.

18 Aralık 2012 Salı

Tippeligaen Sezon Değerlendirmesi - 2


Aristokratlar lakaplı Fredrikstad ile yola devam edersek ; finansal sıkıntıların zorluğunu yaşayan bir takımda onlar. Aslında takımına bağlı olan ciddi bir taraftar kitleleride mevcut fakat sanki kalıcı bir şeyler üretemediler yıllardır ve sonları bu oldu. Sezon başında onlar adına yorumum alt sıralarda bir sezon geçirecekleriydi, hatta yerel oteritelerin görüşleride benimle paraleldi fakat ligden düşmeleri abartı oldu. Sogndal, Honefoss, Sandnes gibi takımlar varken sürpriz diye adlandırabiliriz bu olayı. Nedenlerine gelirsek ;

İlk cümlemde söylediğim finansal sıkıntılar paralel olarakta kadronun zayıflamasına neden oldu. Bakıyoruz sezon başında Celso Borges gibi takımın % 30'u diyebileceğim bir adam AIK'e yol aldı. Diğer güçte zaten fotodaki Tarik Elyounoussi'ydi. Bu ikili geçen sezon 21 gol atarken birisi dediğim gibi sezon başında ayrılırken diğeri sezonun ortasında gitti. Bunlara ek olarak Hussain gibi gerçekten hem potansiyelli hemde ligde özel işler yapabilen bir adamda şampiyon Molde yolunu tutmuştu. Elde kalan Ramberg, Alex Valencia, Horn ve Tveter gibi oyuncularda takımı bir adım ileriye taşıyabilecek performanslar gösteremeyince takımın sonu bu oldu. Aslında yönetim bu yoklukta kilit oyuncularını gönderdikten sonra iyi takviyeler yaptı ama yeterli olmadı. Valerenga'dan gelen Martin Pusic, Ranheim'den alınan Stene , Sırp Nenad Sreckovic gayet iyi oynadılar ama takımın diğer eksik yönleri ağır basında katkıları bir yere kadar yeterli oldu.

Fredrikstad'ın artık kronikleşmiş savunma zaafları söz konusu. Buna çare bulmak zorundalar. Şu anki yapı Adeccoliagen için yeterli olabilir ama üst seviye için yine sınıfta kalacaktır. Kiralık Tripic'te ayrılacaksa eğer takıma 1 hatta 2 tane inceci oyuncu şart. Hücum hattı ise yeterli. Adecco'da zirveye oynayabilecek bir takıma sahipler ama biraz daha kafaları futbola vermek zorundalar ve sezon içerisinde sakatlık, ceza sorunlarını minumum seviyede yaşamalılar. Bunun içinde hazırlık kampında zihinsel anlamda en iyi hale gelmeliler..
2011 ve 2012 sezonları Trondheim ekibi Rosenborg için tam bir hayal kırıklığıydı. Kurulan yüksek maliyetli kadrolara rağmen beklenenin çok altında kalıp 3.lüklerle yetindiler.

Rosenborg'un 2 yıldır yaşadığı sorunların temelinde savunma var. Stabaek'ten gelen koç Jan Jönsson hücum futbolunu iyi uygulatan bir koç fakat 2 yılda savunma adına hiç bir önlem almadı desek yeri. Bazı hamleler yaptı ama yetersiz kaldı. Buda başarısızlığa neden oldu. İlk sezon Lustig, Lago hatta oynamasada Bjarsmyr gibi önemli isimler elden çıkmıştı. Lustig'in yerini devşirme bek Hoiland ile doldurmak amacındalardı. Fakat Hoiland'ın sezon başında yaşadığı sorunlar kadroya Vejle'den Peter Ankersen'in alınmasını sağladı. Danimarka'lı oyuncu bekleneni veremeyince Esbjerg'e gönderildi ve yerine Kopenhag'tan bu ligin eski oyuncusu Gamboa getirildi. Savunmanın ortasına Valerenga'dan Strandberg hamlesi geldi fakat sezon içerisinde Jim Larsen Club Brugge'a satıldı. Düşünün bir şampiyonluk adayı zaten savunmada alternatif ve kalite sıkıntısı yaşarken sezon içerisindede bir çok değişiklik yapmış oldu. Haliyle neredeyse yarım sezon kurguyu oluşturamayan ekibinde başarıya ulaşmasını beklemek hayaldi.

Orta sahaya gelirsek sezonun balon isimlerinin içine koyabileceğim bir oyuncuya sahipler. Mohammed Awal Issah bu oyuncu. Kızılyıldız'dan gelen Gana'lı oyuncu için yeni Annan tabiri kullanan çoktu ama sezon boyunca 0 katkıyla oynadı diyebilirim. Hatta sakatlık nedeniylede bir süre takımdan ayrı kalmıştı. Çek yıldız Barek Dockal bu sezonun Rosenborg adına en iyisiydi. 10 golle takımın en golcü 2. ismi olan Dockal sağ çizgiyi müthiş kullandı. Bir dikkat çeken isimde Henriksen'di ki zaten AZ Alkmaar devreye girip transferini bitirdi. Henriksen'in yerini ise 'Mix' yani Mikkel Diskerud ile doldurmaya çalıştılar. 18 yaşındaki Salnaes bu sezon ciddi bir tecrübe kazansada hala oyunun eksik yönleri fazla. Bu 3 aylık arayı çok iyi değerlendirirse gelecek sezonun sürpriz yıldız adaylarından birisi olabilir. Svensson'da takımı ayakta tutmaya çalışan güçlerden birisiydi.

Forvet hattına gelirsek Chibiuke bir türlü istenen seviyeye çıkamadı, Hacken'den geldiğinden beri bu durumda. Tecrübeli golcü İversen ilk alındığı dönem katkı verdi fakat son dönemde hoca seçimleriylede alakalı olarak performansı düştü. Usta golcü Rade Prica 11 golle takımını sırtlamaya çalıştı. Sadece Prica'nın sorumluluk aldığı hücum hattınada takviye şarttıki Fredrikstad'tan Tarik Elyounoussi transfer edildi. Norveç Milli Formasınıda terleten Tarik hücuma haraketlilik getirdi fakat şampiyonluğun Molde'ye gitmesine engel olamadı.

Rosenborg'ta Honefoss ile oynanan son lig maçı sonrasında menajer Jan Jönsson ile yollar ayrıldı. Yerine  Per Joar Hansen getirildi. Hansen son olarak Norveç 21 yaş altı Milli takımını çalıştırdı. Rosenborg taraftarının yeni hocaya olan güven düşük. Bunun ana nedenide sportif direktör Erik Hoftun. Yaşanan başarısızlıklardan sonra Hoftun'un da görevi bırakmasını isteyen kesim onun yaptığı işlerede haliyle güven durmuyor. Rosenborg'u zorlu bir kamp süreci bekliyor. Bakalım ne tür çalışmalarda bulunacaklar bu 3 aylık süreçte..

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder