.

26 Nisan 2013 Cuma

Sol Ayak, Sağ Bek, Mahkeme ve Albornoz
Malmö’ye gelişi, forma giymeye başlayışı ve sonrasında gösterdiği performans… Tamamı güzel bir köşe yazısı yazmanız için yeterli notlar Albornoz için. Onun hayatının çok daha ilginç olmasına neden olan ise son 4-5 ayda yaşadıkları…

2011 yılında Brommapojkarna’dan Malmö’ye transfer olan Albornoz’un babası Şili, annesi ise Finlandiyalı. Kendisi uzun yıllardır İsveç’te yaşıyor. Brommapojkarna alt yapısından abisi Mauricio ile birlikte yetişen ve Malmö’ye gelene kadar abisi ile aynı takımda oynayan Miiko Albornoz, Brommapojkarna’da kendini sol açık olarak gösterdi daha çok. Kimi zaman sol bekte de gördük Miiko’yu. Malmö’ye transferi de, Malmö’nün o bölgede oynayacak alternatif isimler arayışından kaynaklandı zaten. Jimmy’nin ayrılma ihtimali, Mehmeti-Molins gibi önemli isimlerin takımdan ayrılıyor olması Malmö’de transfer ihtiyacı doğurdu.

Malmö’ye geldiği ilk zamanlarda forma giymesi kolay olmadı Miiko’nun. Özellikle kadrodaki as isimlerin form grafiği ve  kendisinin de sonradan oyuna girdiğinde sol kanatta bekleneni veremeyişi, forma şansı bulamamasında etkili oldu. Kendisini gösterme şansı yakaladığı ve kariyerinin en üst noktasına ulaştığı 2012 sezonunda ise bambaşka bir Miiko vardı karşımızda.

Sürekli sakatlıklarla boğuşan Malmö ve TD’ü Norling, sağ bekte oynayan Danimarkalı Vinzents’in yokluğunda 2012 sezonu öncesinde farklı arayışlara gitti. Hazırlık döneminde Albornoz’u sağ bekte oynatarak beni çok şaşırttı. Ben sadece ‘deneme’ adı altında bunu yaptığını düşünüyordum o zamanlar. Halsti’nin dahi sağ bek için alternatif olduğu bir ortamda, aslında bir sol kanat oyuncusu olan Albornoz’un sağ bekte denenmesi bana pek akıl işi gibi gelmiyordu.

Her ne hikmetse sezona da Albornoz’u sağ bek oynatarak başlayan Norling, gün geçtikçe bu kararı vererek ne kadar doğru bir adım atmış olduğunu da gösteriyordu bizlere. Önünde oynayan Hamad ile birlikte rakiplere o kanatta ciddi korkular yaşatan Albornoz, istikrarı ve yükselen grafiği ile bu dönemde Avrupa kulüplerinin dahi radarına girmeye başladı. Uzaktan attığı etkili şutlar, sağ kanattan sol ayağı ile açtığı etkili ortalar ile günden güne Malmö’nün en önemli gol silahlarından olmaya başladı. Gösterdiği iyi performans ve  sol ayağını sağlam kullanması sebebi ile takımında penaltıcısı olmaya başlayan Albornoz, 2012 sezonunu 27 maçta 3 gol 3 asist ile tamamlayarak bir bek oyuncusu için güzel denenebilecek istatistiklerle kapatmış oldu. En azından sağ bekte oynayan bir sol ayaklı için ilk sezonunda yeterli bir istatistikti bu.

Hiç alışık olmadığı sağ bekte; hızı, güçlü fiziği ve top hakimiyeti ile dikkat çeken Miiko için tranfer dedikoduları yüksek sesle söylenmeye başlanmış, takımın en önemli ayaklarından biri oluvermişti 22 yaşındaki sol ayaklı sağ bek.


Her şey Albornoz’un kariyeri için pozitif giderken, kendi mezarını kazmak deyimini birebir gerçekleştirdi Albornoz bu sezon başında…

2012′nin Ekim ayı sonlarında İsveç sitelerine bomba gibi bir haber düştü. Fotoğraflarda suratı gizlenmiş bir isim, haberde ise İsveç’te önemli bir takımda oynayan önemli bir ismin 14 yaşındaki bir kıza tecavüz ettiği haberi.

Şaştım kaldım bu haberi görünce. 2-3 hafta sonra bu suçla yargılanan ismin ‘Miiko Albornoz’ olduğunu görünce şaşkınlığım daha da arttı. Kariyerinin zirvesinde dolanan ve benim de İsveç’ten alınabilecek futbolcular arasında ilk 3′e yazdığım Albornoz, 2012′nin Kasım ayında “14 yaşındaki bir kıza tecavüz etme” suçundan tutuklanıyordu.

Her gün farklı bir gelişme yaşandı bu konuyla alakalı. Albornoz çıktığı mahkemede tecavüzü kabul etmese de, 14 yaşındaki kızla cinsel bir temasının olduğunu ancak bunun zorla olmadığını belirtti. Kızın mevcut yaşından daha fazla gösterdiğini her fırsatta dile getiren Albornoz, sosyal medyada kızla yapılan konuşmaları göstererek, kızın da yaşananları kendi isteği ile yaptığını belirtiyordu. Yani ortada tecavüz diyebileceğimiz bir zorlama yoktu.

Yeni yılın ilk günlerinde Albornoz ile ilgili suçlama tecavüzden çıkıp, cinsel istismar suçuna dahil edildi. Albornoz’un kendisini savunması haklı bulunduğundan böyle bir karar alındı.. Mahkemenin elinde sosyal medyada ikilinin yaptığı konuşmalar mevcuttu çünkü..


Bir anda hayatı bu yaşananlarla değişen Albornoz, Şubat 2013′de açıklanan mahkeme kararıyla, tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. Aynı zamanda hapis cezası ertelenen Miiko, 2 ay süreyle futboldan uzaklaştırıldı. Sağ bekin değişilmez ismi haline gelen Miiko, bir anda İsveç medyasının ‘kötü adam’ı oluvermişti. Saha içindeki üstün performansının yok sayılmasına neden olan bu olaylar medyada sıkça dile getirilirken, Malmö kulübü oyuncuyla yollarını ayırmak yerine  yola devam etme kararını aldığını resmi sitesinden duyurdu. Albornoz her fırsatta pişman olduğunu dile getirdiğinden böyle bir karar alan Malmö kulübü, Şubat 2013′de 2 ay ceza alan oyuncusunun Nisan 2013 itibari ile futbola geri döneceğini açıkladı.

12 Nisan 2013′te tekrar mahkemeye çıkan ve cezası 10 gün daha uzatılan Albornoz, beklenenden 10 gün daha geç sahalara döndü. Tüm bu yaşananlara rağmen koşulların da Albornoz’un lehine gelişmesiyle Albornoz 22 Nisan 2013 tarihinde oynanan Öster maçında ilk 11′de sahaya çıktı. Tam 168 gün sonra mavi formayı tekrardan sırtına geçiren Şili asıllı İsveçli futbolcu, o maç öncesi Malmö’nün defansındaki sakatların fazlalığı sayesinde formayı futbola döner dönmez giymiş oldu.

2012 sezonundaki performansıyla Türk kulüpleri için önerdiğim ve geleceği hakkında çok olumlu düşündüğüm Albornoz’un yaşadıkları ve yaşaması muhtemel olayları göz önüne alsam genç oyuncunun yeteneğini daha ön planda olması gerektiğini düşünüyorum. Onu sahada görmek benim gibi futbolseverler için çok daha pozitif bir durum olsa gerek. Saha dışında yaşadıkları ileride yine önüne çıkacak ancak Albornoz tekrar sahalarda ve 1 sene önce izlediğimiz Albornoz’u bizlere göstermek için elinden geleni yapacak. Umarım izlemekten keyif aldığım Miiko, eski formuna tekrardan kavuşur…

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder