.

6 Mart 2013 Çarşamba

Midtjylland / Hindistan futbolunun Avrupa'ya açılan kapısı
Midtjylland akademi konusunda İskandinavya’da en çok ön plana çıkan futbol kulüplerinden biri, 1999 yılında kurulan kulübün akademisi bu kısa sürede 70'ten fazla oyuncuyu satmayı başarmış durumda. Kulübün bu başarısı 2011’de Hindistan’a kadar vararak Dempo şirketinin dikkatini çekti. Avrupa’da bir takıma yatırım yapmak isteyen ve Hindistan ligi takımlarından Dempo SC futbol takımına sahip olan bu madencilik şirketi Bolton dahil olmak üzere 2 İngiliz takımı ve Midtjylland arasından tercihini Danimarka temsilcisinden yana kullandı. Bu tercihi gerçekleştirirken, Danimarka takımının başarılı bir altyapıya ve borçsuz bir mali yapıya sahip olması büyük rol oynadı.


Dempo'nun Sahibi Shrinivas'ın Danimarka Ziyareti (Ortada)12 milyon euroluk yatırımla kulüp hisselerinin %34’üne sahip olan ve Midtjylland’ın en büyük hissedarı konumuna gelen Dempo, Midtjylland kulübünden altyapı konusunda yararlanmak istiyor. Midtjylland antrenörleri Dempo SC’nin altyapı takımlarını ziyaret ederek teknik konularda yardımcı oluyorlar. Bütün bunların sonucunda Dempo SC’nin altyapısı sadece Hindistan’ın değil Asya’nın da en iyi altyapısı konumuna getirilmek istenmekte ve bu tabi ki uzun vadede Hintli yetenekli futbolcuların yetişmesini sağlayarak Midtjylland’ı Avrupa öncesi Hintli futbolcular için sıçrama tahtası konumuna getirecek.

Hindistan şu an için futbolda adından bahsettirememiş bir ülke fakat Sepp Blatter’in bahsettiği gibi uyuyan bir dev konumunda. Önümüzdeki yıllarda Hintli oyuncuların Midtjylland’dan Avrupa’ya pazarlandığı dikkatinizi çekmeye başlarsa, bilin ki bu işte Dempo’nun parmağı var.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder