama sayesinde bambaşka bir isim haline dönüştü zamanla Karikari. Tüm bunlara günler, aylar hatta yıllar geçerken bizzat şahit olmama rağmen Alm'ın bunları göz ardı etmesi de asla gözümden kaçmadı..


Bugüne gelişini enine boyuna aktarmaya çalıştık Karikari'nin. Şimdi gelelim oyun yapısına. Sol ayağını kullanan Ganalı 1.90 ile de uzun sayılabilecek bir boya sahip. Uzun boyuna rağmen yüksek hızıyla da dikkati çeken Karikari'nin en önemli kozlarından bir tanesi ise günden güne geliştirdiğini yukarıda yine söylediğim fiziki durumu. Kondisyon olarak ritmini yakaladığında yıkılmaz bir adam haline bürünebilen Karikari'nin bu anlamda katettiği aşama muazzam gerçekten. İlk geldiği dönemlerde ayakta kalmakta dahi zorlanan Karikari'nin bu gelişimi PTT 1.ligde epey işe yarayacak bana kalırsa. CSKA Moskova'ya 1 yıl önce attığı golde ayakta kalışı, uzun boyuna rağmen topla attığı depar tüm bu saydığım olumlu yönlerinin özeti olarak düşünülebilir. Tüm bunları berbat edebilecek en zayıf yönü ise son vuruşları. Çoğu vasat siyahi oyuncuda gördüğümüz son vuruş eksikliği onda da var. Ancak bunun da özgüven eksikliğini aştıkça azalacağını düşünüyorum. O potansiyel vardı, olduğunu da gösteriyordu Karikari..

Şahsen bir AIK tarafarı olsam (Formasına sahip olmama rağmen bir AIK taraftarı değilim) Karikari'nin ayrılışına üzülürdüm. Alm'ın Lundberg'e tanıdığı fırsatları ona tanımadığı için üzüntüm bir kat daha artardı. Güçlü fiziği, uzun boyu ve hızına bitiriciliği katması sıkıntılı olsa da, 1.lig düzeyinde bence harika bir ismi transfer etti Balıkesir. Siyahi oyunculara olan pozitif yaklaşımın bir benzerini Karikari'de yaşamamızı yüksek ihtimal görüyorum. Bienvenu benzetmesini yapan çok kişiye rastlasam da, çok fazla dikkate almadığımı da söylemeliyim. Daha 1 yıl önceki durumunu dün gibi hatırladığım, hocası tarafından kenarda haksızca tutuluşuna birçok kez şahit olduğum Karikari'yi o kadar basite indirgeyecek değilim. Siyahidir, 1.ligde elbet iş yapar tarzı basit söylemlerin fazlasını da sergileyebilecek bir isim Karikari. Daha yaşı da genç. 2014'de AIK ile sözleşmesi bitecek. Bakarsınız Balıkesirspor'da göstereceği performansla, bir anda bitecek sözleşmesi nimet halini alır, kim bilir.. Umarım AIK'e geldiği ilk zamanlarındaki gibi kendisini göstermek için herşeyi yapar. Onun için çabaladığında keyif veriyor çünkü..

1 yorum:

  1. Türkiye yi ve Balikesir'i yadirgamazsa,yazdıklarına göre iş yapacak bir oyuncu.Umarım Tff1.ligde cokda deneyimi olmayan Balikesir'i üst sıralara taşır.Balikesir gözünde inşallah küçük gelmez futbolcunun.
    Merakla performansini bekliyorum.
    Başarılar.

    YanıtlaSil