.

10 Nisan 2013 Çarşamba

Futbolun Usain Bolt'u

http://www.yarisaha.com/wp-content/uploads/2013/04/Accam-celebrates-his-opener-for-Helsingborg-610x400.jpg

3. Lig diye tabir edebileceğimiz ligde mücadele veren Östersunds'dan transfer edildi Accam... Hem de 3. Lig tarihinin en pahalı transferi olarak... Tıpkı Hacken'dan Spartak Moskova'ya transfer olan Waris gibi, Dream Akademi'den yetişti. Östersunds, buradaki akademiler sayesinde kadrosuna kattı nam-ı diğer Titi'yi. Burada başarılı bir performans gösterince 1. Lig ekibi Helsingborg'un dikkatini çekti. Çocukluktan tanıştığı Waris gibi bir anda parlayan Accam'ın, zamanında yaklaşık 5-6 1. Lig takımı tarafından istendiğini fakat Helsingborg'un bu yarışı kazandığını da hatırlatmakta fayda var. Helsingborg oyuncuyla sezon ortasında anlaşmaya vardı ancak sezon sonuna kadar kiralık olarak Östersunds'ta kalmasına karar verildi. O zamanlar Şampiyonlar Ligi ön eleme maçlarına çıkan Helsingborg, play-off'a kalıp Celtic ile eşleşince işler değişti ve yönetim ani bir kararla Accam'ın transferinin yaz döneminde gerçekleşmesine karar verdi. Sezon ortasında, Celtic maçı öncesi bir anda Helsingborg kadrosuna katılan Accam, 50 binin üzerinde taraftarın karşısında oynanan Celtic maçına da çıkma başarısı gösterdi. Son dönemde yetiştirdiği Afrikalı oyuncularla dikkatleri çeken Dream Akademi'nin bir başka ürünü oldu Accam.

O zamanlar takımın başında Norveçli teknik direktör Age Hareide vardı. 3. Lig'de oynarken bu ismi yakından takip eden isimler genellikle forvet arkası oynadığını belirtmişlerdir Accam'ın. Ancak Hareide, Accam'ı çoğu zaman sağ kanadın alternatif ismi olarak değerlendirmeye çalıştı. Forvet hattı için ise hemen hemen hiç düşünmedi. Harika bir isim olduğunu röportajlarında sıkça duymamıza rağmen, verdiği şans bunla doğru orantıda olmadı. Ara ara şans bulduğunda kendisini gösterme fırsatı bulan Accam, buna rağmen Hareide'nin gözüne giremedi ve çoğu zaman kulübenin müdavimlerinden oldu.

http://www.yarisaha.com/wp-content/uploads/2013/04/accam.jpg

Accam için kritik hamle teknik direktörün değişmesi oldu. Hareide ile yolların ayrılıp, Roar Hansen'in takımın başına getirilmesi ile Accam da kadronun değişilmezleri arasına girmeye başladı. Sadece teknik direktör değildi değişen, oyun sistemiydi. 4-4-2'den kurtulup, 4-2-3-1'e dönen Hansen'in Helsingborg'u, Accam'ın da dikkat çekici performansını gösterdiği mevkisine daha yakın olmasına aracı oldu. Djurdjic ve Sörum gibi de iki önemli golcüsünü kaybetmesi, Helsingborg'un ve Accam'ın önünü açan diğer faktörler oldular. Tabii tüm bunların bir araya gelişiyle Accam'ın kalitesini görmemiz de geç olmadı. Hazırlık döneminin en formda ismi olarak hafızalarımıza kazınan 'Titi', lig başlangıcıyla birlikte de rüzgar gibi esmeye devam etti. Topla yaptığı koşular sayesinde çoğu kişinin dikkatini çekti. Djurgarden'a karşı oynanan ilk lig maçında 2 gol atıp 1 de asist yaptı. Attığı gollerin ceza alanı dışından gelmesi de bulunduğu bölgenin nereler olduğunu gösterir gibiydi. 100 metreyi 10 saniye civarında koştuğu bilinen ve bu hızını ani ayak hareketleriyle süsleyip ilginç hareketler yapabilen Accam, gün geçtikçe daha da dikkat çekici olacak gibi. Zaman zaman bu hızlı oyun tarzı kendisinin de kafasını karıştırmıyor değil aslında. Saçmalama noktasına geldiği anlar oluyor. Aklı ile ayakları arasında zaman zaman yaşadığı uyum sorunu saç baş yoldurtabiliyor. Siyahi oyuncularda sıkça görülen bu durum ne var ki Accam'da aza indirgenmiş durumda. Kumaşını gösterebildiği için de bu tarz hataları görmezden gelinebiliyor. Helsingborg'a yeni teknik direktörün gelmesi ve sistemin de değişmesine en çok sevinen isimlerin başında geliyor Accam. Kendisi için en iyi pozisyonda oynamaya başlamasından dolayı epey mutlu gözüküyor. Merkezde oynayıp, topu önüne almanın ve kaleye doğru ilerlemenin onun için çok farklı bir anlam ifade ettiği kesin. Oyunuyla da bunu kanıtlıyor zaten.

İsveç'te 3. Lig tarihinin en pahalı bonservis bedeliyle Helsingborg'a geldi demiştim Accam için. Yaklaşık 2 milyon İsveç Kronu'ndan bahsediliyor bonservisi konusunda. Bu da 240 bin Euro civarında bir rakama tekabül eder. 1999 yılında Afrika'ya taşınan ve eski futbol antrenörü olan Tom Vernon (aynı zamanda Dream Akademisi'nde görev yapıyor) onu çok yakından tanıdığı için onun söylediklerini de dikkate almak gerek. Vernon'un Accam için söylediklerine bir bakalım;

http://www.yarisaha.com/wp-content/uploads/2013/04/TiTi.jpg

"Bu sezon Accam için harika olacak. Waris kadar hızlı bir isimdir. Akıllıdır ve farklı taktiklere kolay adapte olur. Çok yönlü olduğundan farklı sistemlere adapte olması zaman almaz. Çok olgun bir genç Accam. Onun için bu sezon sıçrama sezonu olabilir. Takımın başına getirilen yeni teknik direktörün gençlere verdiği önem herkesçe biliniyor. Accam'a da şans vereceğini düşünüyorum. Waris'in yaptığını Accam da yapabilir. Akademinin beklentileri Waris'ten fazla değildi ancak o beklenenin üstünde bir oyun göstererek Moskova'ya transfer oldu. Waris kadar nokta bir golcü olmasa da, Accam da gol açısından patlama yapabilir bu yıl. Asist özelliğini kullanmasa bundan şüphem olmaz zaten. Akademide çok dikkat çekmişti Accam fakat fiziki açıdan gelişimi biraz geç oldu. Onun büyük bir yetenek olduğunun farkındaydık ancak üst düzey futbolu oynayıp oynayamayacağı konusunda şüphelerimiz vardı. Ancak hızı ve gelişen fiziğiyle kafamızda yer alan şüpheleri azalttı."

Vernon'un söyledikleri çok önemli. Eski bir Manchester United futbolcu araştırmacısı olan Vernon'un, henüz 13 yaşında Accam'ı keşfettiğini de hatırlatmak gerek. Zamanında onu İngiltere'de bir takıma transfer etme girişimleri dahi olmuş ancak Afrikalı isimlerin çalışma izni alması konusunda yaşanan sıkıntılar sebebi ile bu durum gerçekleşmemiş. Vernon'un da dediği gibi, Accam fiziki olarak hala yeterli değil. Hızının yanında bu özelliği de gelişse tabiri caizse dehşet bir oyuncu olabilir. Geçtiğimiz Mart ayında ilk kez Gana Milli Takımı'na da davet edildi fakat forma şansı bulamadı, arada bir anektod olarak verelim bu bilgiyi.

Sezon başındaki performansıyla birçok kişinin şimdiden kenara not ettiği isimler arasına girdi Titi. İsveç'in Usain Bolt'u olarak lanse edilen Accam'ın göstereceği performansı ben de ligi yakinen takip ettiğim için merakla bekliyor olacağım. Bakalım, Waris'in yaptığı  gibi onu da Avrupa'nın önemli bir kulübünde görebilecek miyiz ?

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder