.

14 Temmuz 2012 Cumartesi

Kimdir Bu Jimmy Durmaz ?1989 Örebro doğumlu Jimmy Durmaz. Herkesin bildiği gibi de Süryani asıllı bir göçmen.  Birçok Süryani göçmeni gibi Jimmy'nin ailesi de Mardin'den göçmüş İsveç'e. Etnik bir Süryani olan Jimmy Durmaz'ın ismi zamanla değişime uğradı aslına bakarsanız. 2009 öncesinde annesinin soyismi olan Touma'yı kullanıyorken, sonrasında babasının soyismi olan Durmaz'ı kullanmaya başladı. Bazı kaynaklarda Jimmy Touma Durmaz olarak geçmesinin de ana nedeni budur zaten. Bir zamanlar ülkemizde Denizlispor forması giyen David Durmaz ile Süryani futbolunun yetiştirdiği önemli isimlerden Sharbel Touma ise Jimmy'nin akrabaları olan futbolcular. David Durmaz'da, Touma'da hala futbol hayatlarını devam ettiriyorlar.

2007 yılında o zamanlar İsveç'in Division 1 kategorisinde oynayan Forward'da profesyonel kariyerine başladı Jimmy. 22 maçta attığı 2 gol sonrası daha 1 senesi bitmeden Malmö tarafından transfer edildi. 2008'de başlayan Skane ekibi kariyeri ise günümüze kadar geldi. Transfer olduğu ilk 2 senede katkı olarak bekleneni veremeyen Jimmy henüz o yıllarda 19-20 yaşındaydı. 2010 senesiyle birlikte ise goller atmaya, asistler yapmaya başladı Jimmy. 2009 yılının sonlarında ilk kez İsveç U-21 takımına çağrıldı. Bu yılın başında ise İsveç milli takımı antrenörü Hamren'in Bahreyn'e davet ettiği genç İsveç kadrosunda da yer alıyordu ki milli formayı giydiği tek zamanda bu zamana denk geldi Jimmy'nin.Şimdi gelelim ne yapar bu Jimmy Durmaz diyenlerin cevabını vermeye. Sol açık pozisyonunda görev alır fakat her iki kanadı da kullanabileceğinden bahseder kendisi. En büyük çıkışını geçen yılın ortaları ile bu yılda yaptı. Geçtiğimiz yaz Milan ile oynanan hazırlık maçında attığı şık golle bugünün sinyallerini verir gibiydi. Geçtiğimiz yıllara göre gelişen fiziğinin oyununa katkısı epey yüksek oldu Jimmy'nin. Fiziki açıdan yaşadığı bu gelişim maçları 90 dakika oynayamama hastalığını da yenmesini sağladı. Hatta Malmö'de alternatifi az olan ender isimlerinden oldu gün geçtikçe. Topa olan hakimiyeti, yaptığı driplingler, uzaktan attığı etkili şutlar ile sol ayağını raket gibi kullanmasıyla tanınır ve bu şekilde özetlenir genelde. Yine Türk kulüpleriyle adı sıkça geçen Mervan Çelik ile kıyaslanır genelde fakat bu yıl Mervan'ı geçtiğini net şekilde söyleyebilirim. Rangers kariyeri sonrası düşüşe geçen Mervan'ı birçok açıdan geride bıraktığı net şekilde belli oluyor. Asist özelliğinden çok, gol bulma özelliğinin bulunması bu yıl özellikle yine dikkat çeken noktalarından Jimmy'nin. Topla çizgiye inmekten çok içe katetmesi skor yükünü çekmesini sağlayan özelliklerinden. Ters kanattan takımının geliştirdiği ataklarda da sürekli gol bölgesine hamleler yapar ve bu da yine gol bulmasını sağlar.

Son olarak söyleyebileceğim birkaç cümle var. Adı daha Malmö kariyerinin ortalarında Fenerbahçe ile de anılmıştı. Gençlerbirliği'nin transferinden önce ise Galatasaray adı geçmişti İsveç medyasında. Özellikle Galatasaray'ın hamlesini çok olumlu bulmuş ve umarım transferi gerçekleşir demiştim. Bu yıl katettiği yol gözle görülür biçimde Jimmy'nin ve bence transferi hem kendisine hemde yeni kulübü Gençlerbirliğine büyük yarar sağlayacak. Siması itibari ile bana Arda'yı anımsatması da ilginç olan noktalarından. Umarım beklentilerimizi boşa çıkarmaz ve Süryanki oyuncuları en iyi şekilde temsik eder Jimmy. Hayırlı olsun.Not : Bu sene birbirinden güzel golleri var fakat bunları bir arada bulmak imkansız. Bu yüzden youtube'a önceden yüklenmiş eski videolarla idare edin :)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder