.

1 Ağustos 2012 Çarşamba

Göteborg'dan Ajax'aHerkes onu İsveç'li olarak biliyor. Ancak dışardan bakıldığında devşirme bir isim olduğu açıkça ortada. Çoğu kaynakta da yazmaz bu adam aslen nerelidir diye. Babası Burkina Faso'lu, annesi İsveç'li olan Tobias Sana 11 Temmuz 1989 doğumlu. 23 yaşında anlayacağınız. Ailesi ile birlikte bütün hayatını Göteborg şehrinde geçirdi. Küçüklüğünden beri de Manchester United'ı hayranlıkla takip etti kendisi. En azından böyle olduğunu söylüyor.

Kimilerine göre Göteborg'un Messi'si, kimilerine göre de İsveç'li Neymar. Estetik hareketleriyle birlikte gün geçtikçe geliştirdiği top hakimiyeti ve hızını dikkate alırsak katettiği aşama bariz ortada. Ara sıra tutan bencilliği bir kenara takımı hücuma kaldırma anlamında en büyük sorumluydu bu yıl Göteborg'da. Hysen ve Selakovic'in berbat bir yıl geçirdiğini hesaba katarsak, takımın en önemli ismi oldu bu sezon. Ve ne ilginçtir ki takım onun oynadığı hiçbir maçı da kaybetmedi yine bu sezon. Belki üretkenlik anlamında çok fazla katkı veremedi takıma fakat oyun stili ile herkesin beğenisi kazandı. Taraftarın gözüne de zaten bu oyun stili ile girmeyi başardı. Stahre zaman zaman onu sağ kanatta da oynattı ancak hemen hemen her maçını 90 dakika izlediğim takımda bana göre etkisiz kaldı hep sağ kanatta. Sol kanadı çok daha iyi kullanmasının ana nedeni sağ ayağını bu kanatta daha etkili kullanabilmesi. Rakibin üzerine gidip ortadan katetmesi ve kaleyi cepheye aldığında da 'çok sert' şutlar çıkarması solda daha etkili olmasını sağladı hep. Sağ kanatta oynadığında bunu iyi yapamıyordu çünkü sağ ayağına göre sol ayağını etkisiz kullanıyordu.

Bu yıl başka bir takımda olsa şu istatistikleri çok daha iyi düzeyde olurdu bu net. Göteborg o kadar berbat bir yıl geçiriyor ki bu Sana'nın da istatistiklerine de yansıdı. Çizgiye inip kaç kere Hysen'e ve arkadaşlarına al da at dedi ancak beceriksizliği bu yıl tavan yapan takımda onun asist yapabileceği birçok topu heba etti. Uzun mesafeli attığı tam isabet pasları saymıyorum bile.

Kimilerine göre 'overrated' bir oyuncu Sana. Yani sadece göz boyuyor. Mervan ve Durmaz ile benzer yanları var, yok değil. Fakat ortaya koyabilecekleri çok daha fazla Sana'nın. Stili de Mervan ile Durmaz'dan bence daha farklı. Daha estetik duruyor en başta. Taraftarın gözünü boyayan hareketleri daha fazla. Hollanda gibi bir ligde bu tip kanat adamları her zaman iş yapmıştır ayrıca. Kime benziyor deseler Stoch diyebiliyorum. Çıkardığı şutlar ve oyun tarzı bana onu hatırlatıyor. İsveç'li Stoch.

Ajax gibi büyük bir kulüpte oynayacak olması da sorumlulukların farkına varmasını sağlayacaktır. Göteborg'un eski isimlerinden olan ve Ajax'ın bir nevi İsveç danışmanı olan Stefan Pettersson'un bu transferde başrol oynadığı biliniyor ki Ajax'a Sana'yı öneren Pettersson zaten. Sözleşmesinin bu yıl sonunda bitecek olması sebebi ile bonservisini makul bir fiyata aldı Ajax (350 Bin Euro - 3 yıllık sözleşme). Göteborg'un sponsoru da böylesine potansiyeli olan bir ismin böyle ucuz bir fiyata elden kaçırılmasına tepkiliydi zaten.

Sana'nın bazı mevcut açıklamalarında da kendisini İbrahimovic'in de yakından takip ettiği yönündeydi ayrıca ki bundan duyduğu memnuniyeti de dile getirdi kendisi. PSV'ye giden Narsing'in 12 kat daha ucuzuna Sana transferinin yapılması medyada epey yer buldu. Kendisi için Ajax'ı tercih etmenin zor olmadığını söyledi Sana. Daha iyi bir oyuncu olmak istiyorsanız yurt dışında oynamalısınız bir İsveç'li olarak. Haklı da.

Ben oyun tarzını seviyorum ve başarılı olacağını da umuyorum. Oynayacağı mevcut lig tam onun ayarında ve başarılı olmaması için sebep yok. Bu yıl daha bir göz önünde olacak. Umarım ki şimdiki bonservis bedelinin kat be kat üstünde bir fiyata başka büyük bir takımda forma giyer Sana

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder