.

9 Nisan 2013 Salı

Jiloan Hamad'a Dair

http://www.yarisaha.com/wp-content/uploads/2013/04/s-610x396.jpg

Bir buçuk yaşından bu yana İsveç’te yaşayan Jiloan Hamad, aslen Azerbaycan/Bakü doğumlu. İsmi kulağa bir Türk ismi gibi gelse de kendisi bir Kürt. Bunu da hiçbir zaman söylemekten çekinmiyor.  Örebro’da yaşamını sürdürürken henüz beş yaşında futbol oynamaya başlayan Hamad, 16 yaşında alt lig ekibi BK Forward’ın bünyesine katıldı ve profesyonel oldu. Buradaki ikinci senesinde gösterdiği performansla Malmö’nün dikkatini çekti ve Skane ekibi Malmö’ye transfer oldu. Birçok kişinin internetten kolayca bulabileceği gol veyahut asist sayılarını buradan verme gereği görmüyorum. Biraz daha ilginç anektodlar vermekte fayda var.

Yakın zamandan bir detayla başlayalım: Malmö formasını ilk kez 2008′de sırtına geçiren Hamad için geçtiğimiz Cuma günü oldukça özel bir anlam taşıyordu. Atvidabergs ile oynanan lig maçında 100. kez Malmö formasını sırtına geçirdi genç oyuncu. Gösterdiği başarılı performansla İsveç milli takımına kadar yükselen Hamad için dalya deme vaktiydi geçtiğimiz hafta.

Hazır İsveç milli takımı demişken, şu dipnotu da vermeyi unutmayalım. Performansıyla İsveç U21 takımına kadar yükselen Hamad, o zamanlar Azerbaycan milli takımından da milli davet aldı ancak senelerdir İsveç’te yaşadığı için gelen bu teklifi reddetti. Son dönemde epey moda olan durum Hamad’ın da başına geldi anlayacağınız.


İsveç’in alt kademelerinde mücadele veren ve sahibi Kürt Mehmet Dilges Kartal olan Skånekurd FF’in gelişimine katkıda bulunduğu herkesçe biliniyor. Ayrıca Division 1′e kadar yükselen ve yine Ramazan Kizil’ın sahip olduğu Dalkurd FF takımını da yakından takip ediyor Hamad.

Genç oyuncunun ligimize transfer olacağı son dönemde epeyce söylenir oldu. Yakından izlediğim bir oyuncuyu kendi ligimizde görmek tabii ki keyif verici olabilir fakat sadece daha yakından göreceğim diye de transferi pohpohlamam doğru olmaz. Gençlerbirliği’nin sezon başında kadrosuna kattığı Jimmy Durmaz ile Malmö’de aynı dönemde forma giydi Hamad. Sağ kanatta o, sol kanatta Jimmy takımı sürüklüyorlardı fakat Hamad çoğu zaman Jimmy’nin arkasında kaldı. Takımdaki yıldızlar ekonomik zorluklar sebebi ile elden çıkarılınca ve sadece elde Hamad kalınca doğal olarak kıymete bindi. Çoğu yerde sağda, solda hatta ortada oynayabildiği söylense de, sağ açıktan farklı bir yerde göremezsiniz Hamad’ı. Bu yıl daha çok içe katetmeye başlasa da bu özelliğini çok göremedik bu sezona kadar. Kısa boyu ve bence fiziki açıdan yetersizliği başka eksi yönleri. İsveç’e göre üstte kalan aklı ve yeteneğini göz ardı edemem ancak Jimmy Durmaz’dan ne farkı var bu adamın diye de söylemeden edemem. Hatta Jimmy’den bence birkaç tık daha aşağıda bir isim. İyi, hoş ama birçok yerde yer alan tanıtımındaki sözlerin çoğu fazlasıyla abartı. İsveç’e göre göze batan bir performansı olunca haliyle de dikkat çekiyor.

Topla çizgiye kolayca inebilmesi, hızı ve zaman zaman yaptığı estetik hareketler olsa da, bunu İsveç dışında yapabileceğine dair ciddi şüphelerim var. Bu bakımdandır ki çok olumlu konuşamıyorum Hamad hakkında. Önümüzde İsveç’ten diğer Avrupa liglerine giden birçok ismin yaptıkları daha doğrusu yapamadıkları bilgisi mevcut. Temkinli olmamın ikinci sebebi de bu durumdur.

http://www.yarisaha.com/wp-content/uploads/2013/04/704x396ByWidth_CutTopBottom_Transparent_True_False.jpg

Ligimize gelebileceği haberlerine dönecek olursam; Beşiktaş’ın ciddi olarak ilgilendiği dedikoduları var. Tek kelimeyle ”yetersiz” diyebilirim. Gelir, benim yüzümü kara çıkartır ve ben de lafımı yutarım ama Jimmy’den dahi aşağıda diyorken Beşiktaş dedikodusunun çıkması çok şaşırtıcı. Bir dönem İtalyan devi Lazio’nun kapısından döndüğü gerçeği de var. Hatta sportif direktör Tare’nin ağzından transferin bitme aşamasına geldiği dahi söylenmişti. 2.5 milyon euro civarındaki bonservis bedeli  konuşuluyorken, bu transfer bilmediğimiz bir nedenden dolayı gerçekleşmedi. Oyuncunun sene sonunda serbest kalacak olması, Malmö’nün de ekonomik zorluklar sebebi ile elinin güçsüz kalması transferde acele edilmemesine yol açtı sanırım. Sezon öncesinde kupada Sundsvall ile oynanan maçta İngiliz ekibi Southampton yetkilileri tarafından da izlenildiği resmi olarak açıklanmıştı ancak sonrasında hiçbir girişim olmadı.

Türkiye’deki spor sitelerinde de okumuşsunuzdur. Türkiye’den teklif aldığını doğrulamıştı Hamad. Malmö’den ayrılması halinde daha değerli bir takıma gitmek istediğini söylese de dediğim gibi serbest kalacak olması kulüplerin beklemesine sebep oluyor. Yaz aylarında beklenenden daha düşük bir bedelle de olsa Malmö’den ayrılmasına kesin gözüyle bakılıyor.

Takımda en değer verilen isim haline gelince sezon öncesinde yaptığı bir muzurlukla da gündeme geldi Hamad. Kampta hazırlanan bir doğum günü pastası gündem oluşunun sebebiydi. Pastanın çıplak bir figürü yansıtması ve Hamad’ın da resmi Twitter ve Instagram hesabından bu pastanın fotoğrafını paylaşması çok fazla tepki çekti. Sonrasında kaptan özür dileyince affedildi. Zor günler geçiren Malmö’de tek yıldız olarak kalınca fazlasıyla şımarık bir hale büründü Hamad anlayacağınız.

Hayalindeki takım olarak Milan’ı gösteren ve Shaktarlı Taison ile Chelseali Hazard’ı oynadığı en iyi isimler olarak gösteren Hamad, Zlatan’ı ise bu isimler arasında ilk sıraya koyuyor doğal olarak. Önümüzdeki aylarda sıkça ismini duyabileceğimiz bu isim için benden yana geçer not yok. Gelir de beni şaşırtırsa bir eyvallahım olur elbet akranıma…

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder