.

17 Mart 2012 Cumartesi

Ajax'ın Danimarkalı yıldız adayı; Viktor FischerLaudrup, Arnesen ve Grønkjaer gibi önemli Danimarkalı oyuncuları bir dönem kadrosunda bulundurmuş olan Ajax, 2008'de orta saha oyuncusu Eriksen'i, 2009'da da sol bek Boilesen'i henüz 18 yaşına bile varmadan kadrolarına katıp Danimarka'nın son yıllarda yetiştirdiği en önemli yıldız adaylarına kapılarını açmıştı. Son hamle 2011'de Midtjylland'ın 16 yaşındaki genç yeteneği Fischer'in 1,3 milyon euroya transfer edilmesiyle gerçekleşti. Unutmadan eklemek lazım ki, bu üçlüyü Ajax'a öneren de Danimarkalı scout John Steen Olsen'dir.

Dedesi, Danimarka milli takımında 50 maça ulaşan ilk futbolcu Paul Pedersen olan oyuncuya, 2011 başından itibaren büyük kulüplerin ilgisi vardı. Manchester City, Chelsea ve Inter gibi önemli kulüpler tarafından denemeye alınan Fischer'in Mayıs 2011'de Sırbistan'da düzenlecek u-17 şampiyonasında parlama ihtimalini düşünen Ajax, elini çabuk tutup oyuncuyu turnuvadan 1 ay önce yani nisan ayında transfer etti. Turnuvada iyi de bir performans sergiledi Fischer, liderlik vasfıyla takımının yarı finale çıkmasında önemli katkı yaptı.

Ajax u-19 takımında forma giymeye başlayıp takımın a takımın 4-3-3 oyun sistemine adapte edilmeye çalışılan Fischer'in asıl mevkisi ileri hattın solu olsa da, zaman zaman ofansif orta saha ve forvet olarak da görev yapabiliyor. Ercan Taner tabiriyle bileklerine hakim... Driplingleri ile kendine pozisyon yaratabildiği kadar, takım arkadaşlarına da öldürücü paslar atabiliyor. Belki de en önemli özelliği genç yaşına rağmen gol bölgelerinde soğukanlılığını koruyabilmesi.

Avrupa'nın en önemli takımlarının u-19 takımlarının mücadele ettiği NextGen Series turnuvasında performansıyla göz dolduran Fischer önce Barcelona'ya 2 gol attı, Liverpool karşılaşmasında ise 3 gol, 2 asistlik performansıyla kendi tabiriyle hayatının en iyi maçını oynadı. 19 yaşındaki Eriksen'i şimdiden dünya futboluna tanıtan Ajax, ''Yeni Eriksen'' olarak Fischer'i de önümüzdeki yıllarda dünya futbolunun beğenisine sunacaktır. Kısacası; söz konusu yıldız yetiştirmekse, Ajax bu işi iyi biliyor

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder